chornomazВиданий позаторік у Владивостоці Далекосхідним федеральним університетом українською мовою(!) енциклопедичний довідник «Зелений Клин» лише наприкінці цього літа презентували в українській столиці. Зустріч з його автором кандидатом історичних наук В'ячеславом Чорномазом відбулась у Товаристві «Знання» України.

Саме своєму прадідові Степанові, який 1940 року із села Чернеччина, що на Сумщині, переселився з родиною у Приморський край, присвятив учений ошатне майже 300-сторінкове видання. Упродовж понад 20 років він досліджує цю далекосхідну гілку українства. Зауважимо, що це перше в українському зарубіжжі енциклопедичне видання про наших закордонних родаків, автор якого — одна людина. І ця обставина також додала належної ваги заходу.

 

 

Цікаве спілкування, яке розпочав голова правління Товариства «Знання» професор Василь Кушерець, стосувалося багатьох тем, зокрема й сьогодення російського українства. Найпекучішою проблемою, на думку не лише автора енциклопедії, а й присутніх, серед яких були працівники Товариства «Україна-Світ» та Української всесвітньої координаційної ради, молоді українські науковці з Башкортостану та Кубані, відомі вітчизняні дослідники закордонного українства, нинішні та колишні керівники українських громадських організацій Далекого Сходу, журналісти, дипломати, що представляли там Українську державу в 1990—2000-х роках, було і залишається питання етнічної свідомості українців.

В'ячеслав Чорномаз зазначив, що свою працю він присвятив не стільки організаціям та подіям, скільки конкретним особам, бо саме вони є вершителями історії. Через брак коштів довідник вийшов накладом усього 360 примірників, тож на презентації прозвучала слушна думка щодо належного представлення «Зеленого Клину» в Інтернеті.

На зібранні було озвучено чимало цікавих думок-пропозицій, зокрема й щодо належного пошанування закордонного українства в топоніміці міст та сіл матірної держави. Адже й донині більше половини назв вулиць, площ, районів українських населених пунктів мають радянське походження.

Автор довідника також зауважив, що вже не перший рік студіює надзвичайно цікаву тему «Українці в Китаї» і сподівається на появу своєї розвідки про наших співвітчизників на теренах цієї країни.

http://ukurier.gov.ua/uk/news/zelenij-klin-zgadali-v-kiyevi/p/