23 вересня о 11-00 відбулася презентація видання "Завжди сучасний Тарас Шевченко в просторі та часі" (Зала 2).
Запрошені: Василь Кремень - президент Товариства "Знання" України, президент Національної академії педагогічних наук України, академік НАН України, автор "Слова про книгу"; Василь Кушерець - доктор філософських наук, професор, голова правління Товариства "Знання" України, автор книги; Борис Олійник - поет, Герой України, лауреат Шевченківської премії; Петро Перебійніс - поет, лауреат Шевченківської премії, драматург; Дмитро Степовик - український мистецтвознавець; Віктор Женченко - поет, перекладач, заслужений діяч культури; інші відомі поети, провідні науковці, діячі культури та мистецтв.
Підсумкові матеріали:
Шевченко завжди сучасний
Книгу «Завжди сучасний: Тарас Шевченко в просторі та часі», присвячену 200-річчю від дня народження Великого Кобзаря, представив сьогодні в Укрінформі доктор філософських наук, професор, голова правління Товариства «Знання» України Василь Кушерець. За його словами, він працював над нею впродовж двох років. Та, мабуть, мав рацію поет, лауреат Шевченківської премії Петро Перебийніс, зазначивши у своєму виступі на презентації, що автор книги ішов до неї, творив її усе своє свідоме життя.
«Він зумів подивитися на Шевченка, дослідити його життя і творчість багатопланово - з погляду історії, філософії, народознавства, освіти, науки, етимології, додав П. Перебийніс. - Його книга має бути доступна широкому загалу і, насамперед, школярам та студентам. Тисяча примірників - її нинішній наклад - вкрай мізерний. Було б добре, аби Товариство «Знання» знайшло шляхи й можливості помножити цю цифру хоча б на п'ятдесят».
Цю тему продовжив поет, Герой України Іван Драч. «Для мене, сказав він, велика радість від того, що Товариство «Знання» діє і видає такі прекрасні книжки. Україна має бути Шевченкоцентровою, і я, зокрема, хотів би, щоб у «Знанні» підтримали мою ідею створити в Києві, у Шевченковому університеті, музей Кирило-Мефодіївського братства, натхненником якого був Великий Кобзар.
Професор, мистецтвознавець Дмитро Степовик виокремив дослідження в книзі Василя Кушерця християнської тематики Шевченкових творів. Він зауважив, що свого часу з великим інтересом, але й деяким сумнівом поставився до твердження нашого визначного політичного, громадського і церковного діяча, митрополита Івана Огієнка про те, що третина творів Тараса Шевченка безпосередньо пов'язана зі священним писанням. «Але коли в Національній академії наук мені доручили працю над Шевченковим дванадцятитомником і я заглибився у творчість Великого Кобзаря, то зрозумів, що Іван Огієнко мав цілковиту рацію. У книзі Василя Кушерця це теж переконливо підтверджується».
У цьому виданні, сказав письменник і публіцист Вадим Пепа, Шевченко вимальовується не тільки як національна, а й уселюдська постать. Це - сучасна енциклопедія шевченкознавства, додав він.
Презентована книга, зазначив журналіст, поет, публіцист Василь Василашко, - віха у дослідженні й сучасному осмисленні Шевченкового життя і творчості. Він привів слова із вступного слова до видання президента Товариства «Знання» України, президента Національної академії педагогічних наук України Василя Кременя про те, що Василеві Кушерцю вдалося віднайти в Шевченка нові грані таланту - поета-пророка, огранити багато філософських смислів, які не втратили актуальності й через століття. Детально обрунтовуючи свої висновки, автор переконливо й уміло поєднує Шевченкове пророцтво з нинішнім станом українського суспільства, сучасними його проблемами. Він стверджує, що Шевченко - серед нас, у думках і серцях кожного українця, що його смисли життя поза часовим і просторовими вимірами.
Відео з прес-конференції: