За звітний період від засідання президії у листопаді 2019 року правління Всеукраїнської громадської організації Товариство «Знання» України здійснювало подальшу роботу на виконання рішень VІІІ з’їзду Товариства та постанов президії Товариства.

Правління Товариства «Знання» України активно забезпечувало взаємодію президії Товариства з Міністерством освіти і науки України, НАПН України, Київською міською адміністрацією, органами влади і місцевого самоврядування в областях, всеукраїнськими громадськими організаціями в здійсненні науково-просвітницької та культурно-освітньої діяльності серед різних категорій населення, сприяло підвищенню її ефективності.

У четвертому кварталі правління Товариства здійснювало роботу за Орієнтовним планом головних організаційних, науково-просвітницьких і науково-освітніх заходів ВГО Товариство «Знання» України в ІІ півріччі 2019 року.

У щомісячних планах основних лекційних заходів Товариство приділяло значної уваги висвітленню шляхів і методів вирішення проблем державотворення, соціально-економічного і культурного розвитку України.

У вирішенні цих питань правління Товариства «Знання» України підтримувало взаємодію із Київською міською, Вінницькою, Запорізькою, Черкаською, Харківською, Миколаївською, Кіровоградською та іншими обласними організаціями Товариства. Продовжувалася підготовка до розгляду питань діяльності Рівненської і Тернопільської обласних організацій Товариства.

В лекторіях, циклах лекцій, на науково-практичних конференціях обговорювалися нові Закони України, в аудиторіях, в соціальній сфері, сфері культури і освітньої діяльності, брали участь у Всеукраїнських культурних подіях, відзначенні історичних дат у житті народу.

Науково-просвітницька робота велася в таких головних напрямках, як:

- проблеми безпеки і миру;
- соціально-економічний напрям;
- соціально-політичний напрям;
- юридичний напрям;
- культурний розвиток України.

Продовжували тематику на просвітницьких заходах:

«Трибуна вченого»
«»Трибуна українознавця»
«Питання миру і безпеки в Україні»
«Євроінтеграція України»
«Будьмо здорові!»
«В Університеті сучасних професій»…
«Актуальна подія»…
«Конфесійність в українській ментальності»…

Проведені культурно-мистецькі заходи, присвячені Дню української писемності, Дню «Героїв Небесної Сотні», Дню Соборності України. У проведенні Дня Соборності взяли участь і виступили Василь Овсієнко, громадський діяч, політв'язень, член Української Гельсінської групи, публіцист, історик дисидентського руху, і Дмитро Дзвінчук, голова правління Івано-Франківської обласної організації Товариства, доктор філософських наук, професор.

Правління прагнуло через лекторів, учасників подій дати відповідь на найактуальніші питання. В листопаді, зокрема, було обговорено питання «Проблеми деокупації Криму» на зустрічі з відомим політиком, народним депутатом України Рефатом Обдурахмановичем Чубаровим. Відбулися чергові засідання Клубу державотворців під керівництвом відомого державотворця Василя Куйбіди і Конституційного клубу під головуванням судді Конституційного суду у відставці Володимира Кампо, які обговорили проблеми «Ринку землі» з метою справедливого вирішення цього важливого для народу питання.

Продовжували в лекціях, за круглими столами обговорювати втілення в життя Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», з приводу активізації виконання якого владою і громадськістю наше Товариство разом НСПУ, Всеукраїнським товариством «Просвіта» звернулися з пропозиціями до Прем’єр-Міністра України, стосовно його запровадження, а Товариство продовжило обговорення цього питання в тематичних лекціях, ЗМІ, під час свята мови.

З актуальних питань мови і української літератури в Товаристві, культурних центрах Києва витупали голова НСПУ Михайло Сидоржевський, голова Київської міської організації НСПУ Марія Морозенко, відомий мовознавець, професор Іван Ющук, який провів кілька лекцій в Університеті сучасних знань про зміни в українському правописі. Доктор філологічних наук, професор Михайло Наєнко презентував у Товаристві свою цікаву книгу про україністику в зарубіжних університетах «Озон зарубіжжя». Наші лектори, зокрема учений секретар Товариства Василь Василашко, поет Анатолій Качан та інші виступають в бібліотеках м.Києва з актуальних питань української писемності.
Товариство спільно з Міністерством освіти і науки України, НАПН України, інститутами НАНУ провело в Києві чергову, престижну Міжнародну виставку «Освіта і кар’єра в Україні», в якій взяли участь вищі учбові заклади України і ряду країн, в тому числі Університет сучасних знань Товариства.

Виставку відкрив президент Товариства «Знання» України і президент НАПН України, академік НАН України Василь Кремень.

Подієвою акцією стало відкриття у грудні при Товаристві «Знання» України діяльності громадського Центру вільного спілкування «Діалог» з його цікавою програмою. Інтерес в Актовій залі Київської політехніки викликав уже перший концерт «Діалогу», де сотні глядачів знайомилися з чудовими ансамблями, хорами, блискучими виступами окремих митців художньої самодіяльності Університетів Києва під промовистим гаслом: «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», яку організує культуролог Любов Лавріненко. Активну участь у проведенні заходів «Діалогу» беруть відомі діячі мистецтва Олександр Смик, Ігор Жук та Ірен Роздобудько та інші актори, культурно-освітні діячі.

Великим святом у конференц-залі Товариства став тематичний вечір з виступом відомих діячів культури, знаних артистів під народною назвою «Плине кача», що проводилась за програмою «Діалог» у День пам’яті Героїв Небесної Сотні і присвячував славним синам України. Рівень заходу підняла участь в акції учасників героїчних подій на Майдані Національної Гідності – Анатолія Тимошенка, Олексія Тимошенка і Дениса Сергієнка. Хвилюючим був виступ хірурга Анатолія Тимошенка, який перебував під час подій в Будинку профспілок, що піддавався штурму.

Поліпшується лекційна діяльність Товариства, яка планується на кожен місяць і практично проводиться щоденно.

З цікавістю зустріли в грудні в Києві презентацію в Товаристві засідань Клубу «Технології, інновації і проекти: методи смартотизації» (спікер – доктор технічних наук, професор Микола Тернюк). Захоплення викликала лекція академіка НАН України Олега Кришталя «Досягнення сучасної нейрофізіології», висвітлення нових перспектив продовження повноцінного віку людини. Ряд лекцій про великі потенційні можливості людини, наприклад, енергетичні потужності її природи розкриває у лекціях, викликаючи й дискусії, доктор юридичних наук, професор, педагог Василь Крутов. (відповідальний Василь Кушерець).

З четвертого кварталу 2019 року почалося вшанування оголошеного з ініціативи Товариства «Знання» України, НСПУ, Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Наукового товариства імені Сергія Подолинського Року Миколи Руденка – талановитого українського письменника-дисидента, засновника Української Гельсинської групи, Героя України. У грудні були проведені «Руденківські читання», присвячені жінкам – засновницям Української Гельсінської групи Оксані Мешко та Ніні Строкатій та Наукового товариства імені Сергія Подолинського Олені Опанович, Людмилі Корнійчук і Раїсі Руденко. Особливо уважно учасники читань слухали виступ Раїси Руденко, дружини і соратниці Миколи Руденка, яка теж зазнала ув’язнення і переслідування в радянський час.

Після проведення важливих науково-просвітницьких заходів у конференц-залі Товариства демонструються документальні фільми, присвячені життю і діяльності Героя України Миколи Руденка. На такі заходи запрошуємо, зокрема, викладачів і студентів Університету сучасних знань.

З ініціативи і активної участі правління відбуваються важливі культурно-просвітницькі заходи. Йдеться про вшанування 90-річчя від дня народження живого класика, лауреата Шевченківської премії Дмитра Павличка, 95-річчя журналу «Всесвіт», річниці пам’яті Першого космонавта Незалежної України Леоніда Каденюка.

Багато років при Товаристві активно діє хор народної пісні «Чумаки», який створював митець Василь Триліс, яким опікуються голова ради хору Сергій Лакиза і диригент Орест Шинкарук. Товариство часто залучає хор до участі в просвітницьких заходах, у зустрічах з видатними ученими і громадськими діячами, що незмінно розширює можливості залучення такої важливої духовної і емоційної складової, як народна пісня. Пісня супроводжує презентації новин наукової літератури, як це було з літературно-мистецьким вечором «АПОСТОЛ ПРАВДИ І НАУКИ», присвяченим 175-річчю ученого зі світовим ім’ям Івана Пулюя у залі Федерації профспілок України на презентації книг Василя Шендеровського та нової спільної праці Василя Шендеровського та Василя Кушерця під такою ж назвою.

Резонансною стала зустріч з доктором географічних наук, професором Володимиром Пащенком, що виступив з лекціями «Чорногорія очима українця», «Спекуляції регіональною мовою». Продовжилась успішна співпраця з редактором і видавцем дитячого ігрового розважального журналу «Я САМ(А)», який виходить у співдружності з Товариством «Знання» України і має спеціальні дитячі сторінки, які збагачують в цікавій ігровій формі знання дітей про Космос і про Землю, розповідається про просвітницьку діяльність Товариства, насамперед з дітьми у Київському планетарії (головний редактор і видавець Тетяна Кондратенко).

Діяльність Університету сучасних знань 

На сьогодні Університет сучасних знань випускає 157 магістрів, за спеціальностями «Право», «Психологія» та «Менеджмент».

Товариство здійснює освітню, наукову та інноваційну діяльність своїми ресурсами, проводить публічну просвітницьку діяльність.

Так, за звітній період у згаданих дискусійних лекторіях Конституційний клуб (керівник - Кампо В.М.) і Клуб державотворців (керівник – Куйбіда В.С.) розглядалися проблеми реформи економіки, реформи правоохоронної системи. Обговорювались основні принципи та платформи, згідно з якими уже тепер необхідно здійснити великий комплекс реформ в України. В обговоренні цих питань взяли участь депутати Верховної Ради України п’ятого, шостого, сьомого і восьмого скликань.

В університеті в кожну середу запроваджувалась неформальна освіта з громадянсько-патріотичним контекстом. Проводяться науково-методологічні семінари. Так, у публічних заходах була організована зустріч з колишнім бранцем Росії Віктором Балухом, депутатом Верховної Ради України Оксаною Білозір, героями Майдану, організовувалась неформальна освіта на тему «комп’ютерна грамотність».

Університет був співорганізатором Всеукраїнської науково-практичної конференції «Аерокосмічна освіта в Україні. Виклики та перспективи».
Згідно з рішенням загальних зборів засновників (учасників) університету у зв’язку з переформуванням напрямків освітньої діяльності та економічною доцільністю припинено провадження освітньої діяльності в Олександрійському коледжі Університету. Університетом заплановано сконцентрувати освітню діяльність на таких освітніх програмах, як психологія, право та менеджмент першого (бакалаврського) рівня та другого (магістерського) рівня.

Перебудовує відповідно до нових, сучасних вимог діяльність Київський коледж Університету сучасних знань. Це, насамперед, стосується розширеного використання можливостей Інтернету до комунікаційного спілкування для залучення молоді до на¬вчання в коледжі та нових форм навчання, опанування най¬новіших методів навчання, підготовки студентів до самос¬тійного навчання та розвитку їхніх компетенцій. В університеті запро-ваджується програма «Розумна освіта – для розумного суспі¬льства», «Smart-освіта», які надають нові можливості викладачам, фахівцям, студентам, а також всім тим, хто зацікавлений в отриманні і реалізації знань.

За допомогою інтерактивних технологій студент, взаємодіючи з програмною систе¬мою, обирає та аналізує ту інформацію, яка йому цікава і потрібна, що спонукає його до самостійної роботи.
Все це сприятиме застосуванню нових цифрових техно¬логій у навчанні.

В Університеті запроваджується система online-можливості для студента, де кожний студент матиме свій профіль подібний, до профілю в соціальних мережах і може обмінюватись інформацією та досвідом з друзями:

- має доступ до розкладу, зміни в якому відбуваються в режимі реального часу;
- має доступ до своєї успішності, середнього рейтингу та показника своїх відвідувань;
- система зможе дати прогноз успішності студента на півроку вперед, опираючись на динаміку показників у минулому;
- може залишити відгук або побажання щодо якості заняття;
- отримує доступ до всього лекційного матеріалу та домашніх завдань;
- надсилає виконані завдання в електронному вигляді та отримує бали за виконання;
- створює та вступає в ком'юніті, що підходять по інтересах;
- повідомляє заздалегідь щодо пропусків занять та прямо в системі за необхідності прикріпляє документи, що підтверджують причину пропусків;
- має доступ до занять протягом навчання;
- бере участь у розвитку платформи, вносить ідеї щодо процесів, які б зробили процес навчання зручнішим і якіснішим.

Подібні online-можливості формуються для викладачів, зокрема, вони:

- мають свій профіль в системі, який візуально нагадує профіль в соціальних мережах;
- формують заняття в електронному вигляді;
- перевіряють завдання в режимі он-лайн;
- ведуть електронний журнал успішності студентів;
- створюють контрольні заходи: опитування, тестування тощо;
- діляться цікавинками щодо своїх профільних предметів;
- отримують зворотній зв'язок від студентів щодо якості викладання тем;
- мають особистий рейтинг, який позитивно впливатиме на зарплату;
- беруть участь у розвитку платформи, вносять ідеї щодо процесів, які б зробили процес навчання зручнішим і якіснішим.

Університет сучасних знань разом з Товариством продовжує дієву співпрацю з Дарницьким університетом третього віку, до якого налагоджено надсилання електронною поштою місячних планів роботи Товариства, щоб слухачів університету постійно інформувати і активно долучати до заходів Товариства, до заходів Університету сучасних знань. Заплановано відкрити в Дарницькому районі філіал міської організації Товариства у контакті з Дарницькою РДА. Товариство рекомендує до виступів в університеті кращих лекторів. Готуємо провести на базі Дарницької у м. Києві районної державної адміністрації разом з Департаментом культури КМДА міського семінару по вдосконаленню і поширенню досвіду роботи Дарницького університету як базового з людьми поважного віку в інших районах Києва і областях, де організації Товариства теж діють у цьому напрямку.

За освітній період Університет 3-го віку «Європейський» провів 2 модульні сесії з підготовки ІТ фахівців. Всього підготовлено 35 учасників бізнес освіти.
Також проведено 35 засідань «Клубу прочитаної книги».

Засновник Університету 3-го віку «Європейський» Тиркало В.Б. пройшов 4-х місячну перепідготовку з практики розвитку соціальних підприємств в Акселераторі SELab 2019-2020. В результаті відбувся публічний захист Проекту та розроблена дорожня карта запуску Університету 3-го віку «Європейський».

Розпочато тренінги з Цифрової та комп’ютерної грамотності для початківців.

Повноцінні сесії з бізнес-освіти для людей «поважного віку» 55+ розпочнуться після 18 березня.

В діяльності Університету сучасних знань апробуються і вдосконалюються нові форми і методи навчальної роботи по донесенню до студентів найсучасніших знань з проведенням співбесід, зустрічей за круглим столом, зустрічей з провідними спеціалістами з правознавства, журналістики, педагогіки, психології. Проводяться активніше практичні заняття по освоєнню складних професій, якими студенти оволодівають в Університеті і коледжі. Схвальна активізація окремих студентів журналістів по публікації своїх матеріалів у пресі. Серед таких студенток журналістів можна назвати Катерину Кошову і Анастасію Малєнко, статті яких публікує журнал «Наука і суспільство».

Діяльність Київського планетарію Товариства «Знання» України

Основним напрямком діяльності Київського планетарію Товариства «Знання» України залишається науково-просвітницька робота в сфері астрономії, космонавтики та наук про Землю. Цьому присвячена левова частка програм Планетарію, в тому числі абонементів.

Окрім безпосередньої роботи в Зоряній залі, проводяться екскурсії в фойє Планетарію, в тому числі і в ігровій формі. Це дозволяє залучати більше відвідувачів та безпосередньо спілкуватися з ними.

Планетарій провів активне розповсюдження шкільних абонементів, які доповнюють шкільну програму та пов’язані з нею. Це дозволило краще «наповнити» зал у ІV кварталі цього року.

В Планетарії активно працює студія звукозапису, що дозволяє швидко та якісно перекладати нові фільми, адже різноманіття програм (фільмів) дуже важливе для шанувальників просвітницьких заходів.

Сферична студія Планетарію дозволяє відкрити нові горизонти занурення у безмежний Всесвіт і перетворює перебування глядачів в Зоряній залі в унікальне шоу під Зоряним небом.

Розвивається проект мистецького напрямку ARTSpace, що відображає поєднання музичних подій з технологічними можливостями Планетарію та створення унікальних повнокупольних шоу 360°.

Так, тільки за останні місяці (листопад - січень) у Планетарії відбулося близько 60 різноманітних мистецьких шоу. Це – класика, оркестрові, органні, джазові, інструментальні (саксофон, віолончель, піаніно) шоу, опера, 3D мюзикли (для дорослих та дітей), ароматичні шоу та інші заходи.

24 січня ц.р. під куполом Київського планетарію відбулась прем’єра кліпу на пісню «ЗИМА» Христини Соловій та Олега Скрипки. Олег уже не вперше виступає у планетарії. 20 років тому він презентував у планетарії новий сезон своєї творчої діяльності після повернення із Франції.

За новорічний період в Київському планетарії відбулися 95 новорічних вистав: «Космічне Різдво - Space Christmas» та Новорічна 3D казка-мюзикл «Аліса в країні Нового року». Вони користувалися неабияким попитом у киян та гостей столиці, адже вдало поєднали акторську гру та повнокупольні ефекти.

У фойє Київського Планетарію встановлено також тематичні декорації, наприклад, присвячені першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку, які використовуються протягом року.

Пам’ятною у Планетарії була ще в жовтні зустріч з американською астронавткою Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Перша астронавтка українського походження, яка побувала у відкритому космосі, й восьма за рахунком жінка - астронавт NASA. Згадуємо, як під час зустрічі астронавтка розповіла про особливості роботи міжнародного екіпажу на МКС і поділилася своїм досвідом перебування на космічній станції, як предметом гордості стала її участь у підготовці до польоту в космос Леоніда Каденюка.
Захід, присвячений Дню всіх закоханих (Св. Валентина), був дуже затребуваним, завдяки вдалій організаційній формі, яка дозволила задіяти фойє та Зоряну залу разом, зробити подію більш святковою і невимушеною.

Просування мистецьких заходів у Планетарії здійснюється шляхом рекламних повідомлень в Інтернеті та соціальних мережах (Google, Facebook, instagram), інформативних матеріалах на найпопулярніших радіостанціях Києва (Мелодія, Релакс, Наше радіо), друку та роздачі POSM матеріалів, виготовленні та розміщенні рекламних роликів на фасадах Планетарію.

Планетарій продовжує модернізувати та вдосконалювати функціонал сайту для виконання триєдиного завдання - покращення його рейтингу в пошукових системах, збільшення кількості відвідувачів та поширення астрономічних знань.

Плідно продовжує працювати Школа Астрономії, де навчання проводиться не тільки українською, але й англійською мовами (керівник кандидат фізико-математичних наук Герасименко С.В). В Зоряній залі також пропонуються програми різними мовами, для чого було придбано відповідне обладнання.

Суботні та недільні програми в Зоряній залі доповнюються не тільки екскурсіями, а й розважальною анімаційною програмою.

Таким чином, Планетарій активно використовує різні формати наукового просвітництва, включаючи складні художні форми.

Які ж завдання стоять перед Планетарієм?

Є нагальна потреба далі поліпшувати заповнення фойє тематичними експонатами, задля того, щоб екскурсії ставали більш змістовними і наочними, а отже, цікавішими, викликали ширший інтерес.

У нас є давня традиція з планетаріями, які входять у систему Товариства, так і з тими, які не входять, для концентрації зусиль, плекання і кращого поширення природничих знань.
Добре було б для стимулювання і розвитку планетаріїв, поліпшення поширення астрономічних знань, кращого викладання в навчальних закладах наук про Землю і Всесвіт проведення Всеукраїнського конкурсу роботи планетаріїв, якби такий конкурс провело Міністерство освіти України спільно з НАН України. Товариство і Планетарій радо б долучилися до такого Всеукраїнського заходу стимулювання поширення астрономічних знань, насамперед для учнів і студентів України.

Діяльність видавництва «Знання України»

Важливим напрямом діяльності Товариства «Знання» України є його видавнича діяльність.

Товариство в ІV кварталі 2019 року активно залучало до видання книг, брошур, плакатів, якими поширюються наукові і мистецькі знання з важливих питань історичного і сучасного розвитку України і світу видавництво «Знання України».

Видавництво сприяє випуску і рекламі друкованих засобів масової інформації Товариства. Так, у І-му кварталі поточного року розробляється та верстається електронна версія журналу «Наше небо».

В центрі уваги видавництва – діяльність видатних діячів української науки і культури. Ряд досліджень було опубліковано до їхніх ювілеїв. До 175-річчя від дня народження Івана Пулюя книжку В. І. Кушерця і В. А. Шендеровського «Апостол правди і науки». До 100-річчя від дня народження Миколи Руденка за сприянням Товариства «Знання» України та Університету сучасних знань видано брошуру В. І. Кушерця «Берегиня мудрості, добролюбства та свободи». Про видатного українського педагога була опублікована праця польського філософа Б. Сліверського «Кордіальна філософія української педагогіки серця Василя Сухомлинського».

Видавництво постійно видає книги провідних вчених, діячів культури – лекторів, активістів Товариства. Видано монографію З. С. Варналія «Економічна та фінансова без¬пе¬ка України в умовах глобалізації», дослідження В. М. Ткаченка «Ідеї правлять світом»; автобіографічне есе «40 років на ниві освіти і науки». В авторській редакції опубліковано збірку-триптих народного художника України В. О. Франчука «Ти по що?».
Активна участь видавництва у поширенні сучасних правових і економічних і знань. Зокрема, видано монографію А. В. Ковальова «Концепція деліберативної демократії Джеймса Фішкіна»; збірник статей конференції «Гармонізація приватно-правового законодавства України із законодавством країн ЄС»; навчальний посібник Е. В. Чекотовського «Статистика з MICROSOFT EXCEL 2016».

Традиційно з турботою про зміцнення здоров’я співвітчизників публікують видання на актуальні медичні теми. Видано книжку А. Г. Портниченко, М. І. Василенко, О. Ю. Гарматіна, ін. «Предикондиціювання міокарда: нові підходи та молекулярні механізми»; монографію К. В. Розової «Структурно-обумовлена мітохондріальна відповідь на гіпоксію та нейродегенерацію»; книжку О. В. Ткаченко «Стовбур головного мозку».

Видавництво «Знання України» сприяє навчальним закладам у випуску наукових видань, досліджень. Для Університету сучасних знань надруковано брошуру «Будь завжди сучасним» (500 примірників, 24 сторінки). Для Національного Університету «Києво-Могилянської академії» опубліковані матеріали науково-практичної конференції «Інноваційні ідеї в економічній науці: пошуки вирішення сучасних проблем (2019)». Видано «Вісник Донбаського державного педагогічного універ-ситету». Вийшов навчальний посібник І. О. Демірезен «Збірка текстів для домашнього читання з азербайджанської мови для студентів-азербайджаністів І–ІІ року навчання ОС «Бакалавр». Видано понад 30 авторефератів.
Для Університету сучасних знань та Управління справами Товариства «Знання» України видавництво розробляє дизайн та виготовляє різну рекламну продукцію, дипломи, похвальні грамоти, бланки, плакати, брошури, папки, виконує послуги з переплетіння та інших поліграфічних послуг. Термінова робота проводилася навіть у вихідні дні.

Робота Українського будинку економічних та науково-технічних знань

Центр «Виставки. Ярмарки. Презентації.» проводить під патронатом Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук України два рази на рік виставку «Освіта та кар’єра».

У листопаді 2019 року відбулась 36 (тридцять шоста) і на даний час йде активна підготовка до 37 (тридцять сьомої) спеціалізованої виставки «Освіта та кар’єра», яка відбудеться у квітні 2020 року.

Виставку знає і відвідує молодь Києва, а також молоді люди з різних регіонів України. Саме тут сконцентровано все, що стосується можливостей отримання професійної освіти як в Україні, так і за кордоном.

Центр «Геотоксикологічної експертизи»: 5 грудня – 8 грудня 2019 року пройшла ІV Міжнародна Конференція Громадської ради з питань мінеральних ресурсів Товариства «Знання» України.

Беруть участь в роботі Центру багато вітчизняних і закордонних вчених та фахівців з гірничих галузей: геологічної, гірничодобувної, гірничопереробної, а також фахівці з питань екології, фінансів, страхового бізнесу, інфраструктури, страхування, стандартизації, сертифікації, права, цінних паперів, економіки та інші.

Відкриття ІV Міжнародної Конференції Громадської ради з питань мінеральних ресурсів Товариства «Знання» України відбулось 5 грудня 2019 року у конференц-залі Університету новітніх технологій.

Від закордонних науковців учасників конференції привітав Генрик Собчук – керівник Представництва Польської Академії Наук, Почесний доктор наук, Почесний геотоксиколог.
Робота ІV Міжнародної Конференції Громадської ради з питань мінеральних ресурсів Товариства «Знання» України була сформована відповідно інтересам учасників круглого столу.

Голові правління Центру було доручено створити звернення до керівництва держави стосовно питань круглих столів ІV Міжнародної Конференції Громадської ради з питань мінеральних ресурсів Товариства «Знання» України.

Центр «The Global Communication Club» як сучасний проект вивчення англійської мови в режимі он-лайн Українського будинку економічних та науково-технічних знань Товариства.
За соціальною вартістю «англійська мова у кожен дім» залучив більше 3000 бажаючих вивчати англійську мову.

Для здійснення діяльності та контролю роботи центру відкритий рахунок у Приватбанку.

Центр «Грузино-українська бізнес школа» за підтримки Міністерства юстиції України та Університету сучасних знань проводить підготовку та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів). Також у вересні 2019 року отримано дозвіл від Міністерства юстиції України на проведення навчальних курсів з отримання знань у сфері примусового виконання судових рішень і рішень інших органів. На даний час центр активно розвиває цей напрямок.

У планах центру розпочати виїзні курси підвищення кваліфікації на базі різних баз відпочинку.

Центр «Інформаційні технології» впродовж усього періоду надає якісні послуги з розповсюдження мережі Інтернет по приміщенню Товариства «Знання» України та ремонту техніки.

Проводиться активна робота в організації, проведенні, відеозйомці та розповсюдженню заходів, які проводить Товариство «Знання» України, УБЕНТЗ, Університет сучасних знань та коледж Університету сучасних знань.

Київська міська організація Товариства «Знання» України

Серед організацій Товариства значну науково-просвітницьку роботу проводить Київська міська організація. Міська організація в умовах складного і суперечливого еволюційного розвитку сучасного українського суспільства визначальними в своїй повсякденній діяльності вбачала фактори консолідації, пов’язані з внутрішніми мотивами досягти певної суспільно-культурної мети, гармонізації, враховувала в роботі соціокультурні реалії та глибокі національні традиції. Наголос поставлено на формування емоційної істини до розробки нових напрямків естетичного виховання у контексті потужного гуманітарного руху, який характеризував діяльність нашого Товариства.

Натхненну участь у культурно-просвітницькій роботі правління брала народна артистка України, корифей Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, Посол Миру і активна громадська діячка Галина Яблонська. За її участю Товариства провело два її резонансні творчі вечори в Державному музеї-архіві літератури і мистецтва та в Київському Центрі художньої та технічної творчості «Печерськ». Тут за підтримки Товариства готується проведення 5-го міжнародного проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи», успішно проведено «Шевченківський фестиваль хорового мистецтва «Українській пісні – український спів», до 206-тої річниці від дня народження Пророка нації.

Саме завдяки ініціативам Г.Г.Яблонської і знаннівців урізноманітнено форми проекту-конкурсу як високопрофесійного, глибоко емоційного і дієвого. Налагоджено плідні зв’язки з колективами театрів, зокрема з унікальним Чесним Театром, що багато робить для патріотичного виховання юних, моделює складні життєві ситуації, суголосні сьогоденню. На його базі готується Арт-семінар «Форум-театр – формула виходу з кризи» за методикою роботи з молоддю акторів, громадських активістів, соціальних працівників та педагогів. А в Університету сучасних знань на літературно-мистецькому заході «Хотіла б я піснею стати» з успіхом відбувся показ уривків з вистави «Бояриня» Лесі Українки з активним обговоренням проблематики твору, з цікавими виступами голови правління Товариства Василя Кушерця і керівника цього театру, театрального режисера, педагога і постановника цієї вистави Катерини Чепури.

Гарні форми співпраці уже налагодились з Творчим центром «Новий український театр», з Театром «Перетворення» Володимира Завальнюка, активно залучаються до заходів, присвячених Року Миколи Руденка, героя України, правозахисника, ученого, письменника уривки з сольних програм Кирила Булкіна, його майстер-класи для студентської молоді.
Міська організація продовжила активну співпрацю з Дарницьким університетом третього віку. Активну співпрацю Василь Неволов продовжив з рядом обласних колег. Так, у Миколаєві, де він читав студентам лекції, присвячені Року Миколи Руденка, на інші теми. Тут і заступнику голови цієї обласної організації Товариства Людмилі Булатовій була надана методична допомога, відбувся з нею обмін досвідом науково-просвітницької роботи. Пожвавив контакти Василь Неволов із Закарпатською обласною організацією, де він теж читав лекції, мав творчі зустрічі в Ужгороді в Інституті культури і в Хусті в обласному театрі драми і комедії. Провів Василь Неволов цікаві культурно-мистецькі заходи і у Рівненській, Тернопільській областях, у Хмельницькому та Кам’янці-Подільському.

Пожвавлюється спільна співпраця Товариства з Федерацією профспілок України, де в січні ц.р. голова правління В.І. Кушерець на пленумі ЦК профспілки працівників культури запропонував у своєму виступі конструктивну програму спільної взаємодії, яка схвально була підтримана учасниками пленуму і сприятиме співпраці з галузевими комітетами ФПУ.
Традиційними також стали презентації картин видатного майстра, професора УСЗ Валерія Франчука «Мій Шевченко», робота за його ескізом прикрасила вхід до Товариства, незмінно викликає інтерес відвідувачів.

Таким чином, естетичне виховання, яке ґрунтується на основі мистецтва, формує універсальну людину, передаючи індивіду досвід переживання, а через нього – сукупний досвід людського буття. Саме таким чином іде процес творення людини, розвивається її здатність до мислення, формується чуттєва культура.

Вінницька обласна організація Товариства «Знання» України

Пріоритетом роботи ВООТ «Знання» є навчання дорослих. Освіта дорослих є ключовим інструментом основних викликів, що стоять перед Україною нині і покликана забезпечити для особи навички та навчальний досвід протягом її кар'єри та життя, здатна трансформувати професійне життя та надати нові можливості.

До кінця 2019 року за фінансової підтримки Вінницької облдержадміністрації був реалізований проект «Професіоналізація освіти дорослих через призму реформ». Основне завдання проекту - це підвищення професійної освіти дорослих. У вересні-грудні було проведено ряд інформаційно-методичних семінарів-тренінгів з роз'яснення нюансів ведення господарської діяльності та бухгалтерського обліку ОСББ та інших неприбуткових організацій. Всі учасники тренінгів були забезпечені професійно підібраним та актуально скомпонованим збірником матеріалів з тематики навчання, що вони зможуть використовувати у фінансово-економічній діяльності.

На прохання спеціалістів ОСББ в рамках проекту були проведені і десятиденні курси для бухгалтерів ОСББ (з поглибленим вивченням бухгалтерського обліку таких неприбуткових організацій), на яких навчанням було охоплено понад 35 керівників та бухгалтерів ОСББ. Товариство сприяло тому, що за минулий рік було створено 88 ОСББ, яких у Вінниці нараховується 656. Добре, що планується і надалі проводити навчання для керівників та бухгалтерів цих організацій.

У грудні 2019 р. вперше у Вінниці провели великий семінар для керівників і бухгалтерів неприбуткових організацій: «Неприбуткові організації: звітуємо за 2019 та плануємо 2020 рік». Спікером була Лариса Пантелійчук: сертифікований бухгалтер-практик САР і аудитор, директор ПП «Константа», м. Київ. Важливо, що було підготовлено і роздано учасникам семінару методичний посібник «На допомогу бухгалтеру неприбуткової організації».

Вже другий рік організація навчає бухгалтерів медичних закладів, які в результаті медичної реформи отримали статус «неприбутковості». В минулому році навчали бухгалтерів первинного та вторинного рівня надання медичної допомоги, для яких було проведено 7 семінарів, охоплено понад 200 спеціалістів.

В поточному році проведено два практичних семінари для бухгалтерів третинного рівня надання медичної допомоги. Плануємо і надалі надавати консультативно-дорадчу допомогу бухгалтерам неприбуткових організацій м. Вінниця та в регіонах області.

Постійно проводяться двомісячні курси для бухгалтерів-початківців, спільно з Подільською митницею Держмитслужби України щомісяця проводимо курси декларантів. Крім освітньої діяльності, організація бере участь у громадському житті області. ВООТ «Знання» входить до складу Громадської ради при Вінницькій ОДА та Громадської ради при ДФС України у Вінницькій області. Очільниця ВООТ «Знання» є постійною учасницею круглих столів, робочих зустрічей, вечорів, презентацій, фестивалів та ін.
ВООТ «Знання» спільно з Громадською організацією «Асоціація музеїв Вінниччини» 25 лютого 2020 року презентували пересувну виставку та буклету «Буремні події Української революції 1917-1921рр. на теренах Поділля».

Запорізька обласна організація Товариства «Знання» України

Відчуваючи зростаючу потребу суспільства у потребі сучасних соціально- політичних, науково-просвітницьких та інформаційно-освітніх знань, що можна успішніше здійснювати за владної підтримки, Запорізька обласна організація Товариства продовжує практику підписання угод із Запорізькою міською та районними адміністраціями на проведення просвітницьких акцій, а також бере участь у навчанні державних службовців міської та районних рад.

На семінарах висвітлюються такі теми, як: «Вибори в місцеві органи влади», «Державна політика щодо забезпечення прав і свобод громадян», «Про корупцію», «Закон про мову», «Україна в сучасному геополітичному вимірі».

Обласна організація Товариства продовжує співпрацювати з вищими навчальними закладами, громадськими організаціями. Так, в листопаді 2019 року
спільно з вишами проведено Міжнародну наукову конференцію з участю студентів «Наука і вища освіта». На конференції виступив і привітав її учасників президент НАПН України і президент Товариства «Знання України, академік НАН України Кремень В.Г.

Спільно з Радою молодих юристів Запорізька обласна організація Товариства провела Тиждень права для учнів Балабінської школи, провели турнір юних юристів серед школярів області. Разом з Інститутом післядипломної освіти протягом п’яти років проводиться для різних категорій учнів конкурс малюнка «Мої права й обов’язки».

Обласною організацією Товариства активно підтримано в області акцію: «Подаруй бібліотеці українську книжку!».

На жаль, упущенням у співпраці з місцевою владою стало те, що на просвітницьку діяльність місцевою владою в 2020 році виділено вдвічі менше коштів, ніж раніше, що обіцяно поліпшити. Будемо сподіватися.

Проблемою залишається робота в сільських аудиторіях через відсутність коштів на виїзди сіячів вчених з міста. Крім того, і місцеві лектори не виявляють активності читати безкоштовно лекції.

Харківська обласна організація Товариства «Знання» України

Головним напрямом в роботі залишається освіта дорослих – навчальні курси згідно з запитами слухачів. Зараз великим попитом користуються курси медичних сестер. Це основні курси, які наповнюють бюджет. До Харківської організації Товариства «Знання» України приходять навчатися не тільки з Харкова та Харківської області, а й з усіх куточків України. Розроблено дистанційний курс. Теоретичні питання пересилаються на електронну адресу слухачів, якщо особа живе в іншому місті, а практика на 1-2 тижні відбувається в Харкові. Розроблено максимально практичний курс, який запитаний і студентами медичних ВИШІВ Харкова – наприклад, навчитися ставити уколи та крапельниці.

Продовжуються курси бухгалтерів, інспекторів з кадрів та логістики. Останні все більше і більше користуються попитом. Курси цього напрямку також максимально наближені до практики. Слухачі вирішують конкретні бухгалтерські або логістичні задачі.

Керівники курсів передбачають, що коли приймуть новий кодекс про працю, побільшає слухачів на курсах «Інспектор з кадрів».
Продовжуються дизайнерські курси:

1) Ландшафтний дизайн
2) Дизайн та декорування інтер'єру

Нині у Харкові працюють з комп'ютерними курсами – комп'ютерного дизайну, які суголосні з архітектурною частиною курсів.

На жаль, зменшується попит на курси масажу, манікюру та косметиків. Зростає конкуренція з цих напрямків навчання.

За останні два роки обласна організація змінила дизайн сайту, найнявши фірму (сучасні молоді спеціалісти), яка його розкручує.

Джерела фінансування:

1) Гроші слухачів

2) Різні фонди

На жаль, закінчився проект з фондом «Перспектива» (він тривав з 2013 по 2019 рр.), з 2018 р. ми працюємо з іншими навчальними центрами (в м. Миколаєві та Києві). З ними заключили угоду про навчання на курсах медсестер місцевих слухачів та в косметологічній школі. За 2019 р. до нас було прикомандировано на навчання – 82 особи.

Сайт Товариства «Знання» України

Вживаються заходи щодо вдосконалення роботи сайту Товариства, який постійно публікує плани роботи, інформує про роботу президії Товариства, правління Товариства, рекламує майбутні заходи і сповіщає про їх проведення. Тільки за лютий на різних сторінках Фейсбуку, лише редактором О.А.Мартинюк здійснено 542 такі повідомлення, переважно з сайту. Плюс інформації керівників і членів Товариства на їхніх сторінках у Фейсбуці.

Розширюють аудиторію сайту Товариства банери інших сайтів. До існуючих раніше банерів сайтів Університету сучасних знань, Київського планетарію, видавництва «Знання України», університету імені Бориса Грінченка з нашої ініціативи додано банери сайтів НАПН України, газети «Україна молода». На пропозицію сайту публікуються кращі матеріали зі сторінок у Фейсбуці, статті лекторів, студентів Університету сучасних знань. В черговий раз пропонуємо організаціям Товариства інформувати сайт про досвід роботи, що публікуватимемо під рубрикою: «Вісті з організацій Товариства «Знання» України. Адже перегляд відеозаписів наших заходів в Інтернеті збільшує їхню аудиторію в сотні разів.
Особливу цінність складають на сайті відеозаписи лекційних виступів Наприклад, нещодавно була прочитана лекція «Додаткова біоенергія і валовий економічний продукт у фізичній економіці», відеозапис якої має уже 2449 переглядів. Тільки одна з лекцій з циклу «Технології. Інновації. Проекти» нараховує 3761 перегляд, у лекції «Гідність і права людини в умовах постправди (постправа)» – 4911 переглядів, у лекції «Роль посту в культурі і побуті українців» - аж 3850 переглядів.

Постійно публікуються позитивні відгуки на відеозаписи кращих лекцій. Наприклад, на лекцію письменника, дослідника вітчизняної історії Дмитра Білінського «Галицько-Волинська Русь. Князь Дмитро Галицький 1349-1383 рр.» два місяці тому зафіксований такий відгук: «Колосальна праця, гарно та змістовно викладено лектором» (Іван Тарасенко), а ще раніше такий відгук: «Шановний пане Володимире, Ваша праця - це безцінний подарунок всім нам і нашим нащадкам. Я особисто вже вдруге читаю «Страну Моксель» і все це розповідаю внучці. Щира подяка Вам і дай Боже Вам здоров'я!». (Lena Sokolova).

Діяльність друкованих засобів масової інформації Товариства.

Традиційно перевагою в науково-просвітницькій та інформаційно-освітній роботі Товариства було те, що воно має свої друковані засоби масової інформації – журнал «Трибуна» (головний редактор Валентина Меншун), заснований спільно з НСЖУ, журнал «Наука і суспільство», сторіччя заснування якого виповниться у 2023 році (головний редактор Дмитро Єсипенко), журнал «Наше небо» (головний редактор Олександр Баранський), який редакція переводить на випуск в Інтернеті та щорічник «Україна. Наука і культура», який Товариство випускає спільно з НАН України (головний редактор Олена Сергієнко).

Усі ЗМІ Товариства в основному інформують про досягнення і проблеми в українській науці і культурі, проблеми суспільно-політичного буття. Керівники Товариства мають можливість допомагати у поглибленні змісту і поліпшення форми видань через участь у їх редколегіях, підготовці питань на розгляд президією і правлінням Товариства. Недоліком є те, що не регулярно видаються, але з запізненням журнали «Трибуна», «Наше небо», «Наука і суспільство». На жаль, наші друковані органи висвітлюють недостатньо наукову, науково-просвітницьку діяльність членів Товариства, потребує посилення ініціативності і самих сіячів наукових знань з Товариства. Усі видання слабо використовують для своєї реклами і відображення змісту сайт Товариства, відсутні електронні версії.

Як засвідчили кращі заходи, зокрема, в Київському планетарії, в Університеті сучасних знань, користуються більшим успіхом науково-просвітницькі унаочненні лекції. З показом на екрані, як вони театралізовані, з художніми виставками. Найбільше позитивних відгуків мала презентована у Планетарії і закладах культури Києва виставка народного художника України, лауреата Шевченківської премії Валерія Франчука «Розгойдані дзвони пам’яті» з презентацією книг по Голодомору Василя Кушерця, Василя Василашка і Валерія Франчука, видані видавництвом «Знання України». Традиційними також стали презентації картини видатного майстра, професора УСЗ Валерія Франчука - «Мій Шевченко», яка за його ескізом прикрасила вхід до Товариства, незмінно викликає інтерес відвідувачів.

Велику виставкову діяльність по Шевченкіані, з етапних періодів історії України, про людей і краєвиди сучасної України разом з відомою українською художницею Наталею Мкртчян, в тому числі і в Київському планетарії, проводить Микола Степаненко, як відомий діяч культури, літератор, член НСЖУ, директор Науково-просвітницького центру «Відродження», який діє в Товаристві «Знання» України багато років. За особливі досягнення в літературі, мистецтві і благодійній діяльності в Україні Микола Степаненко і Наталя Мкртчян нещодавно нагороджені Міжнародною премією імені Володимира Винниченка. Вітаючи Миколу Івановича Степаненка з ювілеєм, Товариство заслужено нагородило його за багаторічний вагомий внесок у науково-просвітницьку діяльність, національно-патріотичне виховання і з нагоди його 60-річчя Почесною грамотою Товариства.

Діяльність правління завжди підтримують всі члени президії. Розуміємо, що ще багато недопрацьовуємо, особливо, що стосується практичної, методичної допомоги організаціям Товариства. Правління Товариства працює і працюватиме над подальшим поліпшенням своєї діяльності, для кращого сприяння піднесенню рівня роботи Товариства «Знання» України.