Після створення в лабораторії яловичини для гамбургерів учені урізноманітнюють меню курятиною з пробірки. Через два роки після того, як учені приготували перший гамбургер із синтетичної яловичини, ізраїльські вчені приступили до розробки ще більш складного продукту – першої в світі курятини, створеної в лабораторних умовах.

Професор Аміт Джефен, біоінженер Тель-Авівського університету, розпочав річне техніко-економічне обґрунтування виробництва курятини в лабораторії при фінансовій допомозі некомерційної організації «Сучасний фонд сільського господарства», яка має надію, що синтетичне м'ясо одного разу замінить виведення тварин на забій.

Співзасновник фонду Шир Фрідман сподівається до кінця року створити спосіб вирощування курячих клітин.

Дослідники кажуть, що їх завдання складніше, ніж виробництво першої вирощеної в лабораторії яловичиної котлети для гамбургера вартістю 300 000 доларів, приготовленого в університеті Маастріхта в Нідерландах після п'яти років досліджень, що фінансувався співзасновником Google Сергієм Брином.

Замість того, щоб збирати дрібні волокна м'язів корови в один великий шматок м'яса, Джефен спробує виробити цільний шматок курячого м'яса з однієї клітини.

Організація із захисту прав тварин «Люди за етичне поводження з тваринами» запропонувала нагороду в один мільйон доларів першій лобораторії, яка зможе використовувати курячі клітини для створення конкурентоздатного синтетичного м'яса, але термін пропозиції вже минув у 2014 році, але жодна лабораторія так і подала заявку.

Попит на м'ясо, чекають, стане удвічі більшим з 2000 до 2050 років, коли населення планети перевищить 9 мільярдів, і прихильники синтетичного м'яса впевнені, що це – єдиний спосіб задовольнити великий попит, не знищуючи навколишнє середовище.

Згідно досліджень Оксфордського та Амстердамського університетів, вирощування м'яса в пробірці зменшить на 96% викиди парникових газів, споживання води і фактично зніме потребу в землі, необхідній для розведення домашніх тварин.

Фрідман переконаний, що вже в недалекому майбутньому людство подивиться назад і буде каятися, що раніше розводило корів і курчат, докладаючи величезні зусилля аби одержати невеличкий шматочок м'яса.

Деякі відомі інвестори вже входять у цей сектор. Співзасновник Yahoo Джеррі Янг і найбагатша людина Азії Лі Ка Шин вклали капітал у компанію Hampton Grek, яка створює рослинні замінники яєць. Білл Гейтс (Microsoft) та засновники Твіттера Еван Вільямс та Біз Стоун заснували компанію під назвою Beyond Meat («Без м'яса"). Співзасновник PayPal Пітер Тіль підтримав Modern Meadow, яка створює продовольчі продукти з біоінженерних тканин.

Вирощування курятини в лабораторії стане звичайним кроком. Курятина складе майже одну третину всього споживаного м'яса в світі, посівши друге місце після свинини, яку в наступному десятиріччі обжене, згідно зі звітами (13.03.2015. Новини науки і техніки).