У Київському планетарії Товариства «Знання» України 31 жовтня відбулося осіннє свято для юних киян «Ходить гарбуз по городу…».

Свято відкрив вступним словом голова правління Товариства «Зннання» України, президент Університету сучасних знань, член-кореспондент НАПН України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки Василь Іванович Кушерець.

Він зазначив, що в традиціях українського народу відзначати свято гарбуза, який символізує достаток, багатство, повноту життя Це етнічне дійство, що було присутнє у багатьох місцевостях України, сакральний зміст його вміщується в відомій українській поговірці-казці «Ходить гарбуз по городу, питається свого роду. Ой чи живі, чи здорові всі родичі гарбузові?...». Це висловлювання символізувало єднання роду, сім’ї. В старину прізвище Гарбуз давали людям статечним, з достатком.

А дівчата женихам часто відмовляли, вручаючи гарбуза, що часто значило його нерівність з молодою, щоб доріс, зрівнявся з дівчиною в багатстві та достатку.

Гарбузове свято стосувалося і дорослих і дітей. Дорослі відзначали його весело, з різними жартами. Гарбуз, з якого виймали нутро, служив добрим захистом для свічок, що використовувалися при проведенні різних заходів. Дорослі бешкетували з гарбузом, лякали один одного, фантазували, тобто влаштовували своєрідний відпочинок, розслаблялися. Гарбуз є символом родючості, помічника хлібороба, бо ця рослина швидко сходить, покриває землю широкими листками, таким чином бореться з бур’янами.

Гарбуз став символом Хеллоуїна, який відзначався католиками як день пам’яті всіх святих, родичів. Нині на Заході він набув комерційних рис, підхоплений індустрією, коли на цю тему виготовляються фільми, різні спеціальні сувеніри, тобто свято стало економічним проектом.

Діти із задоволенням поринають у гарбузові ігри, розфарбовують овочі, роблять з них різні вироби, складають і читають свої вірші.

«Сподіваюсь, що малюки, які прийшли на свято, будуть задоволені», цим завершив свій виступ голова правління.

Фойє планетарію прикрашали малюнки усієї гарбузової родини. Тут і картопля, і диня, і буряк, і огірки, і морква…, а гарбузів, розмальованих і натуральних, що «прийшли» сюди прямо з городів, досить багато – і менших і більших – столових, кормових і декоративних.

Гості свята – наймолодші – дошкільнята і трохи старші відразу ж взялися до роботи – розмальовували овочі, вирізали з гарбузів різні шедеври мистецтва – діда й бабу та інших персонажів українських казок. Усім хотілося заробити якийсь приз. Розпочалися різні ігри, загадки і розгадки, конкурси, які проводили ведучий Олександр Охріцький і професор Василь Неволов. Було багато фотосесій з гарбузом та його родичами.

Малюки та їхні батьки, які прийшли з ними на свято, багато дізналися про цілющі властивості гарбузів та інших овочів, які варять, жарять, з якими печуть пироги, сушать і маринують.

На осінньому святі звучали пісні на овочеві мотиви, були асоціативні шаради, загадки-відгадки. Ще було багато різних призів, подарунків.

Богдан Бутенко, який старанно розмальовував фарбою яблуко, якому 6 років, відповів, що все йому дуже сподобалося. Така ж відповідь на запитання прозвучала з вуст дошкільнят Жені, Елли, Назара, Марка та інших наймолодших киян.

Гарбузове осіннє свято вдалося і запам’ятається надовго.

Прес-служба правління Товариства «Знання» України

31.10.2017 р.