• Історик науки - Василь Шендеровський
  • Гриби можуть стати ліками
  • Нова модель Skoda Octavia
  • Сталий розвиток за 2012 рік
  • Кава-кава проти стресу

Історик науки - Василь Шендеровський

Можливо, не зовсім вірно поєднувати такі поняття як доктор фізико-математичних наук, професор та історик науки. Але це дійсно так. Йдеться про Василя Шендеровського, який окрім важливого і немалого вкладу у розвиток фізики та математики, зробив надзвичайно цінний внесок саме у відкриття для України вчених з українським корінням, які досягли значних успіхів у різних галузях знань у країнах світу.
Про Василя Шендеровського можна писати й писати. Бо його внесок в науку й історію науки досить великий. Він автор і співавтор понад 500 наукових, науково-популярних і публіцистичних праць, автор монографій „Вузькозонні напівпровідники. Вирощування та фізичні властивості", Процеси переносу в телурі", „Варіаційний метод в кінетичній теорії", видав у співавторстві „Українсько-англійсько-німецько-російський словник фізичної лексики", словники з радіології та радіологічного захисту, радіаційної безпеки, упорядник і редактор чотирьохтомної праці про видатного українського вченого Івана Пулюя: „Іван Пулюй. Збірник праць" та „Іван Пулюй – Пантелеймон Куліш, Подвижники нації". Він – ініціатор, організатор і виконавчий директор Міжнародного енциклопедичного бюро з фізики, діяльність якого скеровано на створення українською мовою „Енциклопедії фізики", багатьох посібників з фізики. За його ініативою вперше в Україні перевидано Біблію в перекладі Пантелеймона Куліша, Івана Пулюя та Івана Нечуя-Левицького, вперше перевидано українською мовою німецькомовну монографію видатного вченого-фізика Олександра Смакули „Монокристали", українця за походженням.
Василь Шендеровський започаткував на першому каналі національного радіо авторську програму, яку вела впродовж п'яти років журналістка Емма Бабчук, „Нехай не згасне світ науки". Він автор сценаріїв до науково-популярних фільмів „Іван Пулюй. Повернення", що отримав першу премію на Міжнародному конкурсі „Нашого цвіту – по всьому світу", „Олександр Смакула" та інших.
Немає ціни його тритомному виданню „Нехай не згасне світ науки". У ньому зібрано біографічні дані та наукові досягнення вчених, які народися в Україні, але внесли значний вклад, зробили цінні наукові відкриття в різних кораїнах світу. Автор повернув Україні більше сотні імен. Народжені в Україні у багатьох випадках зробили великі світового рівня відкриття, про них ми не можемо забути. Тритомник читається легко, цікаво, не зважаючи, що йдеться про досить рідкісні науки.
Василь Шендеровський чудовий лектор. Нещодавня зустріч його із киянами в зоряній залі Київського планетарію, яку організувало Товариство „Знання" України, була досить хвилюючою. Із захопленням слухалися його розповіді про Івана Пулюя, першого президента української академії наук Вернадського та інших. Живий інтерес виявили глядачі фільмів, що створені за його сценаріями.
Про внесок в історію науки Василя Шендеровського Борис Олійник сказав, що „Ми розкинули по світу своїх геніїв і тільки тепер їх збираємо, дякуючи таким сподвижникам..." „Важким буде оберемок, коли у нього зібрати всі книжки Василя, 100 душ, котрих звільнив від тліну забуття, піднімають тепер Україну та нас, українців. А це вже подвиг", - сказав письменник Микола Шудря.
Добрі слова про вченого, сподвижника українського духу говорив на лекції Василя Шендеровського ведучий вечора голова правління Товариства „Знання" України доктор філософських наук, професор Василь Кушерець. У відповідь на його щирі та добрі слова на завершення прозвучали проникливі пісні народного гурту „Чумаки".

Гриби можуть стати ліками

Ізраїльські вчені на чолі з авторитетними дослідниками Соломоном Вассером вияснили, що гриби можуть стати ефективним засобом для лікування раку.
Доктор Вассер відзначає, що на відміну від хіміо- та променевої терапії, препарати з грибів не отруюють організм людини: вони активують „природних кілерів" – лейкоцити групи лімфоцитів – і стимулюють імунну систему на боротьбу з раком. У боротьбі з раком можуть допомагати окремі види грибів – смугасті бокальчики (Cyathus striatus).
Ізраїльські вчені дійшли висновку, що активні речовини, що є в цих грибах, можуть бути корисними при боротьбі з одним із найнебезпечніших видів раку - раком підшлункової залози. Гриби з цією унікальною властивістю ростуть в Ізраїлі.
Десять років тому доктор Вассер і його колеги виявили у грибові „лін-чжи" елементи, що пригнічують активність білка NF-KappaB, відповідального за запалення, аутоімунні захворювання, а також розвиток деяких видів раку. Вчені запропонували використовувати ці речовини при лікуванні раку грудей і простати.

Нова модель Skoda Octavia

Завод "Еврокар", що входить до групи компаній "Атолл Холдинг", розпочав виробництво нової моделі Skoda Octavia третьего покоління.
Наприкінці червня 2013 року завод відвідали голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледіда, голова правління „Атолл Холдинг" Олег Боярин, регіонпальний директор SKODA FUTO Мирослав Крупа.

"Для Закарпаття це особливо важливий проект, адже "Еврокар" — підприємство європейського рівня, один із основних наповнювачів бюджету. Приємно, що запустили нову модель, адже це нові рабочі місця для краю", сказав під час відвідин підприємства О. Ледіда, якого цитує прес-служба „Еврокар".
Прес-служба нагадує, що Octavia стала першою моделлю, яку випустив завод „Єврокар" , а з моменту серійного виробництва з березня 2002 року до початку червня 2013 року виготовлено 83,3 тисячі моделей цього сімейства. Octavia другого покоління стала лідером продаж в Україні.
У новій моделі маса автомобіля снижена на 102 кг, при цьому збільшена жорсткість кузова. Знижені також витрати палива та викиди вуглекислого газу.
Ціни на нову модель у дилерській мережі „Єврокар"залежно від комплектації складають від 172 тис. до 256,4 тис.

Сталий розвиток за 2012 рік

Компанія «Монсанто» оприлюднила у червні 2013 року Звіт зі сталого розвитку за 2012 рік.
У Звіті подано інформацію про діяльність компанії та співпрацю з партнерами для вирішення проблеми забезпечення продуктами харчування 9 млрд людей, що, як очікується, населятимуть Землю до 2050 року.
«Щодня ми стикаємося з викликами, які ставить перед нами зростання населення планети. Нам потрібно буде виробляти більше їжі, все більш ефективно використовуючи природні ресурси. Ми зосереджуємо свою діяльність на пошуку інструментів та інформації, які дозволять фермерам світу отримати рішення для подолання цих викликів, – коментує Джеррі Штайнер, виконавчий віце-президент зі сталого розвитку та корпоративних питань компанії «Монсанто». – Цей звіт докладно висвітлює наші зобов'язання щодо сталого розвитку, викладає збалансований огляд наших поточних досягнень та аналізує виклики, з якими ми стикаємося на шляху сталого розвитку».
У червні 2013 року «Монсанто» відзначило 5-річчя оголошення своїх зобов'язань щодо сталого розвитку сільського господарства – забезпечення до 2030 року можливості для фермерів подвоїти врожайність основних культур, насіння яких виробляє «Монсанто» (кукурудзи, сої, ріпаку та бавовнику), при використанні для виробництва кожної тонни продукції на третину менше ресурсів (землі, води та енергії). Крім того, до 2020 року компанія зобов'язалася допомогти поліпшити якість життя фермерів, у тому числі 5 млн осіб з бідних сімей, які займаються сільським господарством.
«Хоча ми вже досягли певних успіхів на шляху до виконання цілей у рамках наших зобов'язань, у нас попереду ще багато роботи, – додає Джеррі Штайнер. – Ми й надалі готові робити все від нас залежне і працювати разом з фермерами та іншими партнерами над постійним удосконаленням сталого підходу до сільського господарства».
Звіт компанії «Монсанто» зі сталого розвитку за 2012 рік впорядковано відповідно до стандартів Глобальної ініціативи зі звітності (GRI). GRI є системою звітності, яка дозволяє компаніям оцінити їхній поступ у напрямі сталого розвитку та відзвітувати про нього. Додатково до звітності за показниками, визначеними GRI, звіт компанії за 2012 рік доповнений Звітом про прогрес в рамках Глобального договору Організації Об'єднаних Націй (ООН), найбільшої у світі ініціативи зі сталого розвитку та корпоративної соціальної відповідальності. «Монсанто» приєдналася до Глобального договору ООН у 2009 році.
( Повний текст Звіту «Монсанто» зі сталого розвитку за 2012 рік в онлайн-версії: www.sustainability.monsanto.com)

Кава-кава проти стресу

Вчені з Австралії виявили, що естракт екзотичної рослини кава-кава (перець п'янкий, лат. Peper methysticum) може вилікувати хронічну стурбованість і стрес.

Приймання пігулок з естрактом кава-кава упродовж шести місяців значно зменшує симптомнy картину в порівнянні з іншою групою учасників, які вживали плацебо. Дослідження підтверджують попередні дані, які вказували на те, що кака-кава позитивно діє на психіку.

Цю рослину з цікавою назвою мона знайти серед островів Тихого океану. Кава-кава часто використовується для ритуалів та інших церемоній. Її вживання може спричинити інтоксикації та ейфорії. Вона виробляється у різних формах – сушена, порошкоподібна або у вигляді пігулок.

Згідно з новими дослідженнями у корінні рослини є речовина, що зменшує відчуття тривоги. Це – активні інгредієнти, аналогічні до інших медичних препаратів, що використовуються як седативні засоби під час паніки.

У дослідженні брали участь 75 осіб. По завершенню шести місяців експерименту у 26% з них виявлено значні покращення симптомів стресу, хронічної стурбованості та психологічного напруження.

Наступні випуски рубрики „Новини науки і техніки" виходитимуть на початку вересня 2013 року.

Дякуємо всім авторам, які надсилали свої матеріали, за співробітництво. Особлива подяка Ігорю Галущаку зі Львова, за інформацію „Конденсоване сонце в кишені").