1. У президії правління Товариства «Знання» України
31 січня ц.р. відбулося чергове засідання президії правління Товариства «Знання» України.
Президія правління прийняла рішення про скликання у квітні 2012 року ІV з'їзду Товариства «Знання» України з порядком денним «Про вдосконалення діяльності Товариства «Знання» України як неприбуткової громадської організації та внесення відповідних змін до Статуту Товариства «Знання» України. Радам, правлінням базових організацій Товариства – доручено протягом лютого-березня провести збори (конференції), присвячені обговоренню питання порядку денного VI з'їзду Товариства «Знання» України та обрати делегатів на з'їзд.
На засіданні президії було розглянуто, схвалено матеріали IV пленуму правління Товариства «Знання» України.
Президія схвалила звіт голови правління Львівської обласної організації Товариства про виконання постанови президії правління Товариства «Знання» України «Про науково-просвітницьку роботу Львівської обласної організації Товариства щодо розвитку культурно-освітнього туризму».
У прийнятій постанові відмічено, що в області здійснено певну роботу. Так, створено науково-методичний центр щодо розвитку культурно-освітнього туризму, який очолює доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Богуцький А.Б. У проведенні лекційної пропаганди серед туристів налагоджену спільну діяльність з обласним управлінням туризму облдержадміністрації, Асоціацією екскурсоводів України у Львівської області, з приватними туристичними фірмами. Лекції читають викладачі вищих навчальних закладів Львова, які займаються питаннями туризму, спеціалісти Центру здоров'я Львівщини, центру паломництва та інших відповідних структур. Зокрема лекції прочитано для туристів із Луганської області, з Польщі, Латвії. Організовано туристичні поїздки у Польщу і Латвію. Створено буклет «Довідник екскурсовода».
Водночас президія відмітила, що в роботі обласної організації Товариства, як і раніше, бракує послідовності, використання системних форм, мало охоплені лекційною роботою туристичні маршрути Львівщини, багатої на пам'ятки історії, архітектури, скульптури, театрального і образотворчого мистецтва. Причинами цих упущень стала відсутність приміщення, неналежна активність правління, а також недостатня методична допомога Українського центру духовної культури Товариства «Знання» України. Визнано за необхідне надати відповідну допомогу Львівській обласній організації Товарисвта щодо ремонту приміщення та придбання устаткування.
Заслухавши і обговоривши інформацію Глушка В.А., голови комісії президії правління по розробці рекомендацій щодо збереження нерухомого майна і підвищення ефективності його використання, президія правління прийняла постанову «Про заходи щодо збереження майна Товариства «Знання» України, підвищення ефективності його в використання та отримання Товариством статусу неприбуткової організації». Доручено розробити та подати на затвердження з'їзду Товариства зміни до його Статуту з метою приведення його до вимог чинного законодавства України й подальшої діяльності Товариства як неприбуткової організації згідно з вимогами Податкового кодексу України.
Президія правління заслухала інформацію голови правління Товариства «Знання» України В.І.Кушерця «Досягнення й уроки 10-річної діяльності Університету сучасних знань», затвердила перелік основних питань для розгляду на своїх засіданнях у першому півріччі 2012 року.
Вів засідання президії правління президент Товариства «Знання» України, академік НАНУ України В.Г. Кремінь
Учений секретар правління
Товариства «Знання» України
В. Ф. Василашко
2. IV Пленум правління Товариства «Знання» України
31 січня 2012 року відбувся ІV пленум правління Товариства «Знання» України. Його засідання вступним словом відкрив президент Товариства «Знання» України, академік НАН України В.Г.Кремень.
На пленумі з доповіддю «Про розвиток системних форм науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності Товариства «Знання» України» виступив голова правління Товариства, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України В.І.Кушерець (скорочений варіант доповіді додається). В обговоренні доповіді взяли участь голова правління Вінницької обласної організації Товариства «Знання» України Л.А.Кулик, перший заступник голови правління Товариства В.А.Глушко, директор науково-просвітницького центру при правлінні Товариства «Київський планетарій», член-кореспондент НАНУ К.І.Чурюмов, ректор Університету сучасних знань, кандидат юридичних наук, доцент Ю.А. Ведєрніков. Учасники засідання затвердили постанову пленуму (додається). Схвалено інформацію про основні напрями діяльності президії правління Товариства «Знання» України в період між ІІІ і ІV пленумами (додається).
На засіданні пленуму відбулося також нагородження з нагоди 10-річчя заснування Університету сучасних знань, групи викладачів і працівників навчального закладу.
Золотими медалями Товариства «Знання»України були нагороджені такі педагогічні працівник, як: Барановська Наталія Петрівна, професор кафедри філософії та соціальних дисциплін, доктор історичних наук; Говорушко Тамара Андріївна, завідувач кафедри фінансів, обліку та аудиту, доктор економічних наук; Калитич Георгій Ілліч, професор кафедри фінансів, обліку та аудиту, доктор економічних наук; Канигін Юрій Михайлович, професор кафедри фінансів, обліку та аудиту, доктор економічних наук; Михайленко Олександр Романович, завідувач кафедри приватно-правових дисциплін; Тузов Анатолій Павлович, професор кафедри публічно-правових дисциплін, доктор юридичних наук.
Від імені голови Української православної церквиМП митрополита Володимира високі церковні нагороди були вручені президенту Товариства В.Г.Кременю та голові правління Товариства «Знання» України В.І. Кушерцю.
Учений секретар правління
Товариства «Знання» України
В. Ф. Василашко
3. Додатки:
Кушерець В.І.,
доктор філософських наук, професор,
голова правління Товариства „Знання" України,
президент Університету сучасних знань
Доповідь на ІV Пленумі правління
Товариства «Знання» України
(скорочений варіант)
Істиною для присутніх в цій залі повинні стати слова: „Знання сьогодні цінніші, ніж будь-коли раніше за всю історію людства".
Адже саме цей постулат, по суті, визначає закони і смисли нашої – знанівської діяльності.
Справді, знання в ХХІ столітті на фоні вичерпаності речовинних ресурсів, перетворюється чи не в основну форму енергії, за допомогою якої людська діяльність може забезпечити створення умов для добробуту та процвітання суспільства.
Конкурентноздатність кожного громадянина зокрема та й держави загалом, а відтак і міра комфортності буття кожного з нас безпосередньо залежать від того, наскільки ми, українці, переводимо свої знання, уміння та навички в інноваційні продукти – головний товар в умовах ринкових відносин ХХІ століття.
Сьогодні важливі не лише раціональні, технологічні знання, які створюють навколо людини штучно-зручний матеріальний світ та продукують нові, ефективніші для неї умови споживання доступних земних благ. У теперішніх умовах особливого значення набувають гуманістичні, екзистенційні знання, адже відомі футурологи стверджують: „Або світ буде духовним, або його не буде".
Київська світоглядно-гуманістична школа філософії, розвинута академіком Володимиром Ілларіоновичем Шинкаруком, який довгі роки живив наші світоглядні уявлення та спрямовував роботу Товариства, передбачає надзвичайну спрагу до людиноцентричного знання у прийдешньому столітті.
Справді, розуміння суті людини як центру Всесвіту; усвідомлення її іпостасі як центротворчої, навколо якої все обертається, набуває ознак гомоцентричності та ставить надзавданням створити принципово нове суспільство, в якому людина (але людина відповідальна), несе обов'язок не лише за сьогодення, а й за майбутнє, майбутнє біосферного і ноосферного оточення.
Широкий світогляд дає людині розуміння себе самої, власного призначення, природної свободи самовираження, місця в світовій взаємодії, дає розуміння інакшої ефективної роботи соціальних інституцій та мирних методів змін.
Таким чином, світогляд реалізується у нову якість суспільства, бо суспільство змінюється зсередини, на атомарно- антропологічному рівні, через зміну його первинної матриці.
Поширення саме цілісних, системних знань – це і є місія, функція й відповідальність, покладена самою історією на Товариство «Знання».
Фрагментарне, кліпове або, як кажуть, пазлове знання призводить до неминучої залежності від указівок ззовні, що веде до пасивізації індивідуальності, а вже її наслідок – домінування соціальної нестабільності, почуття обманутості, які неминуче ведуть до втрати надії, спраги до життя та смислу.
Лише змінений, позитивно спрямований світогляд організує суспільство по-новому, а, отже, на іншій основі, забезпечуючи моральну і духовну владу над старими цінностями, переконаннями та способом мислення.
Від широкого світогляду з'являється висока якість народу.
(Володимир Шинкарук)
Товариство «Знання» України протягом майже 65-річної історії напрацювало найрізноманітніші та водночас результативні системні форми науково-просвітницької діяльності. Це і народні університети, і цикли лекцій, і різноманітні лекторії, і «круглі столи», конференції, тематичні зустрічі, тренінги тощо. Товариство у свій час було основною потужною інформаційно-роз'яснювальною інституцією в суспільстві. Особливо це стосується тяжких післявоєнних років, коли голодно-репресивні 30-ті роки, а потім війна забрали мільйони талановитих і унікальних носіїв знань, професорів, викладачів, вчителів, перспективних студентів.
Саме завдяки нашій діяльності світ відчув потужну силу наукового Просвітництва, котра за короткі терміни спромоглася розбудити не лише пізнавальний інтерес у широких верств населення, але й масову творчість у виробництві принципово нового знання, яке вивело Україну у світові лідери з питань науки та освіти.
Звичайно, у процесі приватизації і запровадження ринкових відносин багато чого змінилося у нашій організації.
Товариству вдалося зберегти не лиши найкращі здобутки з минулого, а й створити нові наукові установи, які зберігаючи науково-просвітницькі форми, набули характеру та ознак освітніх закладів.
Хотілося б розповісти про наших ювілярів – Університет сучасних знань, якому виповнюється рівно 10 років та Київський планетарій, який відзначає своє 60-ліття.
Університет сучасних знань – це плоть від плоті Товариства «Знання» України. Тому свято Університету – це свято кожного члена правління, адже всі ми причетні до його створення.
Якщо давати оцінку закладу загалом, то за десять років він успішно виконував і виконує велику соціальну функцію. На сьогодні Університет підготував для нашої держави армію висококваліфікованих спеціалістів, не користуючись бюджетними коштами, а навпаки – поповнюючи їх.
Створено також міцний колектив самовідданих вчених і педагогів, з'явились нові робочі місця, в тому числі і для працівників Товариства.
Університет згуртував навколо себе плеяду науковців, педагогів, зіркових професорів та доцентів, які стали нашою гордістю. Тут виробляється наукове знання для суспільства, формуються наукові школи.
В університеті панує дружня атмосфера і почуття спільності, відсутні штучно створені кордони між викладачами та студентами.
Ідея Університету Сучасних знань полягає не лише в підготовці спеціалістів, видачі дипломів, а ще й у тому, щоб громадяни ставали розумнішими, досвіченішими.
Ми повинні формувати особистість, яка здатна мислити „тут і тепер", активізувати власну індивідуальність, спрямовувати сили та вміння у правильне русло. Випускати не просто висококваліфікованих фахівців, а й людей сильного характеру, загартованої волі, широкого світогляду, внутрішньої культури, власними поглядами, сформованим мисленням. Наші студенти – це та молодь, яка приходить не за документами („корочками"), що підтвердять навчання у вищому навчальному закладі, а за знаннями.
Часто можна почути у виступах посадових осіб, що, мовляв, у нас дуже багато розумних, а працювати нікому. Ми б не звертали уваги на цю іронію, якби вона не переходила в освітню політику.
Але ж багато хліба не буває!
Держава зацікавлена в освічених і розумних громадянах, які б становили основний ресурс розвитку країни. Будемо пам'ятати, що люди формують ринок праці, а не навпаки. При цьому гуманітаріїв завжди потрібно більше, аніж їх на сьогодні затребує ринок праці. Нації потрібен дуже великий відсоток гуманітаріїв, щоби духовно не деградувати. Можливо, хтось і закине, що в нашій державі багато продавців з вищою освітою. Та проблема полягає в іншому – в тому, що багато хто з учителів або з людей з вищою освітою суміжних професій і не хотів би йти за прилавок працювати. Але їх біда змушує. Саме ці проблеми пов'язані із депресивним станом нашої економіки. Економіка України розвивається з кожним роком потужніше, але це ще сповільнений ритм, оскільки він здійснюється не на новій якості. Є першочергові проблеми, в тому числі на ринку праці, які не можна розв'язувати застарілими прорадянськими методами, за котрими брали запити про те, скільки вчителів потрібно для кадрового забезпечення, що й визначало кількість затребуваних абітурієнтів до того чи іншого вузу. У наші ж часи, поки студенти завершать навчання, кадрові запити наберуть протилежних обертів. Ми ніколи не зможемо домогтися балансу при таких умовах. Ці питання повинен регулювати не лише стихійний ринок. Бо ніхто інший, як підготовлені, грамотні люди створюють нові робочі місця.
Сьогодні Європа, США, Японія та інші розвинені країни прагнуть до того, щоб у них було якомога більше людей із вищою освітою (Японія і Франція спонукають до обов'язкової вищої освіти своїх громадян). Освіта, яка є основним джерелом знань, перетворює суспільні цілі в принципово нову якість, а саме суспільство у нову модель.
За підрахунками ЮНЕСКО, достатнього рівня національного благополуччя, яке відповідає світовим стандартам, можуть досягти лише ті країни, в котрих не менше 40 відсотків населення з вищою освітою, а в процесі модернізації перекваліфіковано не менше чверті дорослого працездатного населення.
На жаль, ми доволі відстали від вказаних стандартів. Очевидно, що якою б економічно розвиненою держава не була, вона не зможе самостійно забезпечити лише бюджетом сучасні освітні потреби.
Не фінансує державу та освіту й вітчизняний, олігархічний бізнес. Так, у структурі річних затрат на освіту частка бізнесу не перевищує 0,7%. Тому не варто розгортати дискусію про кошти з державного бюджету, які б виділялися на перекваліфікацію населення, так би мовити, „освіту для дорослих".
В Україні ще не дозріли до розуміння всього значення освіти дорослих. Сенс освіти дорослих відсовується на периферію. Наша країна одна з не багатьох в Європі, де ставлення до непрофесійної і неформальної освіти нерідко зводиться до примітивного розуміння – як до особистої справи дорослих та завдань комерційної освіти. Для недержавного сектора ця проблема не передбачає рівноправ'я у питаннях фінансової підтримки і пільгових умов діяльності.
Якраз соціальний проект, Університету полягає також і в тому, що він здатний бути чи не головною ланкою в системі безперервної освіти Товариства. Наприклад, надавши базову освіту, ми можемо постійно через кредитно-модульну систему перенавчати впродовж життя дорослих, змінюючи навіть напрям підготовки. Таким чином, філії університету будуть надійними осередками Товариства у перепідготовці працездатного населення в процесі модернізації країни. Правда, для цього потрібно ліцензуватись на право перепідготовки спеціалістів. Це і є надзавданням Університету у найближчий час.
Наступний проект УСЗ, який є дуже важливим, зокрема для Товариства «Знання» – це підготовка висококваліфікованих, різнобічноосвічених кадрів для Товариства. Уже сьогодні ми маємо можливість відсилати кращих студентів у Німеччину та Данію для підготовки спеціалістів у галузі перекваліфікації, тобто освіти дорослих. Сьогодні там навчається 8 наших студентів. Такий напрям підготовки спеціалістів, менеджерів з поширенням знанань в інтелектуальній атмосфері є дуже важливим.
Особливе місце в забезпеченні системними формами науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності належить Планетаріям Товариства, які є обличчям і гордістю нашої організації та наукового Просвітництва взагалі. Зовсім недавно ми відкривали новий, сучасний планетарій в Донецьку, святкували 50-річний ювілей Херсонського планетарію, відзначаючи їх потужний вплив на становлення наукового знання наших школярів.
Сьогодні ми відзначаємо 60-річний ювілей Київського планетарію. Вітаючи славетний колектив з цією знаменитою датою, наголосимо на його ролі у поширенні природничих знань серед населення. Лише за рік Київський планетарій відвідують близько 300 000 дітей і дорослих, для яких нашими працівниками: директором, академіком НАНУ Чурюмовим К.І. та кандидатами наук Герасименко С.В., і Коваленко Н.С., та Дірдовською О., і Макогон К.О. розроблено близько 150 програм і лекцій за абонементами шкільної програми, а також загальноосвітніми абонементами від першого по одинадцятий класи, частина з них читається англійською мовою.
Не випадково, що пленум Товариства ми проводимо в оновленому планетарію, адже оновлення осередку знань для українських школярів відбувається за програмою розвитку Товариства «Знання» України.
Колектив планетарію спільно з Товариством сферичного кіно, а також з київською компанією «FrontPictures» застосували новітні технології у науково-розважальному центрі мультимедійними інтерактивними технологіями, панелями та відеопроекціями, завдяки яким можна ефективніше і значно ширше засвоювати нові знання.
Сьогоднішнє завдання колективу планетарію полягає в розробці програми для купольного контенту, щоб наукові знання можна було подати цікаво, поетично та музично. Окрім цього, планетарійці мають на меті урізноманітнити мультимедійні ігри та атракціони не лише розважальними супроводами, а й цікавим, науково-пізнавальним змістом.
Мабуть, це завдання переросте у спільну роботу з творчими колективами, з якими у нас укладена угода про співпрацю.
Дозвольте від Вашого імені висловити подяку студії „FrontPictures", центру «Атмасфера» та всім причетним до цих ІТ – технологій.
Символічно, що робота оновленого планетарію почалась з благодійної акції для дітей з дитячих будинків та інтернатів Київщини. Наш науково-розважальний центр надав можливість дітям-сиротам першими побачити та відчути переваги мультемедійних інтерактивних технологій.
Високу оцінку та схвальні відгуки отримали заходи, що були присвячені 300-річчю від дня народження видатного вченого Ломоносова М. В., проведені в грудні минулого року за участю російських колег.
У майбутньому, на базі нашого спільного мультимедійного парку, буде створено інтерактивний музей науки та музей сучасного знання. До реалізації цього проекту підключився й Університет сучасних знань.
На фоні оновленої роботи планетаріїв, дисонансом, звучить робота Черкаського планетарію. Керівникам їх обласної організації (професору Морозову А.Г., Ященку В.Є., Полуляху С.В.) потрібно ще усвідомити особливу роль у просвітництві та гідно скористатися тими можливостями, які їм надали попередники, зумівши в значно гірших ресурсних умовах побудували планетарій і наситити його роботу відповідним чинним змістом.
Ефективна освітня та просвітницька діяльність не можлива без неперервного поширення кращого досвіду такої праці.
У цій справі насамперед важливий системний підхід. І він з успіхом застосовується центром виставок і презентації (керівник – Волошина Т.В.). Уже понад 10 років центр проводить плідну роботу в освітньому просторі, тому сьогодні ми розділяємо свято спільно з працівниками центру.
Освітянські виставки – це потужна просвітницька діяльність. Тут проводяться численні семінари та «круглі столи», присвячені проблемам міжнародного співробітництва в галузі освіти та впровадження сучасних технологій, презентації вітчизняних й закордонних навчальних закладів, молодіжних програм, програм, обміну студентами та учнями, вивчення досвіду співпраці з європейськими країнами у галузі освіти та працевлаштування молоді.
Виставка «Освіта та кар'єра» – це перша освітянська виставка, що з 2008 року має статус міжнародної, згідно з дорученням Кабінету міністрів України. На сьогодні вона є найбільшою виставкою за кількістю забудованої площі та виставкових майданчиків серед освітянських виставок в Україні (більше 15000 відвідувачів за 3 дні роботи виставки); тут постійно беруть участь не менше 50 закордонних вищих навчальних закладів.
Виставку традиційно відкривають Міністр освіти і науки, молоді і спорту України та посли іноземних диппредставництв в Україні, США, Франції, Канади, Польщі тощо.
Через центр «Знання-Круїз» Товариство «Знання» співпрацює в просвітницькій та освітній діяльності з нашими ближніми та далекими сусідами.
Центр надає якісні послуги вітчизняним фахівцям у різних галузях знань, насамперед, освітянам, шляхом організації їх виїздів за кордон, де вони змогли б підвищити свою професійну кваліфікацію у неформальному спілкуванні із зарубіжними колегами. На сьогодні розширено перелік країн і міст, пов'язаних з проведенням професійного навчання. З метою обміну досвідом у галузях науки, техніки та освіти, розроблена програма приїзду до України іноземних фахівців Були організовані виїзди на професійний форум у Париж, Ліон, Марсель, Ніццу (Франція), Барселону (Іспанія), Афіни (Греція), Бірмінгем (Великобританія), Люксембург, Брюссель (Бельгія), Туніс, Об'єднані Арабські Емірати, Прагу (Чехія), Базель (Швейцарія), Мальту тощо; на міжнародні професійні освітні виставки «GESS2011 GETEXEDUCATIONRECRUTMENT», в Об'єднані Арабські Емірати, «LeSaloneuropeendel''education 2011» Париж, Франція. У 2010 році вперше організована ділова зустріч українських і мальтійських фахівців з освіти в Мальтійському Університеті на о. Мальта. Ефективно діяли і діють системні форми поширення знань в організації розповсюдження знань з міжнародних стандартів фінансової звітності. Наведу лише одну цифру. Із 700 тис. бухгалтерів країни, левова частка – 600 тис., пройшли курсову перепідготовку через організації «Знання».
До організаторів такого навчання в масштабах всієї України в першу чергу потрібно віднести всіх голів базових організацій Товариства «Знання», насамперед Теклюка В.О., Забаву Н.М., Пономаренка А.С., керівників центрів: Джунь Р.Я., Карабанову І.В., Харлана А.А. та інших.
Досвід ефективності нашої роботи показує й системний підхід у просвітницькій діяльності центру «Українознавство» (керівники центру – професори Кононенко П.П., Мартинюк А.Г.). Головний його здобуток – участь у забезпеченні українізації гуманітарної підготовки особового складу військових та силових структур України. Для цього в різних куточках України була організована курсова підготовка з українознавства. Після її закінчення 5000 тисячам українських офіцерів були вручені відповідні сертифікати, армійським і шкільним бібліотекам безкоштовно передано 32 тисячі книг українознавчої тематики.
Військовикам і освітянам центром «Українознавство» безкоштовно передано комплекти короткометражних відеофільмів виробництва Національної кінематики України «Київнаукфільм» під рубрикою «Невідома Україна», кожна з яких включає 80 відеофільмів. Відеолекторій «Невідома Україна» проводиться на стаціонарній основі у Києві, Севастополі, Харкові, Донецьку, Одесі, Сумах.
За подібною схемою була також здійснена перепідготовка вчителів історії України та адміністративних працівників Донецької та Луганської області.
У цьому ж році через згаданий центр було поширено 16 800 словників української мови.
Отримано десятки подяк – відгуків від військовиків та освітян на адресу Товариства «Знання» і центру «Українознавство».
Українізацію Українського війська зупинити вже неможливо, армія живе нею і не уявляє себе без неї. Тому центр «Українознавство» на прохання командування щороку поновлює свою співпрацю з військовиками, здійснюючи її на громадських засадах й безкоштовно.
На мій погляд, це є наслідком того, що ми націлені на справу, а не на діяльність у словах.
Потужну системну українознавчу діяльність розгорнула і Вінницька обласна організація «Знання».
Так, у 2011 році нею була розроблена Програма розвитку просвітницької діяльності, спрямованої на вшанування української історії й утвердження та організацію інформаційно-просвітницької роботи серед населення Вінниччини на 2011 рік. Програма отримала фінансову підтримку в розмірі 27 тис. гривень.
Форми науково-просвітницької роботи визначаються потребою дати певну систему знань зі складних питань соціально-економічного, політичного і культурного розвитку країни. Йдеться про відновлення мережі лекторіїв, створення курсів та шкіл підвищення кваліфікації кадрів. Нині люди перестали отримувати активну й повну інформацію про події та явища, особливо складні. А це несе в собі реальну загрозу інтелектуальної духовної деградації нації.
У 2011 році активно використовувались системні форми просвітницької діяльності безпосередньо в приміщенні правління Товариства.
У лекторіях «Трибуна вченого», «Трибуна політика», «Діячі культури України», педагогічному лекторію «Батьківське щастя» виступили відомі діячі науки і культури України, США, Данії, Росії. Пройняли та зацікавили грунтовними, інформаційними доповідями Геннадій Удовенко (міністр закордонних справ України (1944 – 1998), народний депутат України ІІІ, IV і V скликань Верховної Ради України, Президент 52 – сесії Генеральної Асамблеї ООН; Борис Олійник (поет – академік, Герой України, голова Українського фонду культури); Галина Сагач (доктор педагогічних наук, професор); Андрій Окара (відомий російський політолог з Москви; Тетяна Лебединська (доцент з Петербурга, член НСПУ; Валерій Курінський (відомий вітчизняний психолог).
Проведено чимало цікавих заходів у лекторії «Трибуна українознавця». Рекламі цих благодійних лекційних заходів сприяла радіостанція «Голос Києва» (головний редактор Мандзюк В.М.). І це далеко не весь перелік проведених заходів...
Характеру систематичності набули в Товаристві започатковані разом з Академією педагогічних наукпсихолого-педагогічні консультації для батьків. З цікавими практичними порадами виступили перед слухачами: І. Бах, академік НАПНУ; С. Болтівець, доктор психологічних наук; директори і педагоги кращих гімназій м. Києва, вчені Інституту обдарованої дитини Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова. На консультаціях йшлося про виховання дитини, про формування, починаючи з раннього віку, працелюбної особистості, яка б володіла професійною майстерністю, адекватною до вимого сучасної праці, почуттям відповідальності, сумлінним ставленням до обраного фаху, здатної працювати в умовах ринкових відносин, готової до цивілізаційної підприємницької діяльності.
Кожного дня у приміщенні Товариства відбуваються просвітницькі заходи у вигляді курсів, лекторіїв, занять з підвищення кваліфікації, круглих столів, психологічних тренінгів тощо.
Цю роботу успішно спрямовує вчений секретар Товариства Василашко В.Ф., ведуть Слива Ю.І., Кучменко Л.М. та інші.
УСЗ та Товариство „Знання" мають свій творчий гурт «Чумаки», який натхненно поширює українську народну пісню виступаючи, як у Товаристві, так і за його межами. Маємо намір і надалі всебічно підтримати їхню благодійну творчу діяльність.
Як бачимо, завдання перетворити приміщення «Знання» в центр інтелектуальної і духовної енергії столиці, поруч з Олімпійським стадіоном (центром фізичної та психологічної енергії), цілком реальне.
Подібні заходи відбуваються і в регіональних структурах Товариства. Наразі відзначимо Донецьку обласну організацію, яка разом з філією УСЗ, обласним і макіївським міськими відділами юстиції проводять тижні правових знань. Луганська обласна організація влаштовує круглі столи «Що ми можемо зробити для створення правової держави» та семінари з питань пенсійної реформи, проблем соціального та правового захисту споживачів, оподаткування, трудового законодавства. Полтавська обласна організація Товариства за підтримки Американської асоціації юристів створила юридичну клініку, а Тернопільська філія практикує дні юриста. Правові науково-практичні конференції відбуваються й у Одеській та Хмельницькій обласних організаціях.
Три роки поспіль обласна організація «Знання» спільно з Інститутом економічних досліджень (Київ) проводять у Кіровограді курси, на яких члени тендерних комітетів бюджетних структур вивчають чинне законодавство з тендерних закупівель.
Якщо ж бути самокритичними, то слід зауважити, що з ряду причин в багатьох областях ми втратили ініціативу просвітницької діяльності.
Проблеми, пов'язані насамперед з відсутністю приміщень, належного фінансового забезпечення, кадрового голоду, незатребуваністю просвітницької роботи місцевими органами управління.
Останнє спричинено зокрема млявістю наших пропозицій про співпрацю з обласними адміністраціями.
Саме у цьому питанні необхідно опиратись на адміністративний ресурс, адже різні форми наукового просвітництва, лекторії, курси, семінари дають можливість оперативно інформувати громадськість про рішення, що прийняті на державному, регіональному та місцевому рівнях. Нині це форма прямої причетності громадян до рішень, які приймаються стосовно них же самих.
Всі ми говоримо про нагальні суспільні реформи. Але ж їхньої суті ніхто до кінця так і не усвідомлює! Широкі верстви населення не проінформовані про те, яку і коли конкретно користь отримає кожен з нас особисто від цих реформ. Виходить, що реформи для громадян чужі, фіктивні, формальні і, відповідно, їх ніхто не буде втілювати в життя.
Необхідно ініціювати в практику доповіді і лекції видатних учених, соціологів, політологів та економістів, які б коментували стратегії реформування економіки, проблеми системи оплати праці, пенсійного забезпечення. Також варто відновити «Трибуни представника адміністрації області», які раніше функціонували у Вінницькій та Дніпропетровській областях, на яких, в так званий „єдиний день інформування населення", у прямому діалозі з народом виступали представники адміністрації області, керівники міністерств і відомств.
Знанівцям слід продемонструвати органам регіонального управління значний соціальний ефект такого проекту. Адже системна лекційна діяльність набуває сьогодні особливого соціального значення, допомагає долати нерівність доступу до знань, яка виникає у результаті розшарування суспільства, в значній мірі знімає стреси, депресію.
Шановні члени правління!
Можна наводити ще багато добрих справ та системних форм науково-просвітницької роботи, яка проводиться обласними організаціями Товариства. У доповіді лише фрагменти нашої роботи.
Проте варто поставити перед собою узагальнене питання: «Що в цьому році у Товаристві зроблено краще, ніж у попередньому? Які ж перспективи нашого розвитку?»
У наших інформаційних документах: брошурах, буклетах, листках, які Вам сьогодні роздано, у деякій мірі є відповідь на поставлене питання.
У минулому році просвітницьких заходів проведено більше, їхня якість вища, ефективніша, а прибуток на обсяг робіт по правлінню збільшився на 1 млн. гривень.
Підсумовуючи роботу між ІІІ і ІV пленуом Товариства, варто відзначити, що наша робота вийшла вже за межі країни та має міжнародне визнання, також з'явилося більше спільних проектів з нашими близькими і далекими сусідами.
Серед громадських організацій і об'єднань Товариство чіткіше позиціонувалось як організація, яка націлена на справи, а не на розмови.
Проте, давайте поставимо перед собою вагоміше питання: а чи ми дійсно суспільна сила, до якої прислухаються, з якою рахуються, яка по-справжньому захищає інтереси носіїв знання, членів Всеукраїнського громадського об'єднання, що має власну мережу дієвих організацій в масштабах України? Настільки організація є потужним провідником національних та регіональних суспільних інтересів всієї України?
Часто ці питання відсуваються на задній план й не розглядаються. Адже на порядку денному постійно виникають проблеми нашого виживання.
Брутально забрані приміщення Товариства: УБНТЗ, приміщення Кіровоградської, Львівської, Житомирської, Вінницької, Одеської обласних організацій. Це ті приміщення, котрі стояли у нас на балансі. І більшість, мабуть, стоїть на балансі й сьогодні, адже ми нікому іншому їх не передавали.
Ми втратили багато приміщень через інсайдерську (читай зрадницьку) діяльність попередніх керівників місцевих організацій в Ялті, Керчі, Феодосії, шляхом крутійських схем та незаконних, на наш погляд, судійських рішень. Але за приміщення Товариства «Знання» в м. Феодосії ще можна поборотися.
А чого нам вартували рейдерські захоплення готелю «Знання»??? Бандитське захоплення приміщення редакції журналів «Наука і культура» та «Трибуни», колотнеча з непродовженням оренди в Чернігівській обласній організації Товариства та подальшим її виселенням в нікуди.
Наразі, реальна загроза стоїть перед Чернівецькою обласною організацією. А ми не в змозі їм кардинально допомогти!
У свій час було виділено Дніпропетровській організації Товариства тимчасовий кредит на 25 000 грн. Проте, й такі кошти її не врятували. На сьогодні, організація як повноцінна, за свідченнями голови правління Алексеєвої Г.Г., уже не функціонує й пропонує Товариству печатку.
Також виділялася постійна допомога Чернігівській організації. А кінцевий результат – повернута печатка і ... робіть з нею що захочете?! Виходить, що ніякої відповідальності, окрім центрального апарату Товариства, вони не несуть. Вся відповідальність лежить на нас, зокрема за збереження всієї документації, особливо бухгалтерської!? Аналогічна ситуація склалася в Сумах.
А скільки ми виділяли допомоги Волинській організації?! А справи і досі, як слід, не поліпшуються. Чи не всі проблеми з експлуатації приміщення Черкаської організації лягають на правління Товариства «Знання» України. Як ми не „воюємо", а ще й до цього часу не оформлена земля, не отримано свідоцтво на право власності центру «Знання», хоч їм теж достатньо виділялося фінансової допомоги.
Окрім цього, не вирішеними залишаються проблеми Херсонського планетарію. У пам'яті майорить гіркий досвід Харківського планетарію, який нині хочуть через суди колектива відібрати.
Сьогодні уже просять фінансової допомоги для розвитку та захисту від рейдерських посягань Львівська і Чернівецька обласні організації.
Ось так проходить наш час, його пожирає колотнеча: „як захиститись, як допомогти організаціям, де взяти для цього кошти?".
За нашими підрахунками до 90% управлінської діяльності витрачаються тільки на «компенсацію прокоментованих неподобств». І лише 10-20% наших зусиль дійсно корисні та дають реальну віддачу. Для працівників Товариства важливо не лише збільшити трудові витрати (ми й так трудимося чимало), а різко збільшити частку корисної праці у загальній масі праці.
Часто-густо ми занурюємося з головою у штучно створені, зовсім «безглузді» проблеми» й піддаємося їхній владі.
Звичайно, нашому стилю управління не притаманне жорстоке адміністрування, адже ми все-таки громадська самоврядна організація і основне питання для нашого розвитку – як зберегти обласні організації і надати їм суттєву підтримку?
На наш погляд, вирішення цієї проблеми – в площині надання всім суб'єктам безприбуткового статуту, що відповідає закону про «Громадські об'єднання»... Розбудова безприбуткового сектора діяльності, та раціональне використання фінансів надасть Товариству можливість акумуляції ресурсів з метою підтримки базових організацій та осередків. Акумульовані фінансові надходження будуть виділяться на розбудову обласних організацій для забезпечення дійового адміністрування та контролю.
Прибуток ж можуть забезпечити наші установи (управління справами Товариства «Знання» України, УБНТЗ, Планетарій, УСЗ), які вже створені і діють, якщо, звичайно, ми надамо їм такі повноваження. Уже у 2012 році, з метою здійснення статутної діяльності та з урахуванням нинішньої ситуації й вимог часу, ми плануємо перевести на систематичне фінансування всі обласні організації Це і є першочергова, необхідна і обов'язкова складова нашої сьогоднішньої роботи. Проте вона буде ефективна тільки за однієї умови, якщо фінансуватися будуть перш за все проекти, що забезпечують розвиток Товариства, його вічність.
ПОСТАНОВА ІV ПЛЕНУМУ ПРАВЛІННЯ
ТОВАРИСТВА «ЗНАННЯ» УКРАЇНИ
Заслухавши і обговоривши доповідь голови правління Товариства «Знання» України Кушерця В.І. «Про розвиток системних форм науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності Товариства «Знання» України», ІУ пленум правління Товариства «Знання» України зазначає таке.
Маючи понад піввіковий досвід роботи, Товариство стало своєрідним неформальним інститутом реалізації інтелектуального потенціалу нації. З метою задоволення науково-просвітницьких, інформаційно-освітніх потреб громадян України. Товариство займається розробкою та впровадженням нових інформаційно-освітніх технологій, працює над створенням потужної інформаційної бази наукових знань.
Президія правління Товариства в ХХІ столітті розвинула форминаукового просвітництва, які набули характеру системних, освітніх. Найяскравішим виявом цього стало створення у 2002 р. Університету сучасних знань (УСЗ). За 10 років університет утвердився не лише безпосередньо в навчальній діяльності, але й налагодив тісну взаємодію з організаціями Товариства в науково-просвітницькій та інформаційно-освітній роботі серед дорослого населення, насамперед, у Вінницькій, Донецькій і Житомирській областях, де найактивніше діють регіональні філії. Тут використовують такі системні форми поширення знань, як Всеукраїнські й регіональні науково-практичні конференції та симпозіуми, курси, консультації, диспути з питань політичного, економічного, соціального і культурного розвитку країни й регіонів.
За програмою розвитку Товариства «Знання» України через систему планетаріїв Товариство оновило роботу осередків знань для школярів і дорослих.
Потужним підрозділом у поширенні наукових знань про Всесвіт і Землю став за 60 років Київський планетарій Товариства. Розроблено більше 150 навчальних, науково-популярних, літературно-художніх програм, які максимально наближені до шкільних програм, сприяють інтелектуальному й духовному збагаченню громадян. Щорічно його заходи відвідують понад 300 тисяч дітей і дорослих, мешканців Києва та інших регіонів України. 2011 року Товариством разом з компаніями «Єтнолайф», FrontPіctures та іншими обладнано Зоряний зал цифровою відеосистемою fulldome, що дозволяє демонструвати повнокупольні фільми, проводити фестивалі сферичного кіно. Київський планетарій сприяє Донецькому, Черкаському і Херсонському планетаріям Товариства та іншим планетаріям України у розробці нових програм науково-просвітницької роботи. За програмою розвитку Товариства розширюється діяльність центру «Виставки ярмарки, презентації», колектив якого відзначає свою 10-річну діяльність.
За минулий рік проведено дві Міжнародні виставки «Освіта та кар'єра – Абітурієнт 2011» та «Освіта та кар'єра – День студента 2011», в яких взяли участь понад 300 провідних навчальних закладів, освітніх агенцій, видавництв України й десятків зарубіжних країн Європи, Америки і Азії.
Активно використовують системні форми науково-просвітницької й інформаційно-освітньої роботи насамперед лекторії та курси підвищення кваліфікації кадрів при правлінні Товариства, Вінницька, Запорізька й Харківська обласні організації Товариства.
Найактивніше діють системні форми поширення знань Товариства «Знання» України у Всеукраїнському правовому всеобучі населення. Донецька обласна організація Товариства разом з філією УСЗ, обласним і макіївським міським відділами юстиції проводить тижні правових знань, круглі столи «Що ми можемо зробити для створення правової держави». Семінари з питань пенсійної реформи, проблем соціального захисту, правового захисту споживачів, оподаткування, трудового законодавства проводить Луганська обласна організація Товариства. Полтавська обласна організація Товариства за підтримки Американської асоціації юристів створила юридичну клініку, а Тернопільська – практикує дні юриста. Правові науково-практичні конференції проводять Одеська й Хмельницька обласні організації Товариства.
Три роки в Кіровограді обласна організація Товариства «Знання» спільно з Інститутом економічних досліджень (Київ) проводить курси, на яких члени тендерних комітетів бюджетних структур вивчають чинне законодавство з тендерних закупівель.
При правлінні Товариства активно використовують системні форми поширення знань такі науково-просвітницькі центри, як «Кадри», «Виставки, ярмарки, презентації», «Українознавство», «Міжнародна політика», «Знання-круїз».
У лекторіях «Трибуна вченого», «Трибуна політика», «Діячі культури України», педагогічному лекторії «Батьківське щастя» виступили провідні діячі науки і культури України, а також США, Данії, Росії. Викликали інтерес блискучими виступами міністр закордонних справ України (1994-1998), народний депутат України 3, 4 і 5 скликань Верховної Ради України, Президент 52-сесії Генеральної Асамблеї ООН Геннадій Удовенко, поет-академік, Герой України, голова Українського фонду культури Борис Олійник, академік НАПН України, директор Інституту проблем виховання НАПН України Іван Бех, доктор педагогічних наук, професор Галина Сагач, відомий російський політолог Андрій Окара, доцент з Петербурга, член НСПУ Тетяна Лебединська, відомий вітчизняний психолог Валерій Курінський та інші. Проведено чимало цікавих заходів у лекторії «Трибуна українознавця». Рекламі цих благодійних лекційних заходів сприяло радіо ТВО радіо «Голос Києва» КДРТРК (головний редактор Мандзюк В.М.)
Президія правління Товариства «Знання» України посилила ділову взаємодію з Міністерством освіти і науки, молоді і спорту України, Міністерством юстиції України, Національною академією педагогічних наук України, Всеукраїнським товариством «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним педагогічним університетом ім. Михайла Драгоманова.
Залишилася недостатньою діяльність президії правління, апарату правління, обласних організацій Товариства щодо проведення Днів науки на новій основі, створення курсів вивчення державної мови, не розгорнуто, як слід, лекційну роботу у зв'язку з проведенням ЄВРО-2012, на що орієнтувала президію правління і організації Товариства постанова ІІ пленуму правління Товариства «Знання» України (2009).
Послабили свою діяльність у використанні системних форм поширення знань Волинська, Сумська, Черкаська обласні організації, досі не відновлено роботу Чернігівської обласної організації Товариства.
Виникла потреба в забезпеченні надійнішого збереження й більш ефективного використання майна Товариства «Знання» України, як пропонує у постанові президія правління Товариства на підставі звіту комісії президії на чолі з першим заступником голови правління Глушком В.А., котра з ініціативи президента Товариства «Знання» України, академіка НАН України Кременя В.Г. і за дорученням президії правління Товариства вивчала це питання.
Пленум правління Товариства «Знання» України
постановляє:
1. Президії правління Товариства «Знання» України вжити заходів для подальшої активізації членів правління Товариства, рад і правлінь регіональних організацій Товариства, всіх науково-просвітницьких центрів і підприємств Товариства для ширшого, активнішого використання й розвитку таких системних форм науково-просвітницької та інформаційно-освітньої роботи, як лекторії, науково-практичні конференції, дні науки, цикли лекцій, школи і курси підвищення кваліфікації кадрів, школи нових професій, народні університети з різних галузей знань, університети, насамперед, народні університети для громадян третього віку.
2. Вважати за доцільне вжити організаційно-технічних заходів, спрямованих на вдосконалення фінансово-господарської діяльності Товариства «Знання» України як неприбуткової громадської організації згідно з чинним законодавством України шляхом перенесення прибуткової діяльності на підприємства та установи, створені Товариством і працюють під його контролем.
3. Провести черговий VI з'їзд Товариства «Знання» України з таким порядком денним:
1) Звіт правління Товариства «Знання» України про роботу в період між з'їздами Товариства.
2) Звіт ревізійної комісії Товариства «Знання» України про роботу в період між з'їздами Товариства.
3) Про вдосконалення діяльності Товариства як неприбуткової громадської організації та внесення відповідних змін до Статуту Товариства «Знання» України.
4) Про внесення змін і доповнень до Статуту Товариства «Знання» України.
5) Обрання керівних органів Товариства «Знання» України:
а) президента Товариства «Знання» України;
б) віце-президентів Товариства «Знання» України;
в) правління Товариства «Знання» України;
г) ревізійної комісії Товариства «Знання» України;
З'їзд провести у квітні 2012 р.
4. Зважаючи на велике значення висвітлення історичних традицій, духовних цінностей, досягнень у науці і культурі Українського народу, в тому числі й у спорті, нових технологій у розвитку економіки України, рекомендувати президії правління, заступнику голови правління Єсипенку Д.М., очолюваному ним Українському центру духовної культури Товариства, науково-просвітницьким центрам при правлінні Товариства, Кримській республіканській асоціації «Знання», обласним, Київській і Севастопольській міській організаціям Товариства значно активніше використовувати в науково-просвітницькій та інформаційно-освітній роботі культурний туризм, час підготовки і проведення в Україні ЄВРО-2012 з широкою присутністю в нашій країні зарубіжної громадськості.
5. Президії правління, організаціям Товариства, голові правління Кушерцю В.І., науково-просвітницьким центрам, лекторам, періодичним виданням Товариства активізувати участь у патріотичному й естетичному вихованні населення, нарощувати позитивний досвід участі вітчизняної інтелігенції, об'єднаної в Товаристві, в педагогічному і юридичному всеобучах, налагоджувати ділову взаємодію з державними структурами, юридичними інституціями, іншими просвітницькими організаціями у вивченні громадянами країни нового законодавства щодо виборів до Верховної Ради України, які проводитимуться в 2012 р.
6. Президії правління Товариства та його науково-просвітницьким центрам, Університету сучасних знань, регіональним організаціям Товариства разом з державними, комунальними, громадськими організаціями, засобами масової інформації активізувати роботу з питань професійної орієнтації молоді, освоєння нею сучасних професій, потрібних для розвитку країни в ринкових умовах, для кращого розвитку і використання продуктивних сил, закріплення молоді в країні, розвитку всебічно розвиненої особистості на противагу відтоку інтелекту й робочих рук за межі України.
7. Рекомендувати журналам «Трибуна», «Наука і суспільство», щорічнику «Наука і культура», інформаційним сайтам Товариства «Знання» України, видавництвам «Знання України», «Знання» сприяти розвитку системних форм науково-просвітницької та інформаційно-освітньої роботи як висвітленням цієї проблеми, так і сприянням лекторам та слухачам лекторіїв, курсів, шкіл підвищення кваліфікації кадрів, народних університетів публікацією науково-методичних матеріалів щодо відповідних програм лекційної діяльності Товариства.
8. Доручити президії правління заслухати в ІІ півріччів 2012 р. звіт однієї з регіональних організацій про практику використання системних форм науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності серед дорослого населення.
9. Контроль за виконанням даної постанови покласти на віце-президента, голову правління Товариства «Знання» України, доктора філософських наук, професора Кушерця В.І.
Президент Товариства
«Знання» України В.Г. Кремень
Учений секретар правління
Товариства «Знання» України В.Ф. Василашко
ІНФОРМАЦІЯ
Про основні напрями діяльності президії правління
Товариства «Знання» України в період
між III і IV пленумами правління
(грудень 2010 р. – грудень 2011 р.)
I
Президія правління Товариства «Знання» України у звітному періоді, керуючись рішеннями V з'їзду Товариства та III пленуму правління, спрямовувала діяльність структурних підрозділів, базових і регіональних організацій, багатотисячного лекторського активу на проведення науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності в системних формах, присвяченої висвітленню складних проблем розбудови Української держави з урахуванням історичних викликів та сучасних геополітичних обставин, формуванню громадянського суспільства на національно-демократичних засадах.
Особлива увага була приділена аргументованому висвітленню засад внутрішньої і зовнішньої політики нашої держави, впливу європейської інтеграції України на вирішення наболілих соціально-економічних проблем та поліпшення морально-психологічного клімату в суспільстві, а також обговоренню концепції гуманітарного розвитку України та формування суспільства знань на базі впровадження інформаційно-комунікативних технологій, створення інноваційної економіки, розвитку духовно-культурного та інтелектуального потенціалу нації.
II
За традицією проаналізуємо діяльність президії правління Товариства «Знання» України, структурних і базових підрозділів при правлінні в 2011 році з метою розкриття нових підходів до здійснення лекційної науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності, збереження набутого нею досвіду, а також осмислення подальшого її розвитку з урахуванням зростання вимог до підвищення якості та ефективності просвітництва.
Так, президія правління під керівництвом президента Товариства, академіка НАН України Кременя В.Г., послідовно дотримуючись статутних вимог, підтримує імідж Товариства як неурядової, позапартійної та позаконфесійної громадської організації. Це дозволяє чітко визначити мету, місце, роль і основні напрями діяльності Товариства в системі державної безперервної післядипломної фахової освіти населення.
Президією правління Товариства в основу своєї діяльності було покладено системний підхід, що зумовило творчий характер науково-просвітницької діяльності, зробило її цікавою, змістовною, інтенсивно насиченою. Завдяки такій організації президія правління працювала як творчий центр, заглиблений у вирішення проблем становлення Товариства, як злагоджений, інтелектуальний організм, де панує єдність, доброзичливість, взаємодія та взаємодопомога у вирішенні перспективних і поточних питань.
Президія правління Товариства цілеспрямовано здійснювала керівництво діяльністю підвідомчих підрозділів, базових та регіональних організацій і виважено, конструктивно розробляла механізми організації науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності в системних формах, застосовуючи сучасні підходи до формування змісту і тематичної спрямованості лекційної роботи з урахуванням вимог, потреб і запитів суспільства, а також здійснювала контроль за її якістю та ефективністю.
Планування роботи президії правління здійснювалось на основі комплексного підходу, що передбачав як розгляд найбільш перспективних проектів, так і всебічний аналіз й узагальнення досвіду діяльності організацій Товариства. Президія практикувала сучасні демократичні форми управління просвітницько-освітнім процесом, поєднуючи колективну відповідальність із персональною, розглядаючи це як дійовий засіб розроблення стратегії подальшого розвитку Товариства. Вона своєчасно реагувала на якісні зміни, що відбувались у суспільстві, оперативно приймала рішення з багатопланових проблемних питань, спрямованих на забезпечення діяльності структурних підрозділів і базових організацій при правлінні та регіональних організацій Товариства.
Голова правління Товариства «Знання» України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Кушерець В.І., перший заступник голови Глушко В.А., заступник голови, кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України Єсипенко Д.М., учений секретар Товариства, заслужений журналіст України Василашко В.Ф. під головуванням президента Товариства Кременя В.Г. спільними зусиллями розробили стратегію роботи президії на рік. Для консультацій із фахових питань були залучені всі члени президії згідно з їхнім фахом, посадою, життєвим досвідом. Засідання президії по суті були підсумковими, де вирішувались усі питання діяльності Товариства.
Віце-президенти Товариства – академік НАН України Губерський Л.В. та академік НАН України Онищенко О.С., члени президії: академік НАН України Ситник К.М., академік НАПН України, доктор філософських наук, професор Андрущенко В.П., академік НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Мадзігон В.М., доктор економічних наук, професор Міщенко В.І., заслужений журналіст України Кравченко Є.П. брали безпосередню участь у підготовці питань на розгляд президії з науково-просвітницької проблематики. У складі президії представлена також майже третина керівників регіональних організацій Товариства. Це: голови рад обласних організацій Товариства: Донецької - академік НАН України Мамутов В.К., Черкаської – доктор історичних наук, професор Морозов А.Г.; Вінницької – заслужений працівник культури України Теклюк В.О.,голови правлінь обласних організацій Товариства: Запорізької – Забава Н.М., Миколаївської – Пономаренко А.С., перший заступник голови правління Харківської обласної організації Попельнух Т.О. Це давало змогу отримувати, так би мовити, з перших рук інформацію про стан науково-просвітницької діяльності на місцях й своєчасно спільними зусиллями знаходити оптимальні виходи з гострих проблемних ситуацій. На засіданнях президії постійно здійснювався обмін досвідом роботи, обговорювались «вузькі місця» та конкретні шляхи їх усунення, прискорення реалізації прийнятих рішень з урахуванням місцевих умов.
За звітний період на засіданні президії правління Товариства було заслухано і обговорено такі основні питання: «Про виконання Київською міською організацією Товариства «Знання» України постанови президії правління Товариства «Про стан науково-просвітницької роботи Київської міської організації Товариства «Знання» України від 26 квітня 2010 року», «Про науково-просвітницьку та інформаційно-освітню роботу Житомирської обласної організації Товариства «Знання» України», «Про зміст і форми роботи науково-просвітницького центру «Міжнародна політика» при правлінні Товариства «Знання» України», «Про основні напрями і тематичну спрямованість роботи науково-просвітницького центру «Кадри» при правлінні Товариства «Знання» України». На кожному засіданні заслуховувалась інформація про діяльність Університету сучасних знань.
За рішенням президії правління на базі Товариства «Знання» України та Київського національного університету імені Тараса Шевченка за активної участі науково-педагогічної громадськості м. Києва і областей була проведена Міжнародна науково-практична конференція, присвячена пам'яті видатного українського філософа, першого президента Товариства «Знання» України Володимира Шинкарука (7-мі Шинкаруківські читання). Товариство «Знання» України спільно з Міжнародним гуманітарним громадським фондом «Знання» (Москва, Росія) та Домом Москви в м. Севастополі провели I Міжнародну конференцію «Слов'янські культури в XXI столітті».
За рішенням президії правління Товариства «Знання» України спільно з НАПН України було започатковано педагогічний лекторій «Батьківське щастя» ( відповідальні – Кушерець В.І., Василашко В.Ф., Мадзігон В.М.)
Протягом звітного періоду президія правління постійно тримала в полі зору питання фінансово-господарської діяльності, якими безпосередньо займається член президії, головний бухгалтер правління Лебідь В.І. В цілому доходи по Товариству становили в 2010 році 9937,6 тис. грн. (по правлінню Товариства в 2010 році – 7230,0 тис. грн., а за 2011 рік лише по правлінню Товариства – 8246,6 тис. грн.). Як і в попередні роки, відсутні суттєві зауваження контрольних державних органів і ревізійної комісії Товариства до роботи фінансово-економічного відділу правління. Торік кращі фінансові показники мали: Київська, Запорізька, Харківська, Вінницька обласні організації Товариства.
Президія правління постійно займалася питаннями захисту майнових інтересів Товариства. Після успішного завершення тривалої судової тяганини з рейдерами стосовно готелю «Знання» виникли не менш складні проблеми
щодо відстоювання захоплених приміщень, які орендували редакції журналу «Трибуна» і щорічника «Наука і культура». Це предметно вирішує член президії, начальник юридичної служби правління Мороз А.С. Надається також кваліфікована юридична допомога колективу Харківського планетарію, який прагне зберегти своє майно за умови повернення під юрисдикцію Товариства «Знання» України. Багато уваги приділено захисту майна Товариства в Миколаївській, Херсонській та Черкаській областях. Відповідальність за його збереження і захист покладено на керівників обласних організацій Товариства та цих підприємств.
Предметом уваги президії було дотримання статутних вимог та подальше вдосконалення регламентації діяльності Товариства. Так, затверджено структуру апарату правління Товариства «Знання» України, функціональні права та обов'язки заступників голови правління й ученого секретаря, статут Університету сучасних знань та Положення про Запорізьку обласну організацію Товариства. Розширена розпорядча діяльність голови правління Товариства Кушерця В.І. шляхом надання йому права видавати накази з метою швидкого реагування й оперативної підтримки перспективних нововведень та їх впровадження в просвітницьку діяльність. Ці накази затверджуються президією правління Товариства.
Президія правління поряд із організаційною та науково-методичною допомогою надає також, по можливості, фінансову допомогу підвідомчим організаціям і підприємствам Товариства. Так, у квітні 2011 року було розглянуто питання «Про зміну організаційно-правової форми готелю «Знання» з метою приведення його діяльності у відповідність до вимог законодавства. Таким чином, готель «Знання» перетворено на об'єкт господарського призначення – Товариство з обмеженою відповідальністю «Готель Знання» зі збереженням статутного напряму діяльності та наявного майна Товариства, прав і обов'язків колишнього колективного підприємства «Готель Знання».
У листопаді 2011 року президією було заслухано питання «Про організаційні заходи щодо сприяння роботі Севастопольської міської організації Товариства «Знання» України». Вирішено перевести в управління та на утримання Товариства «Знання» України приміщення в м. Севастополі й створити на його базі лекторій Товариства з кімнатами для приїжджих. Надана фінансова допомога Севастопольській міській організації Товариства в сумі 18 тис. грн. для погашення заборгованості по заробітній платі та за утримання приміщень в сумі 11435,69 грн.
III
Принцип системності повною мірою проявляється в діяльності госпрозрахункових науково-просвітницьких центрів, що функціонують при правлінні Товариства «Знання» України і базових організацій Товариства.
Головна вимога президії правління до центрів: надання лекційних науково-просвітницьких та інформаційно-освітніх послуг населенню. Кожний центр керується у своїй роботі принципами самодіяльності, самоорганізації та творчої самореалізації в ринкових умовах, дотримуючись вимог Статуту Товариства, рішень з'їдів і пленумів правління та власного Положення.
Слід зазначити, що наприкінці минулого року при правлінні почав діяти новий науково-просвітницький центр «Наукові технології – в життя» (директор –Бібішев Д.Н.), діяльність якого сприятиме поширенню сучасних досягнень прикладних наук і технологій.
Університет сучасних знань (ректор – кандидат юридичних наук, доцент Ведєрніков Ю.А.), заснований Товариством «Знання» України як недержавний вищий навчальний заклад, нині відзначає 10-річчя своєї діяльності. Його створено на виконання п. 18 Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження заходів щодо державної підтримки розвитку науково-просвітницької діяльності громадських організацій на період до 2004 року» від 13.12. 2001 р. № 564-р. Ідеологічні засади діяльності Університету: багатопрофільна освіта, продукування національних та суспільно-значущих цінностей, сприяння розвитку якісної освіти на демократичних засадах, підготовка високопрофесійних фахівців із сформованим світоглядом, почуттям національної гідності і честі, державницьким мисленням та високою політичною культурою, здатних творчо самореалізувати себе в громадянському суспільстві та конкурентноздатних на ринку праці.
Мета навчання: інтенсивне поширення в Україні сучасних знань у галузі менеджменту, економіки, фінансів, права та інших наук. Основне завдання: створення системи підготовки та перепідготовки фахівців в галузі ринкової економіки, сфери соціально-правового забезпечення фінансово-господарської діяльності підприємств і установ. Застосування для цього новітніх форм і методів підготовки фахівців з вищою освітою та використання високоефективних телекомунікаційних, інформаційних та комп'ютерних технологій.
Відповідно до ліцензії (А.Г. № 508983 від 18.07.2011) освітня діяльність в університеті проводиться на денній та заочній формах навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст» та «магістр».
Університет здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» (7 напрямів підготовки): «Психологія», «Екологія», «Охорона навколишнього середовища та збалансоване природо- користування», «Правознавство», «Фінанси і кредит», «Облік і аудит», «Менеджмент», «Філологія». За освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст» підготовка фахівців здійснюється за шістьма спеціальностями: «Правознавство», «Фінанси», «Облік і аудит», «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», «Мова і література (англійська)», «Психологія». Університет готує також фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальністю «Правознавство».
В університеті діє підготовче відділення, на якому майбутні абітурієнти готуються до зовнішнього незалежного оцінювання. На базі університету функціонують шість відокремлених ліцензованих структурних підрозділів, що включені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України. Функціонують філії університету: Вінницька, Житомирська, Донецька, Білоцерківська, Луцька та Ковельська, а також центри в Луганську, Червоноармійську, Запоріжжі, що виступають як осередки Товариства «Знання» України. Загальна кількість студентів, що навчається в Університеті, становить 2578 осіб, з них за денною формою – 522 особи, за заочною – 2056 осіб. 8 студентів-філологів УСЗ опановують курс «Філософія освіти» у Німеччині, які вивчають там, зокрема з метою використання в Україні досвіду діяльності народних університетів.
Науково-дослідна робота університету є невід'ємною складовою навчального процесу. В закладі систематично проводяться міжнародні наукові конференції, круглі столи, відкриті лекції. Кращі студенти, зокрема юристи, навчаються в Українській школі законотворчості Інституту законодавства Верховної Ради України.
Наукова та навчально-виховна робота в Університеті тісно поєднується з просвітницькою, патріотичною. Свідченням цього є систематична участь студентів у лекційно-просвітницьких заходах Товариства. Так, успішно функціонують: банк даних «Обдарованість», творчі об'єднання «Скарбниця» та «Візерунок», юридичний клуб «Терези законності».
Науково-просвітницький центр «Київський планетарій» (директор – член-кореспондент НАН України Чурюмов К.І.) нині відзначає 60-річчя своєї діяльності. Колектив планетарію у минулому році популяризував природничі науки, насамперед шляхом створення нових програм із різноманітної тематики, орієнтованих на різні вікові категорії, вдосконалення їхнього аудіо- та візуального представлення. Протягом року планетарій відвідали учні понад 200 шкіл. Створено спеціальні програми іноземними мовами, до роботи над якими було залучено дикторів – носіїв мови. Такі програми користуються незмінним попитом у вчителів іноземних мов. Загалом за 2011 рік доходи планетарію від продажу абонементів та квитків становили більше 1 млн. грн., а у порівнянні з минулими роками вони зросли майже на 25% завдяки проведенню рекламних кампаній у Київському метрополітені та мережі Інтернет. Співвідношення дорослих відвідувачів до дітей становить від 3 до 1. Значна кількість дорослих відвідувачів – студенти та молодь.
У планетарії розроблено понад 100 програм з різноманітної тематики – навчальних, науково-популярних, літературно-художніх. Серед останніх розробок – науково-популярні програми «Біля краю Всесвіту» та «Дорога в Космос «Планета казок», «Астрономія для дітей». Нині ведеться робота над науково-популярними програмами «Місяць та його таємниці», «Чужі планети», а також дитячою програмою «Таємниця зоряної феї». Працює унікальна школа «Астрономія для дітей» від 5 до 12 років. На її базі діє студія космічного малюнку. У 2011 році проведено міжнародний художній конкурс «Всесвіт очима дітей». У грудні 2011 р. вийшов черговий номер часопису «Наше небо».
Планетарій широко представлений у мережі Інтернет. Створено, зокрема, власний сайт, форум, електронно-інформаційну розсилку, живий журнал, канал у популярному мікробіолог-сервісі «Twitter» та сторінку у популярній соціальній мережі «Facebook», відеоканал на сервісі Youtube. Середня кількість відвідувань інформаційних ресурсів планетарію – понад 30 тисяч на місяць. Київський планетарій допомагає іншим планетаріям вдосконалювати методи подання інформації, а також записувати фонограми до лекцій, створювати оригінальні ілюстрації до нових програм. Проведено низку заходів до святкування 50-ї річниці від дня першого пілотованого польоту в Космос. Організовано розділ «Космонавтика» на сайті планетарію.
До 2011 року планетарій був обладнаний класичним оптичним зоряним проектором. Колективом планетарію у співпраці з Товариством «Сферичне кіно» та компаніями «Етнолайф»,Fulldome, FrontPictures вирішено обладнати зоряну залу планетарію повнокупольною цифровою відеосистемою fulldome.pro. Нині в планетарії одночасно працює оптична і цифрова проекція, де поряд із класичними лекціями демонструються повнокупольні фільми. Поряд з установленням нового устаткування у фойє створюється інноваційне віртуальне пізнавальне середовище, яке дозволяє глибше занурювати відвідувачів у світ науки і високих технологій, проводити на базі планетарію міжнародні фестивалі сферичного кіно та інші культурні події світового рівня, що сприятиме зростанню авторитету української науки і Товариства.
Центр «Виставки, ярмарки, презентації» (директор – Климчук А.Л., заступник – Волошина Т.В.) нині відзначає 20-річчя своєї діяльності. У 2011 році Кабінетом Міністрів України виставкам, які проводить центр, надано статус міжнародних. Колектив популяризує досягнення України в галузі освіти, науки, культури. Це розширює міжнародне ділове співробітництво та підвищує імідж України на міжнародній арені. Названі виставки проводяться в м. Києві у приміщенні Центру ділового та культурного співробітництва «Український дім».
У Міжнародній спеціалізованій виставці «Освіта та кар'єра – Абітурієнт 2011» взяли участь 212 учасників, а саме: 99 ВНЗ; 10 навчальних курсів із різних напрямів; 26 міжнародних організацій та освітніх агенцій; 8 видавництв; 4 інтернет-проекти; 49 закордонних ВНЗ (Естонія, Польща, Швейцарія, Греція, Німеччина, Чехія, Кіпр, Великобританія, Латвія, Литва, Росія, Канада, Туреччина); 15 професійно-технічних навчальних закладів та коледжів. Її учасниками були: Німецький культурний центр Гете-Інститут у Києві, Ізраїльський культурний центр при посольстві держави Ізраїль в Україні, Українсько-польський центр академічних обмінів, Французький культурний центр та Американська рада в Україні. Виставку відвідало понад 10 тисяч відвідувачів.
Під час виставки відбулись семінари, презентації, круглі столи, на яких обговорено актуальні проблеми подальшого вдосконалення процесу навчання і виховання, питання впровадження інноваційно-педагогічних технологій та інформаційно-комунікаційних систем, а також здійснено обмін досвідом між закордонними та українськими навчальними закладами, відбулися презентації закордонних навчальних закладів.
У наймасштабнішій 20-й Міжнародній виставці «Освіта та кар'єра – День студента 2011» було представлено понад 200 провідних навчальних закладів, освітніх агенцій, видавництв. Серед них – майже 77 ВНЗ з 20-ти регіонів України, з них понад 40 – національних. Збільшилась кількість учасників із Західної Європи, Росії, Канади, США та Австралії. Ця виставка презентувала досвід інтеграції до міжнародного освітнього простору, практику співпраці з закордонними навчальними закладами, творчі здобутки педагогічних колективів і науковців в інноваційній модернізації національної освіти. Обговорювались питання розширення співпраці закордонних ВНЗ з українськими навчальними закладами, обміну студентами та викладачами, розвитку студентської науково-дослідницької діяльності, презентації окремих вищих навчальних закладів.
Виставку відвідало понад 15 тисяч осіб, в тому числі молодь з усіх регіонів України. На виставці було сконцентровано все, що стосується можливостей отримання професійної освіти як в Україні, так і за кордоном. Міжнародні виставки «Освіта та кар'єра» за відгуками фахівців, відвідувачів, українських та закордонних учасників нині є рейтинговими і наймасштабнішими освітянськими виставками в Україні.
Центр «Українознавство» (директор –заслужений працівник культури України Мартинюк А.Г.) поклав в основу своєї науково-просвітницької діяльності концепцію українознавства, розроблену науковою школою, очолюваною академіком АН ВШУ, доктором філологічних наук, професором Кононенком П.П., використання якої дозволяє сформувати цілісний, самобутній образ України. Застосовано, відповідно, системний підхід до формування змісту і тематичної спрямованості науково-просвітницької роботи з українознавства, пов'язаної з необхідністю виховання у громадян почуття українськості, патріотизму, національної гідності і честі, розбудови української України та самоусвідомлення суспільством її історичної місії в сучасному, жорсткому, конкурентному, глобалізованому світі, що є запорукою встановлення Українською державою рівноправних цивілізаційних взаємозв'язків між Заходом і Сходом.
З цією метою проводяться різноманітні українознавчі заходи у системних формах для особового складу Збройних Сил України, внутрішніх військ МВС України. Надається науково-методична допомога вчителям, викладачам, науковцям, активістам молодіжних організацій, насамперед м. Києва і Київської області, у вихованні учнівсько-студентської молоді на українознавчих засадах. У співпраці з Київським міським територіальним центром соціального обслуговування проведено українознавчі заходи для людей похилого віку в адміністративних районах м. Києва. Центр взяв участь у розробці комунікативної стратегії інформаційно- просвітницької діяльності Громадської ліги Україна – НАТО, Атлантичної ради України та Центру інформації та документації НАТО в Україні. Працює лекторій «Трибуна українознавця» на базі науково-просвітницького комплексу Товариства. Функціонує Український клуб «Еврилогія українотворення»,членами і активістами якого є творча, талановита молодь.
Реалізуються довгострокові проекти «Динамізація цивілізаційного розвитку України в XXI ст.» та «Дерево Життя Соборної України». Розгорнута, зокрема, робота щодо створення міжрегіонального музейного центру стародавніх культур у селі Григорівка Обухівського району Київської області та співпраця з громадою с. Шевченкове Звенигородського району Черкаської області, присвячена підготовці на належному рівні відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Центром спільно з відділом зв'язків з регіональними організаціямипідготовлено рознарядку про передачу на безкоштовній основі Міністерству освіти і науки РМ АР Крим, управлінням освіти і науки державних адміністрацій областей, міст Києва і Севастополя, а також військовим і правоохоронним міністерствам та їхнім підрозділам словників України (різні версії), виготовлених Українським мовно-інформаційним фондом НАН України загальною кількістю 14230 екземплярів, в тому числі виданих друкарським способом – 1630 примірників та на електронних носіях – 12600. У 2011 році передано безкоштовно «Словники України» підрозділам Збройних Сил України, внутрішніх військ МВС України, Міністерству внутрішніх справ України та більшості обласних державних адміністрацій. Ця робота буде продовжена в 2012 році.
Розгорнута діяльність Всеукраїнського народного університету українознавства імені Григорія Сковороди як духовно-культурного і науково-просвітницького закладу Товариства (ректор – професор Кононенко П.П.) в системі державної безперервної післядипломної фахової освіти дорослих. Створено філію цього Університету в Миколаївській області. Передбачається створення таких філій у Черкаській, Закарпатській областях та м. Севастополі.
Спільно з Міжнародною міжконфесійною духовною академією в м. Києві проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Світоглядні основи та наукові докази Розумного Задуму в ґенезі життя та Всесвіту». Значний інтерес викликала духовно-оздоровча програма «Найвірніше пророче слово», здійснена в м. Чернівці.
Український центр духовної культури (директор – кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України Єсипенко Д.М.) продовжує реалізацію багатої видавничої програми центру під рубрикою «Духовні скарби України». Видано твори сучасних європейських і світових філософів, соціологів, дослідників політичної та економічної думки. Набувають дальшого поширення творчі взаємозв'язки з громадами у Білорусі, Молдові, Казахстані, Росії. Діяльність центру тісно поєднується з краєзнавством та освітнім і спортивним туризмом.
Центр розробляє і реалізує програму залучення різних верств населення, насамперед, молоді до національної української історії, нерозривно пов'язаної з історією становлення європейської цивілізації, розкриттям в ній місця і ролі видатних українських державних діячів засобами літературно-художнього слова, особливо періоду княжої, козацької доби та національно-визвольних змагань українців у XIX – XX ст. Особливу увагу приділено осмисленню героїчних діянь наших прадідів, які упродовж кількох століть, перебуваючи у складі різних імперій та держав-сусідів, зберегли українську мову, культуру, традиційний спосіб громадського життя і побуту, звичаї, обряди, православну віру і толерантне ставлення до інших релігійних конфесій і народів.
Центр «Відродження» (директор – гетьман козацтва України Степаненко М.І.) зосередив основну увагу на відродженні всенародної пам'яті про героїчні подвиги богатирів-русичів – оборонців давньоукраїнської Київської держави, вільнолюбивого, невмирущого лицарського козацького духу в нашого народу, яскравих діянь борців за вільну, незалежну, Соборну Україну, про безсмертні подвиги українців у часи воєнних лихоліть та виховання на власній історії сучасної української молоді. Набула дальшого розвитку реалізація культурно-мистецького та історико-просвітницького проекту «Україна - країна замків і фортець». Через соціальну рекламу популяризується національна культурна спадщина України, її інвестиційна та туристична привабливість.
Центр бере активну участь у створенні національного парку «Міні Україна». У м. Кременчуці під рубрикою «Відродимо народні промисли та ремесла» проведено майстер-клас з гончарства, конференції «Глиняна іграшка: історія, традиції, перспективи» та «Становлення і розвиток етнодизайну: український та європейський досвід». Відбувся фестиваль дитячого кіно та телебачення«Веселка» і фотоконкурс «Ми – діти України». Постійно проводиться робота щодо віднайдення останків загиблих воїнів – визволителів України в роки Великої Вітчизняної війни, їх вшанування та перепоховання.
Центр «Міжнародна політика» (директор – Слива Ю.І., завідувач відділу зв'язків з регіональними організаціями) спрямував інформаційно-просвітницьку роботу на роз'яснення концептуальних засад зовнішньої політики Української держави. Зусилля лекторів-міжнародників зосереджено на всебічному розкритті необхідності нарощування присутності України в перспективних регіонах світу, де утверджуються нові центри розвитку, зберігаючи і примножуючи досвід партнерських стосунків із державами Заходу і Сходу.
У своїй діяльності центр використовує лекторії «Трибуна вченого» та «Трибуна політика». У названих лекторіях систематично проводились на базі науково-просвітницького комплексу Товариства публічні лекції, дискусії, консультаційні семінари-практикуми, творчі зустрічі відомих політиків, наукових колективів із студентами Університету сучасних знань, інших ВНЗ, фахівців з різних галузей знань, всіма бажаючими з вищезгаданої тематики. Центр тісно співпрацює з колективами вчених Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України, Дипломатичною академією України при МЗС України, Інститутом євроатлантичного співробітництва, Інститутом трансформації суспільства, Громадською Лігою Україна-НАТО, Атлантичною радою України. Популярністю у слухачів користується курс лекцій «Самоосвіта з точки зору постпсихології», який читає Курінський В.О.
Центр «Кадри» (директор – Джунь Р.Я.) зосередив основну увагу на роз'ясненні соціальної політики держави за умов світової економічної кризи, яка зачепила й Україну, а саме курсу на проведення системних реформ в економіці й творенні інноваційної економіки, що забезпечує достатню кількість робочих місць, всілякий розвиток особистої підприємливості громадян у сферах дрібного, малого та середнього бізнесу.
Центром проведено лекторій «Україна нового тисячоліття», слухачам якого надаються інформаційно-консультаційні послуги з питань пенсійної і земельної реформ, трудового законодавства та підприємництва. Спільно з Державною податковою адміністрацією України та Міністерством фінансів України проведено чотири семінари з вивчення нового Податкового кодексу України, міжнародних стандартів фінансової звітності. Працювала Домашня академія карвінгу для громадян, які виявили бажання зайнятись підприємницькою діяльністю в галузі громадського харчування та ресторанного бізнесу. Слухачі академії взяли участь у конкурсі під час першого чемпіонату з карвінгу. Проведено тренінги «Відкрий у собі лідера» для підприємців, студентів, аспірантів за програмою особистого професійного і духовного зростання.
Центр «Технології, екології довкілля та медицини» (директор – Карабанова І.В.) поклав в основу своєї діяльності популяризацію екологічної політики держави та охорони здоров'я нації. Проведено конференції та семінари, спрямовані на виконання державних програм, зокрема, в галузі охорони довкілля, оптимального використання водних ресурсів, забезпечення безпеки середовища життєдіяльності людини, раціонального харчування та збереження здоров'я у складних економічних умовах. Проведено курси бухгалтерського обліку «Міжнародні стандарти фінансової діяльності».
Центр «Інформатика та енергетика» (директор – Ястребов В.І.) популяризує конкретні шляхи впровадження податкової реформи з урахуванням її широкого обговорення, незалежних експертиз та інтересів тих груп населення, яких ці зміни безпосередньо стосуються. В АР Крим проведено Всеукраїнський семінар для бухгалтерів з питань стягнення податків та бухгалтерського обліку в нових економічних умовах.
Центр «Перекладів та вивчення мов» (директор – Кучменко Л.М., начальник організаційно-методичного відділу) забезпечив проведення різнопланових заходів науково-просвітницьких центрів і Університету сучасних знань на базі науково-просвітницького комплексу Товариства. Розроблена і впроваджена інформаційна система на електронних носіях, де подані дані про кожний підрозділ та план-графік його роботи, включаючи оренду аудиторій іншими організаціями, укладання договорів (угод) з клієнтами та ведення документації.
Центр регулярно надає якісні різноманітні послуги центрам, студентам, усім бажаючим: ксерокопіювання, передплата періодичних видань, навчання і опанування іноземними мовами, нотаріальне завірення документів, редагування, кваліфікаційний набір та роздрукування текстів на різних мовах. Позаштатні перекладачі здійснюють своєчасний і кваліфікований переклад текстів із різноманітної тематики, у тому числі економічної, правової, науково-технічної документації, художньої літератури, а також Інтернет-сайтів замовників. Серед постійних клієнтів центру – страхові та юридичні компанії, видавництва, посольства, а також численні комерційні фірми і приватні особи.
Центр «Знання – Круїз» (директор – Ящук Ю.Г.) надавав якісні послуги вітчизняним фахівцям з різних галузей знань, насамперед, освітянам, шляхом організації їх виїздів за кордон, де вони змогли підвищити свою професійну кваліфікацію в неформальному спілкуванні з зарубіжними колегами. Розширено перелік країн і міст, пов'язаних з проведенням професійних заходів. Розроблена також програма приїзду до України іноземних фахівців з метою обміну досвідом у різних галузях науки, техніки, освіти.
Протягом звітного періоду були організовані виїзди на професійні форуми в Париж, Ліон, Марсель, Ніццу (Франція), Барселону (Іспанія), Афіни (Греція), Бірмінгем (Великобританія), Люксембург, Брюссель (Бельгія), Туніс, Об'єднані Арабські Емірати, Прагу (Чехія), Базель (Швейцарія), Мальту тощо. Відбулися поїздки на міжнародні професійні освітні виставки «GESS2011 GETEXEDUCATIONRECRUTMENT», в Об'єднані Арабські Емірати, «LeSaloneuropeendel"education 2011» Париж (Франція). Вперше була організована ділова зустріч українських і мальтійських фахівців з освіти в Мальтійському Університеті на о. Мальта.
Центр «Інформаційні технології» (директор – Горбань О.В.) вдосконалив комп'ютерну програмно-технічну базу Товариства. Підвищено швидкість доступу до всесвітньої мережі Інтернет, якість та надійність комп'ютерної мережі Товариства «Знання» України. Безперебійно працюють сайти та портал Товариства. Запроваджується дистанційна форма навчання серед дорослих із використанням високих технологій.
Інформаційно-видавничий центр і видавництво «Знання України» (директор – Харлан А.А.) протягом минулого року творчо, на належному рівні працювали над оновленням змісту та розширенням тематики видань.
Так, вийшло друком 28 найменувань книжок, серед яких – 3 підручники, 10 посібників й 15 монографій загальним тиражем майже 17 тис. примірників. Крім того, виконується багато замовлень на друк бланків, нормативно-довідкової документації, методичних рекомендацій, авторефератів тощо.
Серед постійних замовників: Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Інститут законодавства Верховної Ради України, Університет сучасних знань, науково-просвітницькі центри при правлінні Товариства та багато інших.
Випущено чергові томи багатотомного видання «Вища педагогічна освіта і наука України: історія, сьогодення та перспективи розвитку» за ініціативи Національної академії педагогічних наук України, Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи, Інституту вищої освіти НАПН. У 2011 році побачили світ видання про Тернопільську, Чернівецьку, Дніпропетровську області. Вийшли друком навчальний посібник «Податкова політика України» та монографія В.П. Андрущенка «Світанок Європи. Проблема формування нового вчителя для об'єднаної Європи», навчальний посібник «Антропологія права» (за ред. В.І. Кушерця), підручник «Організація та регулювання дорожнього руху (за ред. В.П. Поліщука), книга А.І. Кредісова «Справа життя».
Редакція журналу «Трибуна» (головний редактор – заслужений журналіст України Меншун В.І.) у складних умовах, переживши рейдерську атаку, втрату приміщення редакції й архіву, продовжила випуск чергових номерів журналу, в яких вміщено змістовні матеріали під рубриками «Актуальна тема», «Думка вченого», «Розповіді на ваше прохання», «Твої люди Україно!», «Наша обкладинка», «Особистості нашої науки», «Ефективні лікарські рослини» та ін.
Редакція щорічника «Наука і культура» (головний редактор – Сергієнко О.Ф.) в аналогічних важких умовах готує черговий випуск науково-популярного видання. Центральне місце в ньому займає тема перестороги «Майбутнє або буде людським, або його не буде».
Значно розширено тематику, поглиблено зміст журналу «Наука і суспільство», який виходить систематично (головний редактор – Єсипенко Д.М.). Популярністю у читачів користуються рубрики: «Гостра тема», «Постаті: Герої нації», «Перлини України». У 2013 році Товариство «Знання» України, громадськість України відзначатимуть 90 – річчя журналу «Наука і суспільство».
IV
У звітному періоді ряд обласних організацій Товариства нагромадили значний досвідвпровадження системних форм у лекційно-просвітницьку роботу. Так, Вінницька обласна організація Товариства (голова Ради – заслужений працівник культури України Теклюк В.О., голова правління – Кулік Л.А.), зокрема, розробила програму розвитку лекційної науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності в системних формах на українознавчих засадах на 2011 рік. На її реалізацію отримано фінансову підтримку в сумі 27 тис. грн. завдяки участі в обласному конкурсі програм громадських організацій.
Роз'яснення податкового законодавства, змін у бухгалтерському обліку, нововведень у соціальному страхуванні та пенсійному законодавстві здійснюється в тісній співпраці з філією ДП «Інформаційно-видавничий центр ДПА України» у Вінницькій області шляхом проведення щоквартально постійно діючих обласних і районних інформаційно-консультаційних семінарів-практикумів для керівників та бухгалтерів підприємств і організацій різних форм власності. Протягом 2011 року відбулося понад 120 таких практикумів у м. Вінниці та районах області, якими охоплено понад три тисячі бухгалтерів і керівників. За надання послуг отримано понад 400 тисяч грн. На базі Вінницької філії Університету сучасних знань працюють школи молодого лідера, а також щомісячно проводяться тематичні зустрічі-діалоги із студентами та викладацьким складом на теми «Вплив євроінтеграції на соціально-економічне і політичне становище України», «Контури європейської безпеки» тощо.
Донецькою обласною організацією Товариства (голова Ради – академік НАН України Мамутов В.К., голова правління – доктор економічних наук, професор Туріянська М.М.) значна увага приділяється підготовці до футбольного чемпіонату «ЄВРО-2012». Проведено 38 екскурсій по м. Донецьку і Донецькій області. Спільно з місцевою владою та спеціалізованими підприємствами створено каталог туристичних ресурсів області «Донеччина: сила та краса», якому німецькі експерти присудили перше місце на Міжнародній туристичній виставці (ІТВ Berlin – 2011).
Спільно з Донецьким науковим центром, Макіївським міським та Донецьким обласним відділами юстиції, Українським національним інформаційним агентством Укрінформ та Донецькою філією Університету сучасних знань проведено юридичний всеобуч для учнівсько-студентської молоді під рубрикою «Що ми можемо зробити для правової держави» із застосуванням системних форм – тижні правових знань, безкоштовні юридичні консультації, школи-семінари, участь у конкурсах знавців права серед школярів, прес-конференції, круглі столи, презентація Донецької філії Університету сучасних знань «Ми – майбутні юристи». Лекторська група сформована із викладачів і студентів названої філії.
Лекторський актив Луганської обласної організації Товариства (голова Ради – член-кореспондент НАПН, доктор педагогічних наук, професор Курило В.С., голова правління – Лук'янов О.П.) взяв активну участь в організації та проведенні спільно з Луганською обласною державною адміністрацією круглого столу до 20-ї річниці Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року «20 років незалежності: еволюція діалогу влади та громадськості». Збільшено набір студентів до Луганської філії Університету сучасних знань до 60-ти осіб.
Одеська обласна організація Товариства (голова Ради, голова правління – доктор філософських наук, професор Кирилюк О.С., перший заступник голови правління, доктор економічних наук, професор Ангелов Г.В.) сформували лекторський актив із числа провідних вчених. Це забезпечило успіх у проведенні науково-просвітницької діяльності у багатоманітних формах.
Так, відбулися, зокрема, науково-теоретичні конференції, присвячені висвітленню філософської спадщини В. Шинкарука, С. К'єркегора, Г. Флоровського; конференція «Україна і українці у другій світовій війні», Всеукраїнський тиждень філософії та дискусії: «Великі», «Знамениті», «Славетні: український контекст». Організовано круглі столи «Об'єднана Європа та Україна: проблеми колективної безпеки», «Україна – НАТО: політичні, економічні та соціальні виміри», «Міжнародна проблема екологічної безпеки»; виставки і фестивалі з духовно-мистецької тематики, конкурси-вікторини «Економіка України: соціально-економічні характеристики», кіноцикл «Витоки слов'янської писемності». Створено Центр наукового дослідження природи сміху, включаючи розкриття своєрідності культури Одеси.
Лектори Хмельницької обласної організації Товариства (голова Ради –доктор економічних наук, професор Войнаренко М.П., голова правління – Ченаш В.С.) виступили організаторами та учасниками міжнародних науково-практичних конференцій, пов'язаних із вирішенням соціально-економічних проблем нашої держави. Проведені, зокрема, Всеукраїнська студентська конференція «Студентське самоврядування у просторі вищої школи України», міжнародна спеціалізована виставка «Освіта та кар'єра – 2011». За підтримки обласної державної адміністрації спільно з викладачами Хмельницького національного університету та асоціацією «Поділля» молоді лектори здійснили соціологічне дослідження бізнес-клімату на Поділлі.
Волинська обласна організація Товариства (голова Ради – Волошинович П.В., голова правління – Янчук І.А.) забезпечила навчання різних верств населення з таких спеціальностей: оператор комп'ютера, продавець-товарознавець, бармен, патронажна медсестра, масажист. Слухачі забезпечуються спеціальними методичними матеріалами. За надання професійних освітніх послуг обласна організація отримала в минулому році 60% коштів, які спрямовані на оренду приміщення, виготовлення посвідчень, надання рекламно-інформаційних послуг. Проводяться курси з дизайну та декорування інтер'єру, фітодизайну, ландшафтного дизайну.
Спільно з Волинською організацією Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т.Г. Шевченка проведено цикл радіопередач на обласній державній ФМ радіостанції «Луцьк» із проблем здійснення мовної політики в Україні «Мовна палітра». Проводяться літературно-мистецькі вечори, присвячені Шевченківським дням, до 140-річчя від дня народження Лесі Українки, заходи щодо вшанування борців за вільну Україну, до дня захисту дітей «Діти – майбутнє України». Разом з обласною ветеранською культурно-просвітницькою організацією «Холмщина» організовано поїздки у Республіку Польща, на пам'ятні місця України, реалізується програма транскордонного співробітництва: «Транскордонне співробітництво: Польща, Білорусь, Україна на 2007 – 2013 рр.».
На ІІІ пленумі правління Товариства «Знання» України (м. Київ, 22 грудня 2010 р.) схвалено звіт науково-просвітницької та інформаційно-освітньої діяльності Запорізької обласної організації Товариства (голова правління – Забава Н.М.). Відзначимо при цьому головне – це повернення форм роботи, притаманних Товариству в минулому та наповнення їх новим змістом і, водночас, віднайдення нових форм і методів науково-просвітницької роботи. Лекторський актив Запорізької області щороку проваодить до одної тисячі просвітницько-освітніх заходів.
Три роки в Кіровограді обласна організація Товариства (Голова Ради – Добрянський І.А., голова правління – Герасименко Л.М.) спільно з Інститутом економічних досліджень (Київ) проводить курси, на яких члени тендерних комітетів бюджетних структур вивчають чинне законодавство з тендерних закупівель
V
Отже, Товариство «Знання» України – це цілісний, інтегративний, життєтворчий організм, який, неухильно самоорганізовуючись і саморозвиваючись, сприяє розвитку сучасного суспільства. І саме це визначає його чільне місце й унікальну роль у житті нашої держави.Запровадження системного підходу в діяльність президії перетворило її, по суті, у всеукраїнський центр колективного генерування нових ідей та своєчасного втілення їх у науково-просвітницьку та інформаційно-освітню роботу в повній відповідності з вимогами часу. Це, безперечно, допомагає успішно долати важкі випробування на міцність, насамперед, у фінансовій, правовій та організаційно-технічній сферах діяльності.
Президія правління Товариства «Знання» України розраховує на конкретні пропозиції та рекомендації учасників IV пленуму правління щодо підвищення рівня науково-просвітницької й інформаційно-освітньої діяльності нашої громадської організації та вдосконалення роботи структурних підрозділів, базових і регіональних організацій Товариства.
Президія правління
Товариства «Знання» України