• Цільова науково-технічна програма
  • У квартирах буде тепло від розетки і задешево
  • Лікарі рекомендують щоденно їсти капусту
  • Деякі антиоксиданти скорочують життя
  • Роботи заміняють людей на заводах Китаю

Цільова науково-технічна програма

Президент України В. Янукович 5 вересня 2013 року підписав Закон України № 439-V11 „Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної програми України на 2013-2017 роки".

Програмою передбачено такі розділи: мета, шляхи і способи розв'язання проблеми, завдання і заходи, основні результати, ефективність виконання Програми, обсяги та джерела фінансування, орієнтовний розподіл фінансування за роками.

В додатку до програми міститься Паспорт Загальнодержавної цільової науково-технічної програми України на 2013-2017 роки . Державним замовником-координатором і керівником програми визначено Державне космічнге агентство і його голову, виконавцями заходів – низка загальноукраїнських установ, міністерств і відомств.

(„Урядовий кур'єр", 16 жовтня 2013 р.)

У квартирах буде тепло від розетки і задешево

Таку перспективу обіцяють учені Харківського національного університету ім. Каразіна. Вони розробили унікальну вакуум-парову систему опалення, що дає змогу відмовитися від центрального та газового опалення індивідуального та багатоквартирного житлового фонду і перейти на використання електроенергії зі звичайної мережі в 220 вольт.

Нова система обігріву працює в автономному режимі. В її основі – вакуумний паровий котел, від якого тепло через систему труб і конвекторів поширюється в приміщенні. Тому зникає потреба в природному газу, не втрачаються теплоносії при їх доставці на значні відстані (в теплотрасах), не потрібні труби різних діаметрів.

Як повідомляється у замітці газети „Голос України" за 15 жовтня 2013 року, „за словами вчених, випробування системи вже проведено".

Аби система запрацювала і стала масовим явищем, для організації виробництва пристроїв необхідні лише незначні, смішні, на думку вчених, інвестиції в сумі 500 тисяч гривень.

Будемо сподіватися, що праця вчених при її запровадженні в життя, поліпшить умови нашого життя, скоротить витрати в такій потрібній галузі як теплозабезпечення. Скоріше б це відбулося!

Лікарі рекомендують щоденно їсти капусту

Нідерландські дієтологи ізЛейденського університету рекомендують щоденно додавати в меню капусту, чи то брокколі, чи брюсельську, цвітну чи білокачанну.

Вчені наголошують на тому, що капуста може попереджувати розвиток деяких видів злоякісних пухлин. У капусті є не лише багато вітамінів, мінералів, волокон і фітохімікаліїв, потрібних організму, але й – завдяки цьому природному „букету" – потужний антиоксидантний ефект, що затримує старіння клітин, запальні процеси в клітинних тканинах.

Найпотужніший антиоксидантний ефект мають брокколі і цвітна капуста, але й білокачанна не відстає від них. Окрім цього, всі капусти корисні для профілактики дихальних та сердцевих хвороб.

Деякі антиоксиданти скорочують життя

Ті, хто вживає антиоксиданти живуть ні трохи не довше тих, хто їх не використовує; більше того, деякі антиоксиданти можуть вкорочувати життя: до такого висновку дійшли дослідники лікарні при Копенгагенському університеті (Данія). До антиоксидантів, що вкорочують тривалість життя, відносять бета-каротин, вітаміни Е і А( якщо їх вживати у підвищених кількостях).

За словами Пітера Коена із Cambridge Health Alliance (США), це дослідження лише підтверджує, що для медиків давно не секрет: антиоксидантні добавки не роблять людину здоровішою, не варто опиратися на них, якщо хочеш прожити довше.

Сама праця є метааналітичним оглядом: Кристіан Глуд і його колеги використали дані 78 клінічних випробувань антиоксидантів, що проводилися з 1977 по 2012 рік. Статистикою охоплено всього 300 тисяч осіб в середньому у віці 63 років, багато з яких приймали антиоксиданти в крайньому три роки. 73% були здорові, решта страждали різними хронічними захворюваннями, від діабету до проблем із серцем до хвороби Альцгеймера.

Дослідники відібрали 56 праць, які здавалися задовільними за ретельністю виконання і дозволяли сподіватися на достовірні результати. За даними цих досліджень, смертність любителів антиоксидантів була на 4% вищою, ніж у тих, хто вживав плацебо. До того вона збільшувалася як серед тих, хто був здоровий, так і серед хронічних хворих.

В деяких варіантах антиоксидантних досліджень їх учасники використовували не суміш антиоксидантів, а якийсь один. Це дозволяло виявити, що відповідальними за підвищену смертність є бета-каротин, вітамін Е і високі дози вітаміну А. Вітамін С і селен, напроти, жодних впливів на смертність не справляли. Свої результати датські вчені опублікували в Journal jf American Medical Association (JAMA).

Критика антиоксидантів останнім часом звучить все частіше; найголоснішим, вочевидь, був виступ Джеймса Уотсона. Антиоксиданти стали популярними як засіб проти окислювального стресу: їх молекули допомагають нейтралізувати агресивні кисневі радикали, які пошкоджують важливі біомолекули клітин; в результаті клітина і організм в цілому повинні жити „довго і щасливо". Чому ж тоді антиоксиданти дають зворотній ефект?

Згадуваний вище Пітер Коен пропонує три пояснення. Перше – виключно науково-методологічний: експерименти з антиоксидантами тривалий час виконували in vitro на тваринах, а їхня дія на людину може дуже відрізнятися від того, як вони поводяться у пробірках і як діють на якусь миш. Друге: антиоксиданти дійсно можуть позбавляти нас від радикалів, але це ж призводить до якихось інших молекулярно-клітинних проблем. Третє: робота антиоксидантів з прибирання радикалів пригнічує власні клітинні процеси, які призначені для того ж самого, і це погано впливає на клітину.

Взагалі, всі ці пояснення досить загальні, і те, що конкретно антиоксиданти шкодять організму, дослідникам потрібно ще вияснити. І все ж, кількість робіт, в яких говориться про сумнівну користь антиоксидантів, продовжує збільшуватися, тому, мабуть, було б правильніше від них відмовитися, особливо, якщо ви нічим не хворієте.

В коментаріях до цієї замітки читачі висловлюються на користь антиоксидантів натуральних, а не хімічного походження.

Яка думка з цього приводу українських учених? В наступних випусках спробуємо дізнатися.

(Розсилка «Гастроэнтерологический портал России", 25-09-2013 », Subscribe. Здоровье ).

Роботи заміняють людей на заводах Китаю

Найближчим часом роботи можуть замінити робітників на заводах Китаю, вираховують їх виробники. Цей сегмент ринку зростає на 25% у рік і допоможе Китаю компенсувати дефіцит робочих рук, що, за припущеннями аналітиків, загрожує цій країні. Покищо монотонну роботу на „фабриці для всього світу" всетаки дешевше виконувати , використовуючи людей.

Зараз у залежності від регіону зарплати китайських робітників зростають від 10 до 20% в рік, тоді як ціни на роботів падають в середньому на 4% в рік. Ця тенденція примушує багато технологічних компаній, які мають виробництво в Китаї, розробляти промислових роботів, які в подальшому зможуть замінити робітників. Робототехніку активно розвивають не лише традиційні їх розробники, такі, як швейцарська ABB Group і німецька Kuka. В сектор приходять нові гравці, наприклад, тайванські Delta і Foxconn, а також датська Universal Robots.

Delta, яка рашіше займалася поставками блоків харчування для Apple, в минулому році запустила новий проект: до 2016 року створити робота, який буде в цілодобовому режимі збирати комплектуючі в продукцію з більш високою додатковою вартістю. Компанія обіцяє, що він буде коштувати не дорожче 10 тис. дол., що майже вдвічі нижче вартості існуючих аналогів. „Перше завдання роботів – позбавити людину від необхідності виконувати прості й такі, що повторюються, монотонні операції. По-друге, вони збільшать ефективність виробництва, а, по-третє, підвщать якість продукту" – пояснює The Ekonomik Observer генеральний менеджер Qingdao Kingerdao Automation Tao Сібін.

Окрім того, китайський промисловий сектор набагато менше роботизований у порівнянні з іншими країнами. В Японії на кожні 10 тис. робітників припадає 300 роботів, тоді як у Китаї – всього десять. Загальна кількість роботів, що зайняті в промисловому виробництві Китаю, утричі менша, ніж у США або Німеччині. Попит на роботів буде зростати мінімум на 25% в рік протягом наступних 10-20 років, відзначає Тао Сібін. Розвиток робототехніки також одержить активну підтримку китайського уряду, оскільки країна вже стикнулася із скороченням робочої сили через старіння населення і відмовою молодих китайців від фізичної праці на користь інтелектуальної.

„Як провідний випробник у світі, Китай відчуває скорочення робочої сили і проблему зростаючих заробітних плат рік від року. За останні 50 років розвиток індустріальних роботів ще жодна країна не відчувала такого великого зростання попиту на них за такий невеликий проміжок часу", - пояснив співробітник високого рангу Міністерства промисловості та інформатизації КНР Ван Веймін.

„Проте, хоч роботи і спроможні виконувати окремі збиральні операції, людська праця в Китаї все ще набагато дешевша. Крім того, у людей зберігається ще одна перевага - гнучкість, що дозволяє їм переключатися з однієї роботи на іншу. Потім вимоги до виробництва змінюються, що у випадку з роботами потребує нової „ прошивки".

Саме тому Foxconn, обіцяючи обладнати свої заводи 1 млн. роботизованих рук до 2014 року, не поспішає приводити свої плани до виконання. При збиранні iFhone компанія, як і раніше, покладається на 1,1 млн своїх робітників. Компанія стверджує, що від модернізації не відмовляється, проте вона може затягнутися. Тим паче представники Universal Robots і ABB прогнозують, що поставки роботів у Китай в 2015 році наблизяться до 35 тисяч.

(за матеріалами : РБК daily, розділ : Новости мира > Экономика)