У сьогоднішній Європі проживають різноманітні культурні та мовні групи населення.
Звідки вони походять та як пов'язані між собою - учені нещодавно з'ясували за допомогою секвенування ДНК. Це дослідження відкрило науковцям доступ до нового шару інформації.
Досі відповіді на питання істориків щодо минулого Європи давали численні археологічні знахідки, а ще дослідження мовознавців. Стосовно того, як саме поширювалися мови на ті території, де ними говорять зараз, та чи мали певні "археологічні культури" під собою генетичну базу, залишається чимало загадок.
Експерти провели аналіз стародавніх людських скелетів, знайдених на території Європи – від первісних мисливців-збирачів до перших фермерів, що з'явилися близько 8 тисяч років тому, й до представників Бронзової доби.
Учені побачили, що, коли до мисливців-збирачів та фермерів додалася третя велика група степових скотарів, то вони заполонили Центральну Європу. Це було на початку Бронзової доби, близько 4,5 тисячі років тому. Разом із ними у Західній Європі з'явилися колесо та свійський кінь.
Генетики відповіли на важливе питання, ким були перші європейські фермери. Досі припускалося, що мисливці-збирачі могли навчитися цьому від сусідів із південної частини Європи. Проте результати аналізів показали: фермерство поширилося Європою двома великими хвилями близько 8 тисяч років тому, разом із мігрантами з Близького Сходу. Мисливці-збирачі спершу відступили до територій сучасної Британії, Скандинавії та Фінляндії. Проте результати досліджень показали, що за кілька тисяч років вони повернулися, і значна частина їхньої геномної ДНК 7-5 тисяч років тому влилася до фермерів у багатьох частинах Європи.
Була ще одна загадкова група, що додалася до населення Європи близько 2 тисяч років тому. Дослідники з Гарвардського університету проаналізували 400 тисяч генетичних маркерів та виявили представників доби ямної культури, що жили на територіях сучасної України та Росії, – це й є той ланцюжок, якого бракувало. Їхні рештки археологи знаходили в курганах.
Відносно джерела походження індоєвропейської мовної сім'ї, вчені припускали, що праіндоєвропейська мова або дісталася Європи разом із фермерами, або ж пізніше, разом зі степовими кочівниками. Проте дослідження ДНК, нарешті, дало відповідь: першими її принесли до Європи саме люди ямної культури. (про це в IFL Science, українською мовою інформацію надрукувала «Українська правда. Життя», 25.03.2015).