На відкриту в 1969 році українськими вченими Світланою Герасименко і Климом Чурюмовим комету, яку назвали їхніми іменами – планетою Чурюмова-Герасименко, 12 листопада 2014 року дістався спусковий модуль «Філа» космічного корабля «Розетта». Апарат упродовж десяти років подолав більше шести мільярдів кілометрів.
Космічний апарат «Розетта» стартував 2 березня 2004 року з космодрому Куру (Французька Гвіана) в напрямку до ядра короткоперіодичної комети Чурюмова-Герасименко, якій присвоїли номер 67Р. На пуск були запрошені відкривачі комети. З початку запуску космічного апарату комета здійснила декілька еліптичних кругів, наближаючись до Землі і Сонця. Космічним апаратом під час його польоту управляли вчені. Він неодноразово одержував гравітаційні імпульси (підживлення), пролітаючи неподалік (обчислюється тисячами кілометрів) різних космічних тіл. Під час польоту недалеко від Марса прилади «Розетти» провели детальне картографування його поверхні та інші дослідження. Відбувалося також переведення системи в так званий «сонний» стан та виведення із нього.
Цю подію Європейська космічна агенція назвала одним із найбільш екстраординарних досягнень в космічній історії. За повідомленнями різних ЗМІ, які посилаються на керівників місії, це перший випадок, в ході якого вдалося доставити спусковий апарат на комету, що дасть багато можливостей для розвитку науки.
В результаті досліджень космічного тіла можуть бути виявлені витоки життя на Землі, що є досить важливим. За відкритою українськими вченими кометою спостерігали на багатьох обсерваторіях Землі, а також любителі астрономії. В максимумі вона досягала 9 зіркової величини і її спостерігали навіть із біноклів. 12-13 січня 1983 року дослідники К. Чурюмов і І. Караченцев одержали знімки цього космічного тіла.
Професор, член-кореспондент Національної академії наук України, директор Київського планетарію Клим Чурюмов розповідає, що людство цікавиться кометами з найдавніших часів. З кометами давні люди пов'язували багато подій, з'явлення і сплеск комет трактувалися як знамення, віщування трагічних подій, комети відіграли велику роль у розвитку науки, особливо фізики, математики і космонавтики. Як приклад він наводить, що на кометі Галлея був перевірений і підтверджений закон всесвітнього тяжіння. Щоб у деталях вивчити багато загадкових явищ у кометах і встановити зв'язок речовини льодових космічних ядер з реліктовою речовиною протопланетної хмари вченими й інженерами були розроблені, здійснені і продовжують здійснюватися космічні місії до ядер періодичних планет. Перші космічні місії були здійснені в 1985-1986 роках до ядер комет Галлея і Джакобіні-Ціннера. Вперше була вирішена загадка тисячоліть – що ж являють собою кометні ядра, вивчені фізичні характеристики газопилової атмосфери, плазмового хвоста і магнітного поля комети. Згодом було розкрито таємницю штучного кратера на ядрі комети Темпеля 1 та ін.
«Розетта» виконала і продовжить виконувати всі завдання вчених. Відбулося «приземлення» на тіло комети унікального наукового контейнера-модуля «Філа» масою 21 кг. Задіяні всі його прилади. На орбітальному модулі також запрацювали всі прилади, які дистанційно передають зображення поверхні ядра і спектральні дослідження ядра та навколо нього. Для забезпечення роботи системи використовуватиметься сонячна батарея.
Учені ESA сподіваються, що їх проект дасть відповідь на питання про минуле Сонячної системи, формування Землі і зародження життя.
«Мета апарату – розкрити секрети, сховані в «льодовій скарбниці» комети, вік якої 4,6 млрд. років. Ми вивчимо її склад, її історію і, можливо, дізнаємося щось нове і про наше походження», - каже директор проекту Томас Райтер.
Найбільш плодотворними будуть найближчі після «приземлення» два з половиною дні – настільки має вистачити заряду основної батареї робота «Філа». На ньому десять приладів , що роблять знімки комети, вимірюють її щільність, температуру, візьмуть з глибини 23 см пробу грунту і дослідять його хімічні компоненти. «Філа» пропустить через грунт комети низько-частотний сигнал для визначення внутрішньої її структури. Виконавши завдання і використавши всі можливості поповнення енергії, «Філа» назавжди залишиться на тілі комети.
Сенсори «Розетти» на орбіті працюватимуть довше. І вже повідомили про деякі подробиці життя комети. Із повідомлень стало відомо про аромати тухлих яєць, тобто наявність «сірководню», кінського гною (аміаку), ціановодню, алкоголю та оцту, що свідчить про наявність метанолу та двоокису сірки. «Розетта» відкрила навіть коливання магнітного поля.
Безперечно, що це величезне досягнення кометної місії, найзахоплюючий космічний експеримент в історії людської цивілізації.
Колектив Київського планетарію за участю відкривачів комети уважно слідкував за репортажем, що транслювався з наукового центру.
(За матеріалами засобів масової інформації, Петро Швець)