- Деталі
- Перегляди: 9443
28 грудня 1866 року народився видатний учений, епідеміолог, мікробіолог, творець наукової школи, академік АН СРСР, президент АН УРСР Данило Заболотний.
За наукову роботу "Мікроби снігу" йому присвоїли ступінь магістра природничих наук. Того ж року Данило Кирилович вступив на третій курс медичного факультету (кафедра загальної патології) Київського університету Св. Володимира. Тут він навчався упродовж 1891-1894 pp. На той час кафедрою загальної патології керував В.В. Підвисоцький. 1893 р. Д.К. Заболотний разом з І.Г. Савченком і О.В. Леонтовичем поставив на собі небезпечний для життя дослід з ентеральною вакцинацією проти холери.
- Деталі
- Перегляди: 9761
24 січня 1844 року народився творець фонетичного правопису, видатний український мовознавець Євген Желехівський.
«Малоруско-німецький словар» Євгена Желехівського та запроваджена в ньому фонетична орфографія, названа згодом «желехівкою», видатна подія всього українського народу, перший найповніший словник української мови. Адже до появи «желехівки» в Галичині і Буковині панував правописний хаос, що сприяло масовій безграмотності населення.
Помер Желехівський 19 лютого 1885 року.
- Деталі
- Перегляди: 11711
7 грудня 1892 року народилася жінка-патріотка, яка працювала на терені природничих наук і залишила певний науковий доробок у світовій науковій скарбниці Олена Степанівна.
Олена Степанівна вступає до легіону Українських Січових Стрільців, відзначається у боях на горі Макіївці у Карпатах, у 1919 році емігрує до Відня, де й закінчує університет, захищає дисертацію.
- Деталі
- Перегляди: 9026
13 грудня 1893 року народився український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози, член-засновник багатьох тогочасних літературних організацій — "Гарту", "ВАПЛІТЕ", "Пролітфронту" Микола Хвильовий.
Цикли памфлетів М. Хвильового — "Камо грядеши?", "Думки проти течії", "Апологети писаризму", полемічний трактат "Україна чи Малоросія?" сконденсували в собі все багатоманіття думок та ідейно-естетичних шукань періоду літературної дискусії в Україні (1925 — 1928 pp.). Ці публіцистичні твори (а також його роман "Вальдшнепи") викликали гостру реакцію вульгарно-соціологічної критики та партійних ортодоксів.
Сторінка 1 із 41