Сьогодні, 21 лютого 2019 року, керівники Товариства "Знання" України з нагоди Міжнародного дня рідної мови запросили на зустріч відомого діяча культури України, секретаря НСПУ, директора Ліги українських меценатів, організатора Міжнародного конкурсу української мови, активного сіяча знань про Україну Михайла Федотовича СЛАБОШПИЦЬКОГО.

Зустріч відкрив голова правління Товариства, президент Університету сучасних знань, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Василь КУШЕРЕЦЬ. Він розповів про історичне значення для нації, для держави, для кожного з громадян розвитку і утвердження української мови як рідної і як державної, над чим десятки років працюють і Товариство "Знання" і наш гість. Василь Кушерець розповів, що борці за розвиток української мови бажані наші гості, що серед них найчастішими були наш живий класик Юрій Мушкетик і відомий мовознавець, учасник свята професор Іван ЮЩУК. Дякую за надане і мені слово з пропозицією розповісти про Михайла Слабошпицького, текст свого виступу я додам на своїй сторінці у Фейсбуці.

Михайло Слабошпицький розповів передусім учасникам свята про те, як створювався і розгортав свою діяльність Міжнародний конкурс української мови імені Петра ЯЦИКА, вдячно згадав, як його тоді підтримав міністр освіти України, академік Василь КРЕМЕНЬ, розповів, як крок за кроком, долаючи радянські стероотипи, він, Слабошпицький, і його колеги доносили до українців значення для них рідної їм української мови, виховували любов до неї при кожній зустрічі в містах і селах України. Навів приклад мужньої і невтомної діяльності в цьому відношенні української діаспори, якравим втіленням чого стала сподвижницька діяльність Петра ЯЦИКА. Михайло Слабошпицький застеріг від загальної критики діячів літератури того часу, таких як Микола Бажан, Максим Рильський, Михайло Стельмах та інші українські письменники, які зробили свій внесок у розвиток української мови та літератури і в нелегкий час залежності України від Москви, у час жорстоких репресій проти борців за українську мову.

Роль самого Михайла Слабошпицького в розвитку і поширенні у світі української мови відзначив Василь Кушерець, який за таку діяльність Михайла Федотовича, його великий внесок у національно-патріотичне виховання української молоді і з нагоди Міжнародного дня рідної мови, вручив йому Почесну грамоту Товариства "Знання" України.

Відомий діяч української культури, знаний мовознавець, автор підручників з української мови, професор Іван Пилипович ЮЩУК, що створив "Словник українська мови VІ століття" насамперед розкритикував українських чиновників за надто повільну реалізацію доручення Президента України Петра ПОРОШЕНКА щодо створення Перспективного плану розвитку і утвердження української мови в Україні, мовляв, у вік космічних швидкостей вони наче волами їдуть. Професор назвав кращих українських письменників, що боролися і борються за українську мову, апостолами духу, своєрідними національними пророками. Іван Пилипович особливо відзначив, що шановний Михайло Федотович і очолювані ним організації дуже багато роблять для того, щоб уся Україна розмовляла українською і закликав молодь, насамперед студентів Університету сучасних знань брати за приклад такої важливої для нашої нації діяльності нашого невтомного громадського діяча, як Михайло Слабошпицький. Він зазначив, що книги Слабошпицького про таких видатних українців, як Петро ЯЦИК і Марія БАШКИРЦЕВА уже багато років сприяють патрітичному вихованню українців. Мені зігріло душу й те, що зустріч з письменником, видавцем, автором цікавих книг сподобалася знаннівцям, зокрема молодим, а також працівникам нашого видавнитва "Знання України", яке очолює Анатолій ХАРЛАН. На завершення зауважу, що читачі Сайту Товариства "Знання" України зможуть невдовзі ознайомитися з проведенням зазначеного Міжнародного дня рідної мови у нас у відеозаписі на цьому ж сайті.

Василь Василашко,

учений секретар Товариства "Знання" України