Ні для кого не секрет, що навколо нас є досить енергії вітру, океанських хвиль і сонячного тепла для того, щоб повністю забезпечити всі енергетичні потреби людства. Але є одна досить значна проблема: вітер і хвилі, що генерують енергію, не завжди є, і Сонце світить не завжди. Тим часом людям потрібно багато енергії. Відтак, однією з найбільших проблем екологічної енергетики постало питання не одержання енергії, а її збереження для подальшого використання тоді, коли вона буде потрібною.

Дослідники з різних наукових установ у всьому світі щосили працюють над проблемою зберігання енергії у великих кількостях. Але, як правило, всі розроблювані технології схожі з акумуляторними батареями, яких аж ніяк не можна віднести до екологічно чистого виду виробів. Їхнє виробництво після виходу з ладу спричиняє проблеми з їх утилізацією.

Деякі дослідники займаються технологіями зберігання енергії, що їх сміливо можна віднести до розряду екологічно чистих.

Британська компанія Highview Power Storage, наприклад, створила енергетичну установку, що запасає енергію у вигляді "замороженого повітря". Відомо, що повітря на 78 відсотків складається з азоту - газу, що стає рідким при температурі 196 градусів за шкалою Цельсія. Технологія цієї компанії полягає в охолодженні повітря, очищенні його від водяної пари, вуглекислого газу та подальшому одержанні рідкого азоту. Природно, всі ці операції відбуваються за рахунок енергії з поновлюваних джерел, а отриманий рідкий азот зберігається у величезному термосі - високотехнологічному варіанті посудини Д'юара.

Тоді, коли з'являється потреба у збереженій енергії, рідкий азот підігрівається до температури навколишнього середовища, і в результаті при переході його в газозоподібну фазу і збільшенні в об'ємі у 700 разів за рахунок тиску обертається турбіна з електрогенератором і виробляється електроенергія.

"Звичайно, сучасні технології зберігання енергії, що використовують акумуляторні батареї, мають більшу ефективність та ККД зберігання енергії, ніж сховище на основі рідкого азоту", - відзначає Стюарт Нелміс (Stuart Nelmes), інженер з компанії High Power Storage. - "Але азот з повітря є цілком природною речовиною для навколишнього середовища, а сама технологія може бути легко масштабована, що дозволить її без надзвичайних зусиль пристосувати до використання з енергетичною мережею будь-якого класу".

Відомо, що недалеко від Лондона створена та успішно функціонує експериментальна дослідна установка зберігання енергії на рідкому азоті, а компанія High Power Storage підписала контракт із однією з німецьких компаній на будівництво апаратів великого розміру в деяких африканських містах (за матеріалами сайтів «Новини науки і техніки).