У книзі «Чоловічий народний хор «Чумаки».25 років», яка нещодавно вийшла у видавництві «Знання України» , вміщено тексти з партитурами майже сотні пісень, пісень-легенд нашої історії, що нині так мало вивчена.

Незамінний упродовж чверті століття керівник хору Василь Триліс наводить гіркі роздуми про долю української старовинної пісні, про тернистий шлях хору «Чумаки».

В епіграфі до своїх роздумів Василь Триліс констатує, що «Чумаки не мають нічого спільного з бурхливим сьогоденням. Чумаки – це наше славне минуле. І, можливо, майбутнє». І то є правда, бо, як мовиться: «Історія вчить, як на світі жить!».

Краплинка до краплинки збирали учасники хору та їхній керівник пісенні розсипи, від часу створення яких минали сторіччя, у великих трудах огранювали їх у пісенному різноголоссі.

Всі учасники хору не професіонали, зате вони великі ентузіасти, представники різноманітних професій – від академіків, кандидатів наук, лікарів до слюсарів та електриків. Вони не прагнули широкої популярності, не афішували себе, а розмірено й упевнено в міру можливостей прокладали шлях до визнання.

Досить плідним для хору стали останні роки співпраці з Товариством «Знання». Хор часто виступає в залі планетарію Товариства, бере активну участь у різноманітних заходах, зокрема останнім часом, присвячених 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. В травні минулого року хор у складі делегації Товариства «Знання» та молодіжного аерокосмічного об'єднання «Сузір'я» на чолі з космонавтом Леонідом Каденюком побував у Каневі на могилі Великого Кобзаря, де з успіхом виступив.

Нині це вже відомий самодіяльний колектив, якого люблять і поважають численні шанувальники.

Упродовж 25 років колектив відвідав багато найвіддаленіших куточків України, щоразу відточуючи свою пісенну майстерність, розширюючи репертуар і коло прихильників . Хор - переможець багатьох пісенних конкурсів.

«Чоловічий народний хор «Чумаки». 25 років» - одна з перших книг, яку видало видавництво «Знання України» на початку 2015 року.

Видання ілюстроване фотознімками виступів хору в різних місцях, легко читається.

Хто з нас не бажав би, як те уявляє собі Василь Триліс, опинитися посеред безмежжя степу, де «горить спокійний ощадливий вогонь, а навкруг нього сидять... прапрадіди – молоді, дужі, очищені вітром, сонцем і часом від усякої скверни, мудрі й нелукаві, суворі й доброзичливі чумаки. Воли їхні сиві розбрелися по зеленому довкіллю, вози стоять осторонь, куліш вариться потихеньку, ніхто нікуди не спішить: попереду вічність».

Хор «Чумаки» зачаровує нас глибиною перевтілення, перенесення нас у далекі віки чумацької вольності, у якій було немало й гірких годин і хвилювань. Були важка робота, любов, перемоги і поразки. Словом, було життя. І то все було й наше, бо перейшло від предків до нас.

Щире спасибі ентузіастам хору «Чумаки», які дарували, дарують і ще довго даруватимуть нам миті щемних спогадів про життя наших предків, їхні щасливі й сумні миті.

Презентація книги незабаром відбудеться в Товаристві «Знання» України. Слідкуйте за рекламою!

Петро Швець.
19 січня 2015 р.