Нещодавно в місті Горішні Плавні, що на Полтавщині (колишній Комсомольськ) відбулося фестивальне дійство, на якому представляли роботів. До міста прибуло 80 команд з усієї України. Темою фестивалю стало «Упровадження робототехніки як одного з напрямів STEM-освіти».

Українець Микола Іванченко переміг на олімпіаді Genius, що відбувалася в США.

Школяр представив проект винаходу, який допоможе очищати воду від розлитої нафти. За його словами, гідрофобний адсорбент буде збирати тільки нафту, а воду відштовхувати. Нафта збирається в грудочки, які можна забрати з води будь-яким механічним способом. Цей адсорбент може увібрати рідини в сім разів більше за свою вагу.

Команда хіміків зі США успішно впровадила ДНК–”прибульця” в середину живих клітин. Таким чином, вони вперше в історії зруйнували межі наявного еволюційного механізму та змусили саме життя виробляти неприродний білок.

Лише кілька дослідних команд у всьому світі намагаються розширити генетичний код. Група Ромесберга вивчає стратегію додавання абсолютно нової пари азотистих основ до ДНК. Це значно збільшить кількість можливих амінокислот – до 100.

У останньому дослідженні, опублікованому в журналі Nature, наукова група здивувала світ справжнім успіхом. Вони створили здорові клітини, які, нарешті, можуть використовувати чужинні знаки генетичного коду. В окремих експериментах клітини включено дві неприродні амінокислоти (PrK і pAzF) у білок, який випромінює м’яке зелене світло. Щоб дозволити клітинам використовувати ці нові компоненти, дослідники створили модифіковані версії молекул, які називаються тРНК, які виконують функції читання кодонів та перевезення відповідних амінокислот до клітинних білкових фабрик – рибосом.

Нові амінокислоти не змінюють форми чи функції зеленого флуоресцентного білка. Але це проміжний успіх. Команда Ромесберга готує до друку нову статтю, в якій повідомить про використання цієї технології для подолання стійкості бактерій до антибіотиків.

Досягнення науки – так звана відновлювальна енергія пригодилася при сушінні зерна. В м. Золотоноші на Черкащині, де розташоване Державне підприємство «Златодар», запрацювала сонячна електростанція з щорічною потужністю 89 тисяч кіловат–годин чистої енергії для власних потреб.

Інформація на цю тему з’явилася в мережі ще два роки тому, але вона цікава й нині… Якраз перед Новим роком, ознайомившись із багатьма фактами, можна і посміхнутися і задуматися. Але всього потроху. Отже, читайте про майже півтори сотні неймовірних фактів про людський організм, про більшість з яких ви ніколи не чули, але життя без яких не може існувати.

Віктор Буняковський (16.12.1804 - 12.12.1889)

Народився в містечку Барі Могилівського повіту Подільської губернії (нині районний центр Вінницької області). Початкову освіту здобув у Москві. З 1820 року жив за кордоном, де служив друг його батька. Батько помер, коли синові було 5 років. Брав приватні уроки, слухав лекції у Лозанській академії, паризькій Сорбоні, французькому коледжі.