Надрукувати
Перегляди: 4160

parasyuk 0Остап Степанович Парасюк – народився 20 грудня 1921 року у селі Білка нині Перемишлянського району на Львівщині.

Остап Степанович Панасюк – український і радянський фізик-теоретик, дійсний член АН УРСР (1958), академік АН УРСР (1964), фахівець в області квантової теорії поля і математичної фізики.
О. С. Парасюк народився в с. Білка на Львівщині. Навчався у перемишлянській гімназії та Львівському ліцеї, який закінчив у 1939 році.

У 1949-1951 рр. Остап Парасюк працює старшим науковим співробітником Львівського відділення Інституту математики, читає лекції з механіки та гідромеханіки у Львівському університеті, з 1952 року працює заступником директора цього інституту.

У січні 1953-55 рр. навчається у докторантурі Московського метематичного інституту в Москві. 1955 р. успішно захищає докторську дисертацію на тему: «Теорія множення польових операторів». Основу цієї дисертації становлять результати, отримані Остапом Парасюком разом із Миколою Боголюбовим, що нині відомі як R-операція Боголюбова-Парасюка. Серед цих результатів особливе місце посідала доведена ними ж теорема, яка, за визнанням світової наукової спільноти, є фундаментом сучасної квантової теорії поля.
1956 р. працює в Києві в Інституті математики, з 1963 року очолює відділ теоретичної фізики, де розпочинає свою роботу семінарів з проблем квантової теорії поля, як основи сучасного розуміння природи і походження Всесвіту, а згодом він коректує тематику семінару та відділу, включивши теорію груп Лі та вивчення симетрій.
На цей час (1964 р.) у відділі теоретичної фізики Інститутту математики під керівництвом Остапа Парасюка склалася потужна наукова школа. Серед його учнів добре відомі вчені Д. Петрина, В. Гачок, В. Фущич, І. Костирко, В. Коломицев, Д. Тацуняк та інші.
З 1966 по 1970 рік Остап Степанович був членом Президії АНУРСР, академіком-секретарем Відділення фізики та астрономії. Саме за його активного сприяння Академія наук УРСР зросла на два нових інститути – Інститут теоретичної фізики та Інститут ядерних досліджень АН УРСР.
Остап Степанович Парасюк був неординарною особистістю. В науці він намагався першим опрацювати свіжі результати з досліджуваної проблематики, за його ініціативою співробітники відділу зав'язували контакти з науковцями світу, обговорювали перспективні наукові проблеми.
В житті він був людиною раціональною, його життєвим принципом було твердження: « твоя доля – у твоїх руках», був він за характером твердим, принциповим...
Помер Остап Степанович Парасюк 22 листопада 2007 року після тривалої хвороби, спричиненої переломом ноги на порозі рідного дому.
Нагороджений Орденом Трудового Червоного прапора (1971 та 1981 рр.), премією імені М. М. Крилова НАН України (1982 р.) Заслужений діяч науки і техніки України з 1992 р. Одержав Премію імені М. М. Боголюбова НАН України (1996 р.) та Орден Вітчизняної війни (1995 р.).

Шендеровський Василь Андрійович,

доктор фізико-математичних наук,

професор, віце-президент

Українського фізичного товариства

та дійсний член Наукового товариства Шевченка;

Кушерець Василь Іванович,

доктор філософських наук,

професор, заслужений діяч науки

і техніки України,

голова правління Товариства «Знання» України