БАЗОВІ ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
ІНФОРМАЦІЯ- це відображене (документоване) знання і зареєстровані стані навколишнього середовища.
Відображення (подання) знань виповнюється суб'єктом (свідком, творцем) засобами будь-якой знаковой системи (штучні й природні мови, малюнки, мови жестів, ноти..., їх поєднання і тимчасові ряди).
У свою чергу реєстрація станів навколишнього середовища проводиться технічними засобами і генерує т.зв. технічну інформацію (числа, сигнали, зображення, звуки ... їх масиви, поєднання і тимчасові ряди ...), в деяких термінологічних системах її називають терміном "дані".
Поняття "інформація" відноситься до фізичного (щільного) миру (метафізика), точніше - до світу знакових систем (символи).
ІНФОРМАЦІЇ КОРИСНІСТЬ - властивість спеціалізованої інформації про результати прикладних наук бути структурованої в прикладні знання з метою їх практичної реалізації в технології, потенційно корисні для поліпшення якості життя людей.
Міри ступені корисності інформації:
Ø відповідність потенційної спрямованості піраміді потреб людини;
Ø наукова обґрунтованість і достовірність;
Ø термінологічна обґрунтованість і зрозумілість (відповідність "бритви Оккама");
Ø логічна структурованість;
Ø компактність;
Ø пристосованість до доступу та тиражуванню.
ЗНАННЯ (англ. - knowledge)
Варіант 1
Знання - в інформатиці - вид інформації, що відображає досвід спеціаліста (експерта) певною предметної області, його розуміння безлічі поточних ситуацій і способи переходу від одного опису об'єкту до іншого.
За Д.А. Поспєлову для знань характерні внутрішня інтерпретуємість, структурованість, зв'язаність і взаємна активність.
Варіант 2 (http://www.knowbase.ru/definitions/knowledge.htm)
Знання– уявлення суб'єкта або їх групи про явища і закономірності зовнішнього світу. У даному випадку під зовнішнім світом мається на увазі все, крім свідомості цього суб'єкта. Під суб'єктом умовно розуміється будь-який розумний початок, що існує в будь-якій точці простору-часу.
По мірі розвитку конкретної галузі знань обсяг явних знань розширюється, а кордони непізнаного і нез'ясовного розширюються. Чисто за Сократом: "Я знаю, що я нічого не знаю".
Варіант 3
Знання - це:
1) розуміння, що придбаваєтьсяфактичним досвідом (наприклад, знання плотницького ремесла);
2) стан обізнаності про що-то, володіння інформацією;
3) діапазон інформованості або обізнаності;
4) акт розуміння - ясне сприйняття істини;
5) щось зрозуміле і що тримається у розумі.
Знання - це більше, ніж просто інформація:
1) Знати-як (Know-how). Протестовані, доведені процедури виконання чого-небудь.
2) Знати-хто (Know-who). Люди, які мають відповідний досвід або ресурси.
3) Знати-що (Know-what). Здатність розрізнення та вибору ключових моделей і актуальних дій.
4) Знати-чому (Know-why). Розуміння контексту великого досвіду (бачення).
5) Знати-коли (Know-when). З'єднання почуттів ритму, часу і реалізму.
БАЗА ЗНАНЬ(англ. - Knowledge base) - семантична модель, що описує предметну область і дозволяє відповідати на такі запитання з цієї предметної області, відповіді на які в явному вигляді не присутні в базі. База знань є основним компонентом інтелектуальних і експертних систем. База знань - це найбільш важливий актив сучасної організації.
Аналогічно СБД (система баз даних) існує поняття адміністратор баз даних для системи баз знань. Найбільш характерна риса - адміністратор баз даних для використання бази знань. На жаль, загальноприйнятого визначення бази знань немає.
Близькими поняттями є: експертна система - система, що забезпечує створення і використання за допомогою комп'ютера баз знань експертів; система штучного інтелекту.
Останнім часом, однак, перевага віддається термінам, що підкреслюють знання, а не інтелект. Такі системи демонструють шаблонне використання знання, а не інтелекту. Це відповідає і точному перекладу англійської назви таких систем - Knowledge Based Systems (KBS) - система, що базується на знаннях.
Таким чином, остаточне визначення:
СИСТЕМА БАЗ ЗНАНЬ (адміністратор баз даних) - система, що дає можливість використовувати відповідним чином представлені знання з допомогою обчислювальної машини.
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ АНАЛІЗ ДАНИХ(Data Mining)
Інтелектуальний аналіз даних - це технологія виявлення прихованих взаємозв'язків всередині великих баз даних, тобто виявлення в "сирих" даних раніше невідомих, нетривіальних, практично корисних і доступних для інтерпретації знань, необхідних для прийняття рішень у різних сферах людської діяльності.
Цей метод забезпечує вирішення всього шести завдань: класифікація (віднесення до одного з відомих класів), кластеризація (угрупування на основі властивостей об'єктів), регресія (встановлення функціональної залежності між параметрами), асоціація (виявлення закономірностей між пов'язаними подіями), послідовність (встановлення закономірностей між пов'язаними в часі подіями) і відхилення (виявлення найбільш нехарактерних шаблонів).
Data Mining перекладається як "видобуток" або "розкопка даних". Нерідко поряд з Data Mining зустрічаються слова "виявлення знань в базах даних" (knowledge discovery in databases) і "інтелектуальний аналіз даних". Це - синоніми Data Mining.
УПРАВЛІННЯ ЗНАННЯМИ (англ. - knowledgemanagement) - систематичні процеси, завдяки яким знання, необхідні для успіху організації, створюються, зберігаються, розподіляються і застосовуються. (Trainings.ru)
Явні знання (англ. - explicit knowledge) - всі ті знання, які можна записати, повідомити іншим і ввести в базу даних (наприклад, вартість продукту, досягнуті домовленості з клієнтом і т. д.).
Неявні або приховані знання (англ. - tacit knowledge) - зазвичай так називають інформацію, що ніде не фіксуеться. До складу неявних знань входять різні ноу-хау, секрети майстерності, досвід, прозорливість та інтуїція.
Спільни практики (англ. - communities of practice) - групи практиків, які об'єднані спільним інтересом у специфічній галузі знань і прагнуть поділитися своїм досвідом. У багатьох організаціях подібні співтовариства є найбільш важливим, ключовим компонентом управління знаннями.
Спіраль знань (англ. - knowledge spiral) - модель, запропонована Икуджио Нонакой для пояснення того, як при створенні нових знань явні і неявні знання взаємодіють в організації завдяки чотирьох процесів їх перетворення:
Ø соціалізації (неявні знання перетворюються в неявні);
Ø екстеріоризації (неявні знання перетворюються в явні);
Ø комбінації (явні знання перетворюються в явні);
Ø інтериорізації (явні знання перетворюються в неявні).
Соціальний капітал (англ. - social capital) - зв'язкі між людьми та залежні від них норми довіри і поведінки, які створюють соціальну взаємодію. Соціальний капітал - це основа співробітництва і розповсюдження знань, він створює бажання сприянню та координації.
Персональне управління знаннями (англ. - personal knowledge management) - ваш особистий процес роботи з вашими знаннями. До складу персонального управління знаннями входить придбання, створення і поширення знань, розвиток персональних мереж і співробітництво з іншими людьми.
ТЕХНОЛОГІЯ (від грец. τέχνη - мистецтво, майстерність, вміння; ін.-грец. λόγος - думка, причина; методика, спосіб виробництва) - комплекс організаційних заходів, операцій і прийомів, спрямованих на виготовлення, ремонт, обслуговування і/або експлуатація виробів з номінальної якістю і оптимальними витратами, і обумовлених поточним рівнем розвитку науки, техніки і суспільства в цілому.
Технологія - в широкому сенсі - обсяг знань, які можна використовувати для виробництва товарів і послуг з економічних ресурсів.
Технологія - у вузькому сенсі - спосіб перетворення речовини, енергії, інформації в процесі виготовлення продукції, обробки та переробки матеріалів, складання готових виробів, контролю якості, управління.
У розмовній мові термін технологія часто замінюють англомовним словосполученням Know How - Знайте Як.
Має широке поширення тавтологичний оборот "технологія виробництва".
В даний час ТЕХНОЛОГІЯ - це складний комплекс знань ноу-хау, отриманих часом з допомогою дорогих досліджень.
Технологія включає в себе методи, прийоми, режим роботи, послідовність операцій і процедур, вона тісно пов'язана з застосовуваними засобами, обладнанням, інструментами, використовуваними матеріалами.
При цьому:
- під терміном виріб слід розуміти будь-який кінцевий продукт праці (матеріальний, інтелектуальний, моральний, політичний і т. п.);
- під терміном номінальна якість слід розуміти якість, прогнозовану або заздалегідь задану, наприклад, обумовлену технічним завданням і узгоджену технічною пропозицією;
- під терміном оптимальні витрати слід розуміти мінімально можливі витрати, яки не тягнуть за собою погіршення умов праці, санітарних та екологічних норм, норм технічної та пожежної безпеки, наднормативний знос знарядь праці, а також фінансових, економічних, політичних та інших ризиків.
В промисловості і сільському господарстві опис технології виконується в документах, іменованих операційна карта технологічного процесу (при детальному опису) або маршрутна карта (при короткому опису).
У сценічному мистецтві технологія виконання спектаклів, п'єс, зйомки кінофільмів, ... описується сценарієм.
Стосовно політекономії та економіки при вимірюванні громадської думки застосовується термін Пі-Ар (від англ. PR - Public Relations - зв'язок з широкою громадськістю), часто неправильно сприймається громадськістю як рекламна/інформаційна акція.
Стосовно до політики з 70-х років минулого століття встановився термін дорожня карта (дослівний переклад англомовного терміну Road map).
Технологіями морального плану називаються закони предків (чого робити не можна або якщо робити те, що і як), правила поведінки людини в суспільстві, кодекс честі, конституція (у цивілізованому суспільстві),поняття (у кримінальному світі) і т.п.
Високі технології (англ. high technology, high-tech) - найбільш нові прогресивні технології сучасності.
До високих технологій зазвичай відносять найнаукомісткі галузі промисловості: мікроелектроніку, обчислювальну техніку, робототехніку, атомну енергетику, літакобудування, космічну техніку, мікробіологічну промисловість.
Класифікація технологій
Машинобудівні технології - розробка процесів конструювання та виробництва різних машин і приладів.
До них відносяться технічні розрахунки, вибір матеріалів і технології виробництва, а також проектування машинобудівних заводів і організація виробництва на них.
Інформаційні технології (ІТ, англ. information technology, IT) - широкий клас дисциплін і сфер діяльності, що відносяться до технологій управління, накопичення, обробки та передачі інформації.
Інформаційна технологія - процес, який використовує сукупність засобів і методів збору, накопичення, обробки й передачі даних (первинної інформації) для отримання інформації нової якості про стан об'єкта, процесу або явища (інформаційного продукту). Цей процес складається з чітко регламентованої послідовності виконання операцій, дій, етапів різного ступеня складності над даними, що зберігаються на комп’ютерах.
Основна мета інформаційної технології - в результаті цілеспрямованих дій по переробки первинної інформації отримати необхідну для користувача інформацію.
В основному під інформаційними технологіями передбачають комп'ютерні технології. Зокрема, ІТ мають справу з використанням комп'ютерів і програмного забезпечення для зберігання, перетворення, захисту, обробки, передачі і отримання інформації. З цієї причини фахівців з комп'ютерів часто називають ІТ-фахівцями.
Інноваційні технології - набори методів і засобів, що підтримують етапи реалізації нововведення.
Розрізняють види інноваційних технологій:
Ø впровадження;
Ø тренінг (підготовка кадрів і інкубація малих підприємств);
Ø консалтинг;
Ø трансферт;
Ø інжиніринг.
Життєвий цикл технології
Життєвий цикл технології - це сукупність стадій від зародження технологічних нововведень до їх рутинизации.
Життєвий цикл технології складається з 5 етапів:
Новітня технологія - будь-яка нова технологія, яка має високий потенціал.
Передова технологія - технологія, яка зарекомендувала себе, але ще досить нова, має невелике поширення на ринку.
Сучасна технологія - визнана технологія, є стандартом, підвищується попит на цю технологію.
Ненова технологія - як і раніше корисна технологія, але вже існує нова технологія, тому попит починає падати.
Застаріла технологія - технологія старіє і замінюється більш досконалою, дуже малий попит, або повна відмова від цієї технології на користь нової.
Типи споживачів технологій
Новатори - стежать за технологічними новинками,як правило, намагаються отримати до них доступ ще до широкої їх появи на ринку.
Ранні послідовники - їх рішення про покупку буде базуватися на усвідомленії ними ступені відповідності між перевагами нової технології та їх інтересами.
Рання більшість - для них важливим фактором є практичне значення нової технології.
Пізніша більшість - вони чекають, поки продукт не стане загальновизнаним стандартом.
Відстаючі - не стежать за технологічними новинками і набувають, якщо ця технологія впроваджена в якийсь товар, але не користуються нею.
ГеліоЛіцей
Ліцей:
1. Стародавня назва гая біля храму Аполлона Лікейського поблизу Афін, де Аристотель навчав своїх учнів;
2. Привілейований навчальний заклад в царській Росії.
ГеліоЛіцей- термін, що вводиться нами, який охоплює класичне тлумачення, але реалізується в умовах життя, виховання і діяльності, що відповідають вимогам Сталого Розвитку (життя в рівновазі з можливостями Природи). На наш погляд - з максимальним використанням енергії Сонця.
ГеліоТехнології- Технології життєзабезпечення і виробництва продукції, які використовують енергію Сонця.
Для отримання тепла та рівномірного його використання протягом часу необхідні: геліоколлектори, носії тепла, акумулятори тепла та ін.
У ГеліоТехнології "Сонячний Вегетарій" колектор поєднує в собі робочий простір і акумулятор тепла. Це - нове і найдешевше вітчизняне рішення. Жодна з існуючих ГеліоТехнологій не має таких переваг. Вона абсолютно доступна для економного впровадження при наявності інфраструктури виробництва комплектуючих.
ІНФОРМАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР (ІТЦ) - Універсальна наукова, проектна, технологічна та освітня структура коллективу Асоціації військових вчених і Міжнародної академії екології, готова до впровадження своїх проектів оптимальної соціально–економічної конверсії депресивних територіальних громад (в т.ч. військових), створення принципово нового факультету підготовки команд та ін.
ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
Життя або особисте життя, або приватне життя, або людське існування - це індивідуальне особистий розвиток, поширене поняття в сучасному бутті. Є цілі галузі бізнесу, призначені для того, щоб допомогти людям поліпшити їх особисте життя з допомогою консультування тощо "навчання життя".
У минулому, до настання достатку і розвитку технології, особисте життя складалося переважно з виживання людини і суспільства; потрібно було дістати їжу і дах над головою. У суспільстві було мало приватного життя, і людина сприймався насамперед як представник своєї професії.
В даний час багато людей почали сприймати своє особисте життя як щось окреме від роботи. Робота і відпочинок починають відрізнятися один від одного; людина або перебуває на роботі, або ні, і перехід між цими станами носить різкий характер. Наймані працівники рідко працюють в офіційно неробочий час. Багато люди сприймають своє особисте життя як щось зовсім окрема від роботи. Це може бути пов'язано зі зростаючою поділом праці та вимогами дедалі більшої ефективності, і на роботі, і вдома.