З історії,яку вивчало не одне покоління радянських людей. здавалося, що татаро-монгольська чи монголо-татарська навала проникла на всю територію Європи і завоювала її. Це твердження спростовує лектор Товариства «Знання» України, лауреат літературної премії імені Івана Франка, який нещодавно прочитав декцію на тему «Взаємовідносини Русі та Золотої Орди (Х111-ХУ1 ст.)» в лекторії «Трибуна вченого» Товариства «Знання» України Володимир Білінський.

Вів лекцію учений секретар правління Товариства «Знання» України, віце-президент Університету сучасних знань, член Національної спілки письменників України, заслужений журналіст України Василь Василашко.

Володимир Білінський зазначає, що твердження російських учених не відповідає дійсності. Насправді, історія вигадана, про що свідчать два документи – Іпатіївський і Волинський літиписи, які стверджують зовсім протилежне. Русь, яка тоді зосереджувалася в межах Литовського королівства, куди входила і Київська з ля, не була під владою Орди, а  зберігала самостійність у взаємовідносинах із Золотою Ордою. Про це є багато свідчень і доказів.