18 липня 1937 року народився видатний хімік, один із видатних Нобелівських лауреатів, що народилися в Україні Роальд Гофман.
Докторська дисертація під керівництвом Ліпскомба навчила молодого вченого Гофмана цінувати і експеримент, і теорію. 1959 року він приїздить до Швеції, щоб прослухати курс квантової хімії у світовому центрі з розвитку цього наукового напрямку.
Ступінь доктора хімічних наук Роальд Гофман отримав у 25 років, 1962 року (а 1968 року став професором), повернувся до Гарварда, де молодий вчений провів серйозні наукові дослідження з енергетичних проблем в органічних молекулах.
Пізніше він отримує посаду в Корнельському університеті (Нью-Йорк), де разом з Робертом Вудвордом виконав серію досліджень зі збереження орбітальної симетрії, в яких вони виявили електронні фактори, що керують ходом хімічних реакцій. Це одне з найбільших теоретичних відкриттів в органічній хімії у повоєнний період. Вчені Гофман і Вудворд навчилися описувати ці орбіталі і для молекул, які вступають в очікувану реакцію, і для передбачуваних продуктів реакції. 1965 року Роберт Вудворд здобув Нобелівську премію з хімії, але не дожив до того часу, коли його молодий колега був удостоєний такої ж високої нагороди.
Теоретичні узагальнення Гофмана знайшли практичне втілення у медицині та промисловості, а саме у синтезі лікарських засобів та хімічних сполук. На основі теоретичних положень квантової механіки він детально проаналізував особливості взаємодії неорганічних і органічних сполук, Ці відкриття були епохальними і мали велике значення для розвитку хімії взагалі та квантової зокрема. Тож саме йому, вченому, якому виповнилося лише 44 роки, разом з японським хіміком Кенеті Фукуї присуджено 1981 року Нобелівську премію — "за розробку теорії перебігу хімічних реакцій, створену ними незалежно один від одного".
Сьогодні Роальд Гофман — людина широких наукових зацікавлень, енциклопедичної ерудиції, він написав дві книги поезій (у 1987 та 1990 роках), є активним популяризатором досягнень хімії в різних країнах світу, вчений володіє шістьма мовами, а члени його родини знають українську мову. Більше двох десятків років на американському телебаченні працює започаткований ним освітній проект "Світ хімії". Фільми з цієї серії використовують у загальноосвітніх школах: "Ці фільми створені для широкого загалу, кожного студента, кожного громадянина, оскільки всі вони обов'язково в житті зіштовхуються з необхідністю приймати рішення на основі технічних досягнень".
Шендеровський Василь Андрійович,
доктор фізико-математичних наук,
професор, віце-президент
Українського фізичного товариства
та дійсний член Наукового товариства Шевченка;
Кушерець Василь Іванович,
доктор філософських наук,
професор, заслужений діяч науки
і техніки України,
голова правління Товариства «Знання» України