У Товаристві «Знання» України 20 червня 2017 року відбувся круглий стіл на тему ««За» і «Проти» ринку землі в Україні: закордонний досвід та вітчизняні реалії».

До участі в ньому запрошені колишній Генеральний консул Словаччини в Україні, радник Прем’єр-міністра України Олександр Шкурла і голова Представництва Торгово-промислової палати Грузії, радник Українського кредитно-банківського союзу, кандидат економічних наук Георгій Сігуа.

Голова правління Товариства «Знання» України, президент Університету сучасних знань, член-кореспондент НАПН України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Василь Кушерець, відкриваючи засідання, наголосив, що питання ринку землі в Україні нині досить широко обговорюється як серед громадян, так і у владі, готуються проекти законів з цього актуального питання. Розмови точаться різні, що вже не може бути ніякого ринку, бо земля вся вже розподілена між купкою олігархів, що потрібно землю націоналізувати, а лише після цього вести мову про її ринок та продаж.

На засіданні йшлося про найрізноманітніші аспекти ринку землі та перетворення її в товар. Немало виникало питань і в Словаччині і в Грузії та в багатьох інших країнах. Про це повідомляли гості.

Найбільше учасники круглого столу говорили про те, що землю мають обробляти і бути її гомподарями ті, хто на ній родився і живе, перевага має надаватися фермерам. Історія стверджує, що ефективність землекористування напряму залежить від її господаря, від тих людей, які працювали на ній упродовж багатьох поколінь. Але потрібно створити систему формування господаря на землі, бо за нинішнього технічного прогресу і нових технологій це є досить актуальним. Господар землі має багато знати, тому потрібно його навчити.

Говорилося також і про обмеження на законодавчому рівні розмірів земельних ділянок, які можуть бути куплені або орендовані. В різних країнах вони різні. В Україні найоптимальнішим може бути 200 гектарів на одну юридичну особу.

Ринок землі в Україні має базуватися на європейській системі. Необхідно визначити на законодавчому рівні підтримку фермерських господарств. Важливими складовими в системі ринку землі має стати і переробна галузь.

Хід обговорення був досить жвавим, порушувалося багато різних питань і проблем. Тим часом, законодавча робота щодо ринку землі йде повним ходом, залишається сподіватися, що уряд і народні депутати дослухаються до голосу народу, до тих, хто зараз працює на землі, і ринок запрацює на користь людям і суспільству. Чи буде «розморожений» мораторій на ринок землі, чи продовжиться? – поживемо-побачимо.

Хід засідання дивіться у відеозапису.

Прес-служба правління Товариства «Знання» України.

21.06.2017 р.