У попередніх випусках розповідалося про досягнення юних дослідників Малих академій наук учнівської молоді Київщини, Рівненщини та інших, підбиття підсумків та визначення переможців на Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт.
Про надзвичайно актуальні винаходи юних умільців, зокрема для потреб АТО, повідомила газета «Урядовий кур'єр» (№ 69). Названо прізвища: Юлія Сенюта з Тернопільщини розробила проект бронезахисного елемента для захисту легкої і важкої техніки, Анастасія Бабенко з Києва - проект автономного вакуумного холодильника для транспортування органів, який порівняно з аналогами, до 40% довше зберігає біологічний матеріал і простий в обслуговуванні. Володимир Павлов із Вінниці винайшов мобільний оптико-електронний прилад, який дає змогу бачити периферичний кровообіг при пораненнях. Школяр із Києва Владислав Клибанівський запропонував використовувати безпілотників для охорони державного кордону, обґрунтувавши схему їх застосування. Автоматичну систему керування удосконалив Олексій Максимов з Одеси. А учень Івано-Франківського фізико-технічного ліцею Василь Дяків запропонував «Спосіб знищення літальних апаратів» за допомогою радіокерованих моделей. Учениця Тернопільського технічного ліцею Оксана Мурза пропонує використати електромагнітну бомбу з радіусом дії 100-200 метрів для знешкодження мінібезпілотного літального апарату, не завдаючи шкоди власній техніці.
Безперечно, що винаходи юних академіків надзвичайно потрібні в зоні АТО, але для їх серійного виробництва потрібні кошти. Директор Малої академії наук Оксен Лісовий констатує, що «Існує проблема впровадження ідей МАНівців у виробництво, та розв'язати її передусім має держава».
Підсумовуючи свій матеріал журналіст, автор інформації «Десять винаходів для АТО» Олег Листопад зазначає, що «Радіючи тому, що в нас є такі діти, варто пам'ятати: якщо держава не підтримає й молодих науковців, і досвідчених вчених, які генерують ідеї, не допоможе з виготовленням промислових зразків, з реєстрацією авторських прав, не звертатиме уваги на ідеї, які демонструють учні на таких конкурсах, то через деякий час перед нами постане набагато складніша кадрова проблема, ніж нині». Сказано дуже правильно.
Звертаємося до промисловців, небайдужих людей, керівників держави не бути байдужими до їхніх пропозицій, які спрямовані на розв'язання надзвичайно актуальних проблем.
Учнів малих академій наук просимо інформувати про свої нові наукові дослідження та повідомляти про хід їхнього впровадження в життя.